Природно-заповідний фонд Київської області

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Природно-заповідний фонд Київської області

Загальна характеристика[ред. | ред. код]

Станом на 1.08.2016 року в Київській області нараховується 196 територій та об'єктів природно-заповідного фонду, загальною площею 340421,39 га.

Серед них 171 територія та об'єктів місцевого значення, загальною площею 31986,77 га, та 23 території загальнодержавного значення, загальною площею 308434,62 га. З них 1 біосферний заповідник, 2 національні природні парки, 2 регіональні ландшафтні парки, 97 заказників, 61 пам'ятка природи, 14 парків-пам'яток садово-паркового мистецтва та 17 заповідних урочищ.

Дві території ПЗФ, а саме національний парк «Білоозерський» і регіональний ландшафтний парк «Трахтемирів», розміщені одночасно в межах Київської і Черкаської областей. У майбутньому кількість міжобласних ПЗФ може зрости, оскільки державою заплановано створення Канівського біосферного заповідника (Черкаська та Київська області) та НПП «Подесіння» (Чернігівська та Київська області). Також довгий час обговорюється ідея створення транскордонного біосферного резервату в зоні відчуження Чорнобильської АЕС (Київська область та Гомельська область Республіки Білорусь).

Історія розвитку[ред. | ред. код]

Першими природоохоронними територіями Київщини можна вважати дендропарки, що створювалися в маєтках великих землевласників. Деякі з них тепер мають статус парків-пам'яток садово-паркового мистецтва або дендропарків — наприклад, «Олександрія» (створена наприкінці XVIII століття), парки «Згурівський», «Ташанський», «Кагарлицький», «Копилівський» тощо.

В історії розвитку мережі ПЗФ Київської області були періоди як створення територій, що охороняються, так і їхнього знищення, перш за все, через політику влади та її ставлення до охорони природи.

Наприклад, з 1923 до 1934 року на південь від тодішньої межі Києва, на заплавних землях р. Дніпро, існував один з перших в Україні заповідників — «Конча-Заспа». У науково-дослідній станції, що існувала на території заповідника ще до його створення, з 1893 року, працювали такі відомі вчені, як М. В. Шарлемань, В. І. Вернадський.

Влітку 1934 року «Конча-Заспу» ліквідували разом із багатьма іншими радянськими заповідниками, територію заплави розділили під сінокоси між чотирма колгоспами Києво-Святошинського району Київщини. У 1936 році територія «Конча-Заспи» увійшла до складу земель м. Києва і в 1999 році рішенням Київської міської ради № 146/649 оголошена ландшафтним заказником «Острів Жуків» площею 1630 га. У 2007 році Київська міськрада скоротила площу до 196 га та роздала землі під приватну житлову забудову. З того часу триває протистояння природоохоронної громадськості і забудовників.

Жуків острів. Дуб на синій воді

Першим законодавчим документом із заповідної справи на території Української РСР було видане у 1926 році «Положення про пам'ятки культури і природи», якими встановлені правила створення, охорони, утримання, дослідження і пропаганди заповідних об'єктів. Серед чотирьох створених після цього природоохоронних інспектур була і Київська. Її очолив М. В. Шарлемань, що розпочав цілеспрямовану роботу із заповідання цінних природних об'єктів в Київській та сусідніх областях.

У 1928 році створюється Український комітет охорони пам'яток природи.

На початку 30-х років в Україні був опублікований реєстр заповідних об'єктів М. Шаліти, за яким в Київській області нараховувалось 125 пам'яток природи.

Станом на 1929 рік на території Київської інспектури (до неї входила Київська, Житомирська, Чернігівська, Сумська, Черкаська, Вінницька області) було заповідано 50 природних об'єктів.

Наприкінці 20-х років дендропарк «Олександрія» отримав статус заповідного об'єкту місцевого значення.

Згідно з урядовою постановою 1949 року «Про охорону природи на території Української РСР» заборонялось розорювати цілинні землі, вирубувати вікові дерева. У цей період академік П. С. Погребняк порушує питання про створення 11 нових лісових заповідників, серед яких — Чорнобильський у Київській області. Водночас частину заповідників закривають для будівництва дач, санаторіїв, будинків відпочинку, частину переводять у мисливські господарства.

