Пірникоза

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Пірникоза
Пірникоза велика
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Пірникозоподібні (Podicipediformes)
Родина: Пірникозові (Podicipedidae)
Рід: Пірникоза (Podiceps)
Latham, 1787
Види

Див. текст

Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Category:Podiceps
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Podiceps
EOL logo.svg EOL: 20050
ITIS logo.svg ITIS: 174478
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 37049
Fossilworks: 39553

Пірни́коза[1] або норець (Podiceps) — рід водоплавних птахів родини пірникозових. Назва птаха утворена контамінацією слів пірнати і коза: велика пірникоза має на голові два чуби, що нагадують роги[2].

Загальна характеристика[ред. | ред. код]

Маса від 250 г до 1,5 кг. У шлюбному вбранні на голові, а у деяких і на шиї розвиваються різноманітні прикрашаючи «вушка», комірці з пір'я, що забарвлені в червоні, коричневі, золотисті або білі кольори. Пірникози подібні за зовнішнім виглядом до гагар, але, на відміну від останніх, у пірникоз немає плавальних перетинок, кожен палець у них має шкірясту лопать.

Пірникози добре плавають і пірнають. Літають досить погано, а Podiceps taczanowskii майже розучилась літати.

Свої гнізда влаштовують у заростях надводної рослинності. Гніздо пірникоз може плавати на воді, хоча частіше спирається на підводні рослини або дно на мілководді. Кладка зазвичай складається з 6—8 яєць, забарвлених в один тон. Пташенята виводкові, перший час вони багато часу проводять на спинах своїх батьків. Основна їжа пірникоз — риба, жаби та водні комахи.

Найширше поширені пірникози сірощока, чорношия та червоношия. Пірникоза велика гніздиться повсюдно в Старому Світі, Австралії та Новій Зеландії. Тільки в Південній і Центральній Америці мешкають ще 5 видів.

Види[ред. | ред. код]

Рід пірникоза нараховує 9 видів, у тому числі 1 вимерлий у історичний час. Перші 4 види зустрічаються на території України:

Нерідко до роду Podiceps відносять також пірникозу малу, інколи виділяючи в інший рід Tachybaptus .

Викопні види роду Podiceps:

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Фесенко Г. В., Бокотей А. А. Анотований список назв птахів фауни України. — К. —Львів, 2007. — 111 с. — ISBN 966-8734-08-4.
  2. Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 4 : Н — П / укл.: Р. В. Болдирєв та ін. ; ред. тому: В. Т. Коломієць, В. Г. Скляренко ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 1989. — Т. 4 : Н — П. — 656 с. — ISBN 966-00-0590-3.

Посилання[ред. | ред. код]