У 50-60-х роках, під час створення Київського моря, 30 % території колишнього заповідника «Гористе» було затоплено, ліс вирубано. Член-кореспондент АН УРСР І. Г. Підоплічко намагався захистити від вирубки ці мальовничі місця. На це секретар ЦК КПУ М. В. Підгорний відповів, що «будівництво комунізму важливіше за красу». У цей період наукових досліджень заповідних об'єктів Київщини майже не було — окрім опублікованого у 1960 році зведення професора Київського університету О. Л. Липи про вікові дуби, що заслуговують на охорону.

У 1957 та 1967 роках на Київщині було організовано заповідні мисливські господарства «Заліське» та «Дніпровсько-Тетерівське», що використовувались як мисливські угіддя для високопосадовців з Москви та Києва. При цьому справжні природно-заповідні об'єкти майже не створювались.

У 80-ті роки почалося створення заказника «Усівський», на території болота, визначеного для охорони Постановою Ради Міністрів Української РСР № 263 від 4.06.1983 «Про заходи з підвищення економічної ефективності і екологічної обґрунтованості осушувальних меліорацій в зоні Полісся Української РСР».

Згідно з Указом Президента України «Про резервування для наступного заповідання цінних природних територій» № 79/94 від 10.03.1994 року в межах Київської області зарезервовано дві території:

- урочище «Мутвицьке» (Макарівський р-н, 785 га). Добре збережений у природному стані лісо-болотний комплекс, типовий для Українського Полісся.

- урочище «Унава» (Фастівський р-н, 974 га). Лісовий масив із ділянками старих дубів 100—150-річного віку. Має екологічне значення для збереження гідрологічного режиму річки Унава.

Урочище Унава, Фастівський район

Згідно з рішенням Київської обласної ради від 10.03.1994 «Про оголошення нововиявлених та резервування цінних для заповідання територій, об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення» 13 цінних природних територій зарезервовані під подальше заповідання як території ПЗФ місцевого значення. Це зоологічний заказник місцевого значення «Василівський», ландшафтний заказник місцевого значення «Ковічина», заповідне урочище «Нечаївщина», зоологічна пам'ятка природи місцевого значення «Гніздо орлана-білохвоста», лісовий заказник місцевого значення «Кодрянський», загальнозоологічний заказник місцевого значення «Гланишівські кар'єри», гідрологічний заказник місцевого значення «Фастівецький», ботанічна пам'ятка природи «Левурда», гідрологічна пам'ятка місцевого значення «Кошівські джерела», ботанічна пам'ятка природи місцевого значення «Козацький дуб», ботанічна пам'ятка природи місцевого значення «Віковий дуб», дві ботанічні пам'ятки природи місцевого значення «Віковий дуб звичайний».

На жодній із цих зарезервованих територій до 2012 року не створено заказника. Створений у 2010 році в Тетіївському районі ландшафтний заказник «Кошівські джерела» лише має однакову назву із запропонованим у 1994 році, а насправді розташований у зовсім інших межах та на більшій площі.

Згідно з Розпорядженням голови Київської облдержадміністрації № 375 від 15.05.2009 року «Про деякі питання створення національних природних парків у Київській області» рекомендовано підпорядкованим ОДА управлінням сприяти створенню НПП «Залісся», «Білоозерський», «Подесіння» та «Дніпровсько-Тетерівський». Також головам райдержадміністрацій рекомендовано при виділенні земельних ділянок чи зміні цільового призначення враховувати схеми розташування земель, які планують включити до складу національних природних парків. Однак після цього роздача земель не припинилася, від ОДА не було жодної реакції. На єдиному проведеному засіданні комісії з'ясувалося, що територія, запропонована для створення НПП «Подесіння» — заплава р. Десна — роздана під забудову або розпайована. Території інших запланованих НПП така доля оминула, бо вони були підпорядковані держлісфонду, що обмежує можливості місцевої влади надавати землю у власність чи користування.

Завдяки зусиллям Дружини охорони природи м. Києва, Національного екологічного центру України на Київського еколого-культурного центру протягом 2007—2010 років із залученням фахівців інститутів зоології та ботаніки НАН України було підготовлено понад 100 обґрунтувань на створення нових територій ПЗФ Київщини. З них станом на 2012 рік реалізовано лише 24.

У розвитку природно-заповідного фонду Київської області неоднозначну роль відігравало і відіграє місцеве населення. У 2007—2011 створення територій ПЗФ супроводжувалось протестами місцевих мешканців, підбурених керівництвом сільських або районних рад. Зокрема, жителі села Біївці у 2007 році на зборах громади одноголосно підписали заяву про відмову погодити створення заказника «Біївецький» доки «екологи не проведуть в село газ». У більшості таких випадків роботу зі створення природоохоронних об'єктів доводилося припиняти.

Разом з тим у цей період були створені такі важливі території ПЗФ, як лісовий заказник «Гайдамацьке болото» (751 га) — за ініціативою ДП «Іванківське лісове господарство», а також ландшафтні заказники «Кілов-Рудяків» (1000 га) та «Бориспільські острови» (6 900 га) — за ініціативою Бориспільської районної державної адміністрації.

Зона відчуження Чорнобильської АЕС[ред. | ред. код]

Ця територія, яка займає чималу частину Київської області, завдяки значному зниженню загального рівня антропогенного впливу стає все більш цінною для збереження біорізноманіття. На момент Чорнобильської катастрофи у 1986 році в сьогоднішніх межах зони відчуження знаходилось 11 територій природно-заповідного фонду загальною площею 2351,72га, серед яких один — гідрологічний заказник Іллінський (2131 га) — має загальнодержавне значення.

У 2005 році ГО «Зелена Україна» виконала проект «Підготовка наукового обґрунтування створення нового заповідного об'єкту — біосферного заповідника „Чорнобильська зона“». Проте, біосферний заповідник так і не було створено. Замість цього Указом Президента України від 13.08.2007 р. № 700/2007 створено загальнозоологічний заказник загальнодержавного значення «Чорнобильський спеціальний» площею 48870 га, що поглинув ділянку, запропоновану до включення у заповідну зону проектованого біосферного заповідника в гирлі та дельті р. Прип'ять.

Список об'єктів і територій[ред. | ред. код]

Зображення Назва території або об'єкта природно-заповідного фонду Категорія Тип Площа, га Рік створення Розташування
Ботанічний заказник місцевого значення “Бакумівський”.jpg
«Бакумівський» Заказник ботанічний 33,4 1984 Баришівський район
Урочище Дубина.jpg
«Дубина» Заказник ботанічний 4 1991 Баришівський район
Заказник Подільський.jpg
«Подільський» Заказник гідрологічний 280 1991 Баришівський район
Заказник Борщівський.jpg
«Борщівський» Заказник лісовий 35,8 2003 Баришівський район
Vybla mogyla.jpg
«Вибла могила» Пам'ятка природи комплексна 2 1991 Баришівський район
ПЗФ Альта.jpg
«Альта» Парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва 3 1991 Баришівський район
Olexandria KyObl-23.JPG
«Олександрія» Дендрологічний парк 405,8 1983/1998/2008 Білоцерківський район
Заповідне урочище місцевого значення “Малишки”.jpg
«Малишки» Заповідне урочище 142 1994 Білоцерківський район
Геологічна пам’ятка природи місцевого значення “Щербаки”.jpg
«Щербаки» Пам'ятка природи геологічна 2 1979 Білоцерківський район
Парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення “Томилівський”.jpg
«Томилівський» Парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва 2,8 1972 Білоцерківський район
Заповідне урочище місцевого значення «Турчино».jpg
«Турчино» Заповідне урочище 327 1968 Богуславський район
Ботанічна пам’ятка природи місцевого значення “Медвин дуб”.jpg
«Медвин дуб» Пам'ятка природи ботанічна 0,02 2010 Богуславський район
Відслонення богуславських гранітів.jpg
«Відслонення богуславських гранітів» Пам'ятка природи геологічна 4 1994 Богуславський район
Богуславль 01.jpg
«Богуславль» Регіональний ландшафтний парк 7,5 2008 Богуславський район
Гідрологічний заказник місцевого значення «Болото Біле».jpg
«Болото Біле» Заказник гідрологічний 392,6 1999 Бориспільський район
Іхтіологічний заказник місцевого значення «Процівський».jpg
«Процівський» Заказник іхтіологічний 563 1999 Бориспільський район
Boryspilski Islands Reserve-10-2009.JPG
«Бориспільські острови» Заказник ландшафтний 6900,26 2011 Бориспільський район
Ландшафтний заказник місцевого значення «Кілов-Рудяків».jpg
«Кілов-Рудяків» Заказник ландшафтний 800,15 2011 Бориспільський район
«Нечаївщина» Заказник ландшафтний 17,6 2010 Бориспільський район
Хутір Чубинського (1).jpg
«Хутір Чубинського» Заказник ландшафтний 10 1994 Бориспільський район
Орнітологічний заказник місцевого значення Урочище “В’язове”.jpg
Урочище «В'язове» Заказник орнітологічний 336 1988 Бориспільський район
Парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення “Сулимівський”.jpg
«Сулимівський» Парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва 17,4 1972 Бориспільський район
«Катеринин дуб» Пам'ятка природи ботанічна 0,02 2014 Бориспільський район
«Бурковиця» Заказник ландшафтний 349 2009 Бородянський район
«Сторожівці» Заказник ландшафтний 47,9 2009 Бородянський район
«Дуби» Пам'ятка природи ботанічна 0,8 1968 Бородянський район
«Дубові насадження» Пам'ятка природи ботанічна 2,3 1968 Бородянський район
«Смерека» Пам'ятка природи ботанічна 0,02 1972 Бородянський район
«Соснові насадження» Пам'ятка природи ботанічна 0,5 1972 Бородянський район
Попід соснами.jpg
«Соснові насадження» Пам'ятка природи ботанічна 5,5 1972 Бородянський район
Мішаний ліс.jpg
«Сосново-дубові насадження» Пам'ятка природи ботанічна 7,1 1968 Бородянський район
«Сосново-дубові насадження» Пам'ятка природи ботанічна 1 1968 Бородянський район
Babka natural monument 2.JPG
«Урочище Бабка» Пам'ятка природи ботанічна 78 1975 Бородянський район
Заказник Оврамівсько-Івашківський.jpg
«Оврамівсько-Івашківський» Заказник ботанічний 19 1994 Броварський район
«Велеківське болото» Заказник гідрологічний 773 1994 Броварський район
Калитянська дача.JPG
«Калитянська Дача» Заказник ландшафтний 1162 1996 Броварський район
LitockiWall 01.jpg
«Залісся» Національний природний парк 13548,5 2009 Броварський район
Ландшафтний заказник місцевого значення “Васильківські Карпати”.jpg
«Васильківські Карпати» Заказник ландшафтний 226,8 1999 Васильківський район
Ентомологічний заказник місцевого значення «Ковалівський яр».jpg
«Ковалівський яр» Заказник ландшафтний 15 2010 Васильківський район
«Невідомщина» Заказник ландшафтний 16,5 2010 Васильківський район
Над джерелом.JPG
«Дзвінківський» Заказник лісовий 700 1974 Васильківський район
«Омелькова гора» Пам'ятка природи ботанічна 3 2002 Васильківський район
Лелека.JPG
«Глибокий ліс» Заказник ботанічний 29 1984 Вишгородський район
«Дмитрівський» Заказник ботанічний 16,6 1978 Вишгородський район
Березовий ліс панорама.JPG
«Лісовичі» Заказник ботанічний 9,7 1984 Вишгородський район
«Любимівський» Заказник ботанічний 23,2 1984 Вишгородський район
«Димерський» Заказник гідрологічний 850 1984 Вишгородський район
«Катюжанський» Заказник гідрологічний 291 1984 Вишгородський район
Верби над водою.jpg
«Дніпровсько-Деснянський» Заказник ландшафтний 1400 1980 Вишгородський район
Autumn sky.jpg
«Чернинський» Заказник ландшафтний 3134,3 2010 Вишгородський район
«Шевченківський ліс» Заказник ландшафтний 53,5 2010 Вишгородський район
«Журавлиний» Заказник орнітологічний 399,7 1994 Вишгородський район
Орнітологічний заказник місцевого значення “Пірнівський”.jpg
«Пірнівський» Заказник орнітологічний 5 1987 Вишгородський район
«Первомайське» Заповідне урочище 82,1 2003 Вишгородський район
«Старопетрівські соснові насадження» Заповідне урочище 102,9 1968 Вишгородський район
«Дуби княгині Ольги» Пам'ятка природи ботанічна 0,05 2012 Вишгородський район
Ботанічна пам’ятка природи місцевого значення “Хвощ великий”.jpg
«Хвощ великий» Пам'ятка природи ботанічна 2 1999 Вишгородський район
«Ново-Петрівський геологічний розріз» Пам'ятка природи геологічна 2 1979 Вишгородський район
«Дзвінкова криниця» Пам'ятка природи гідрологічна 2,5 2000 Вишгородський район
Ботанічний заказник місцевого значення «Любачівський ліс».jpg
«Лобачівський ліс» Заказник ботанічний 82 1994 Володарський район
Лісовий заказник місцевого значення «Володарська дача».jpg
«Володарська дача» Заказник лісовий 213 1994 Володарський район
Лісовий заказник місцевого значення «Михайлівська дача».jpg
«Михайлівська дача» Заказник лісовий 209 1994 Володарський район
«Високопродуктивні соснові насадження» Пам'ятка природи ботанічна 7,3 1972 Володарський район
«Дуб-Володар» Пам'ятка природи ботанічна 0,02 2011 Володарський район
Безуглівка 1.jpg
«Усівський-1» Заказник гідрологічний 2000 1980 Згурівський район
«Болото Перевід» Заказник гідрологічний 561 2016 Згурівський район
«Галаганове» Заповідне урочище 170 1972 Згурівський район
Zgurivka Arboretum.jpg
«Згурівський» Парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва 309 1972 Згурівський район
Р.Супій (Яготинський район) 1.jpg
«Усівський-2» Заказник гідрологічний 1447,7 1994 Згурівський, Яготинський
«Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник» Біосферний заповідник 226 964,7 2016 Іванківський район, Поліський район
Chernobyl DSC 0128.jpg
«Чорнобильський спеціальний» Заказник загальнозоологічний 48870 2007 Іванківський район
«Березовське» Заказник ландшафтний 240,7 2009 Іванківський район
Лісовий заказник місцевого значення “Гайдамацьке болото”.jpg
«Гайдамацьке болото» Заказник ландшафтний 751 2009 Іванківський район
«Яхнівський» Заказник ландшафтний 426 2009 Іванківський район
«Пухівський» Заказник лісовий 13,9 1972 Іванківський район
«Чапля» Заказник орнітологічний 1,3 1987 Іванківський район
«Чорний лелека» Заказник орнітологічний 3,2 1994 Іванківський район
«Вікові дубові насадження» Заповідне урочище 17,5 1968 Іванківський район
«Загір'я» Заповідне урочище 119 1984 Іванківський район
«Вікові дубові насадження» Пам'ятка природи ботанічна 11 1968 Іванківський район
«Вільхові насадження проф. Товстоліса» Пам'ятка природи ботанічна 4,8 1968 Іванківський район
«Двоярусні насадження» Пам'ятка природи ботанічна 2,9 1972 Іванківський район
«Двоярусні насадження» Пам'ятка природи ботанічна 6,2 1972 Іванківський район
«Ділянка сосни звичайної» Пам'ятка природи ботанічна 5,8 1968 Іванківський район
«Ділянка сосни звичайної» Пам'ятка природи ботанічна 0,02 1968 Іванківський район
«Змішані насадження» Пам'ятка природи ботанічна 3,1 1972 Іванківський район
«Насадження дуба черешчатого» Пам'ятка природи ботанічна 15 1968 Іванківський район
«Соснові насадження» Пам'ятка природи ботанічна 4,5 1972 Іванківський район
«Соснові насадження» Пам'ятка природи ботанічна 3,8 1972 Іванківський район
«Соснові насадження» Пам'ятка природи ботанічна 10 1972 Іванківський район
«Соснові насадження» Пам'ятка природи ботанічна 7 1972 Іванківський район
«Сосново-дубові насадження» Пам'ятка природи ботанічна 3,8 1972 Іванківський район
«Чорновільхові насадження понад р. Прип'ять» Пам'ятка природи ботанічна 10 1968 Іванківський район
«Чорновільхові насадження понад р. Прип'ять» Пам'ятка природи ботанічна 16 1968 Іванківський район
«Городище» Пам'ятка природи комплексна 5 1968 Іванківський район
Дуб Прадуб 02.JPG
«Криничка» Заказник гідрологічний 2 2010 Ірпінь
Заказник лісовий Ворзельський 01.jpg
«Ворзельський» Заказник лісовий 85 2003 Ірпінь
Дуб Прадуб 01.JPG
«Дуб Прадуб» Пам'ятка природи ботанічна 0,01 2010 Ірпінь
«Тюльпанове дерево», Ворзель 01.jpg
«Тюльпанове дерево» Пам'ятка природи ботанічна 0,2 1987 Ірпінь
«Стайківські обрії» Заказник загальнозоологічний 212 2010 Кагарлицький район
Ржищівський заказник.JPG
«Ржищівський» Заказник ландшафтний 1288 1985 Кагарлицький район
Rzyscziwsky KyObl-31.JPG
«Ржищівський» Заказник ландшафтний 1712 1968 Кагарлицький район
Альтанка у Кагарлицькому парку.jpg
«Кагарлицький» Парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва 35,5 1980 Кагарлицький район
Ботанічний заказник місцевого значення “Урочище Безодня”.jpg
«Урочище Безодня» Заказник ботанічний 3,35 2005 Києво-Святошинський район
Ботанічний заказник місцевого значення “Урочище Гора Козинська”.jpg
«Урочище Гора Козинська» Заказник ботанічний 2,08 2005 Києво-Святошинський район
«Озерне» Заказник ландшафтний 30,6659 2012 Києво-Святошинський район
Ландшафтний заказник місцевого значення “Урочище Кірикове”.jpg
«Урочище Кирикове» Заказник ландшафтний 13 2005 Києво-Святошинський район
«Юрівський» Заказник ландшафтний 10 2012 Києво-Святошинський район
«Гореницький» Заказник лісовий 221 2012 Києво-Святошинський район
Viola arvensis zhuchka3.JPG
«Жуків Хутір» Заказник лісовий 622,5 1985/1996 Києво-Святошинський район
Fresh stream.jpg
«Жорнівський» Заказник орнітологічний 90 1974 Києво-Святошинський район
«Корчуватник» Заповідне урочище 41 1994 Києво-Святошинський район
Ботанічна памятка природи місцевого значення “Витоки струмка Дніприк”.jpg
«Витоки струмка Дніприк» Пам'ятка природи ботанічна 1,5 2008 Києво-Святошинський район
Ботанічна пам’ятка природи місцевого значення „Ходосівський дуб”.jpg
«Ходосівський дуб» Пам'ятка природи ботанічна 0,04 2008 Києво-Святошинський район
«Ясен звичайний» Пам'ятка природи ботанічна 0,01 2005 Києво-Святошинський район
Білогородський горб.jpg
«Білогородський горб» Пам'ятка природи геологічна 2 1979 Києво-Святошинський район
«Жорнівський» Парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва 5,2 1972 Києво-Святошинський район
Ботанічний заказник місцевого значення «Атаманова роща».jpg
«Атамановий гай» Заказник ботанічний 14,5 1994 Макарівський район
«Урочище Мутвицьке» Заказник ландшафтний 785 1996 Макарівський район
Ландшафтний заказник місцевого значення «Цезарівський».jpg
«Цезарівський» Заказник ландшафтний 475 1994 Макарівський район
Ландшафтний заказник місцевого значення «Борові ділянки».jpg
«Борові ділянки» Заказник лісовий 56 1994 Макарівський район
Заповідне урочище місцевого значення «Вепрове».jpg
«Вепрове» Заповідне урочище 118 1994 Макарівський район
«Урочище «Пужа» Заповідне урочище 10 2000 Макарівський район
«Віковий дуб черешчатий» Пам'ятка природи ботанічна 0,02 1972 Макарівський район
«Змієві вали» Пам'ятка природи геологічна 15,75 2002 Макарівський район
Парк-памятка садово-паркового мистецтва місцевого значення «Копилівський».jpg
«Копилівський» Парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва 8 1972 Макарівський район
«Астрагал» Заказник ботанічний 14,6 2012 Миронівський район
«Маслівський» Заказник ботанічний 942,9 2000 Миронівський район
«Сині дубки» Заказник ботанічний 30 2012 Миронівський район
Ботанічний заказник місцевого значення «Тулинецькі Переліски».jpg
«Тулинецькі Переліски» Заказник ботанічний 88 1999 Миронівський район
Регіональний ландшафтний парк «Трахтемирів».jpg
«Трахтемирів» Регіональний ландшафтний парк 5148,7 2000 Миронівський район
Гідрологічний заказник місцевого значення “Копачівський”.jpg
«Копачівський» Заказник гідрологічний 227,7 1994 Обухівський район
Гідрологічний заказник місцевого значення Урочище “Гощів”.jpg
Урочище «Гощів» Заказник гідрологічний 215 1988 Обухівський район
«„Пролісок“» Заказник ландшафтний 391 2009 Обухівський район
«Заплавний» Заказник ландшафтний 213 2003 Обухівський район
Захід сонця на річці Козинці.jpg
«Козинський» Заказник ландшафтний 967 1994 Обухівський район
Ландшафтний заказник місцевого значення “Копачівські схили”.jpg
«Копачівські схили» Заказник ландшафтний 30 1994 Обухівський район
Обухівський.JPG
«Обухівський» Заказник ландшафтний 625,5 2004 Обухівський район
Ландшафтний заказник місцевого значення “Урочище Калинове”.jpg
«Урочище Калинове» Заказник ландшафтний 114 1994 Обухівський район
«Щербанівський» Заказник ландшафтний 67,2 2010 Обухівський район
Захід сонця,р.Стугна.JPG
«Стугна» Заказник лісовий 58,5 2003 Обухівський район
Заповідне урочище місцевого значення “Верем’я”.jpg
«Верем'я» Заповідне урочище 6,7 1994 Обухівський район
Комплексна пам’ятка природи місцевого значення “Городище”.jpg
«Городище „Городок“» Пам'ятка природи ботанічна 3 2010 Обухівський район
«Городище» Пам'ятка природи комплексна 1 2009 Обухівський район
«Ревина гора» Пам'ятка природи комплексна 1 2009 Обухівський район
«Діброва» Заказник ботанічний 102 1984/2013 Переяслав-Хмельницький район
«Степовий» Заказник ботанічний 10 2003 Переяслав-Хмельницький район
«Стовп'язькі краєвиди» Заказник ландшафтний 118,2 2011 Переяслав-Хмельницький район
Болото в урочищі «Солонці» Заповідне урочище 50 1979 Переяслав-Хмельницький район
«Крутуха» Заповідне урочище 9,3 2005 Переяслав-Хмельницький район
Заповідне урочище місцевого значення “Студенківські дубові насадження”.jpg
«Студенеківські дубові насадження» Заповідне урочище 96 1968 Переяслав-Хмельницький район
«Білоозерський» 1.jpg
«Білоозерський» Національний природний парк 3658,22 2009 Переяслав-Хмельницький район
«Два товариша» Пам'ятка природи ботанічна 0,2 2005 Переяслав-Хмельницький район
«Роблена могила» Пам'ятка природи ботанічна 0,3 2003 Переяслав-Хмельницький район
«Соболева могила» Пам'ятка природи ботанічна 0,3 2005 Переяслав-Хмельницький район
Ботанічна пам’ятка природи місцевого значення “Три брати”.jpg
«Три брати» Пам'ятка природи ботанічна 0,5 2003 Переяслав-Хмельницький район
«Гірка (урочище)» Пам'ятка природи ботанічна 1,1 2005 Переяслав-Хмельницький район
«Криниця св. Георгія» Пам'ятка природи гідрологічна 25 2005 Переяслав-Хмельницький район
Комплексна пам’ятка природи місцевого значення «Дніпровсько-Яненківський вал».jpg
«Дніпрово-Яненковий вал» Пам'ятка природи комплексна 5,6 2005 Переяслав-Хмельницький район
Парк-пам'ятка в Ташані 4.jpg
«Ташанський» Парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва 144 1996 Переяслав-Хмельницький район
Акація біла. Переяслав-Хмельницький краєзнавчий музей.JPG
«Акація біла» Пам'ятка природи ботанічна 0,02 1972 Переяслав-Хмельницький
«Городещено» Заказник ботанічний 9 1984 Поліський район
«Іллінський» Заказник гідрологічний 2000 2007 Поліський район
«Сухоліський» Заказник ботанічний 15,1 2010 Рокитнянський район
Ландшафтний заказник місцевого значення «Бушівський».jpg
«Бушівський» Заказник лісовий 148 1987 Рокитнянський район
Ros-river.jpg
«Саварка» Заказник орнітологічний 89 1987 Рокитнянський район
«
"Дулицьке" гідрологічний заказник р.Раставиця.jpg
»
«Дулицьке» Заказник гідрологічний 71,6 2012 Сквирський район
Лісовий заказник місцевого значення «Пустоварівка».jpg
«Пустоварівка» Заказник лісовий 198 1994 Сквирський район
«
В заказнику "УЮТНО".JPG
»
«Уютне» Заказник лісовий 59 1994 Сквирський район
«
Урочище ЧАГАРІ.jpg
»
«Урочище «Чагарі»» Заповідне урочище 47 2010 Сквирський район
Гінкго дволопатеве 1.jpg
«Гінкго дволопатеве» Пам'ятка природи ботанічна 0,02 1994 Сквирський район
Залишки тюльпанового дерева на території Сквирської дослідної станції.JPG
«Тюльпанові дерева» Пам'ятка природи ботанічна 0,02 2000 Сквирський район
Ботанічний заказник місцевого значення «Стрижавський ліс».jpg
«Стрижавський ліс» Заказник ботанічний 248 1994 Ставищенський район
Урочище Дубина.jpg
Урочище «Дубина» Заказник ботанічний 29 2002 Ставищенський район
«Ревуха» Заповідне урочище 56,2 1968 Ставищенський район
Ставищанський парк, башта.jpg
«Ставищанський» Парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва 14 1972 Ставищенський район
Ландшафтний заказник місцевого значення “Улашівська дача”.jpg
«Улашівська дача» Заказник лісовий 133 2002 Таращанський район
«Мохове» Пам'ятка природи комплексна 0,3 1972 Таращанський район
«Бабині лози» Заказник гідрологічний 20 1994 Тетіївський район
Лебединий заказник, Тетіїв.jpg
«Лебединий» Заказник ландшафтний 108,8 2011 Тетіївський район
«Попів Хутір» Заказник ландшафтний 80 1994/2009 Тетіївський район
«Урочище Кремез» Заказник ландшафтний 72 2009 Тетіївський район
Урочище МАЗЕПИНЦІ.jpg
«Урочище Мазепинці» Заказник ландшафтний 15 2009 Тетіївський район
«Стадницький став» Заказник орнітологічний 71,6 1994 Тетіївський район
«Таліжинецький ліс» Заповідне урочище 177 1994 Тетіївський район
«Круглик» Пам'ятка природи ботанічна 14 1996 Тетіївський район
«Кошівські джерела» Пам'ятка природи гідрологічна 178,9 2010 Тетіївський район
«Дубовий гай» Парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва 29,8 2009 Тетіївський район
«П'ятигірський» Парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва 29,8 1973 Тетіївський район
Урочище ЧАГАРІ.jpg
«Чагари» Парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва 33,9 2009 Тетіївський район
Гідрологічний заказник місцевого значення “Урочище “Кончаки”.jpg
Урочище «Кончаки» Заказник гідрологічний 72 1994 Фастівський район
Ландшафтний заказник місцевого значення “Кожанська балка “.jpg
«Кожанська балка» Заказник ландшафтний 50 1994 Фастівський район
Ландшафтний заказник загальнодержавного значення “Урочище “Унава”.jpg
«Урочище Унава» Заказник лісовий 974 1996 Фастівський район
«Вікова сосна» Пам'ятка природи ботанічна 0,02 1972 Фастівський район
Ботанічна пам’ятка природи місцевого значення “Дуб черещатий”.jpg
«Дуб черешчатий» Пам'ятка природи ботанічна 0,02 1968 Фастівський район
Парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення “Молодіжний”.jpg
«Молодіжний» Парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва 14,02 2000 Фастівський район
«Фастівський» Парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва 33 1972 Фастівський район

Джерела[ред. | ред. код]