Рокабілі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Рокабі́лі (англ. Rockabilly) — одна з ранніх форм рок-н-ролу, поширена серед білих виконавців, у якій поєднувались елементи ритм-енд-блюзу та кантрі-енд-вестерн. З'явилась у середині 50-х років XX ст. у США. Виконавцями рокабілі були виключно білі музиканти. Він орієнтований на білу публіку, що має особливий експресивний акцент. По суті справи, рокабілі є прабатьком сучасного року.

Рокабілі зародився в США в середині 1950-х, приблизно одночасно з появою Елвіса Преслі, який почав грати рок-н-рол з яскраво вираженими елементами кантрі-н-вестерн. Крім Преслі, найбільшими майстрами цього напряму були Джонні Кеш («Folsom Prison Blues»), Рой Орбісон («Only the Lonely»), Карл Перкінс («Blue Suede Shoes»), Джонні Бернет (Burnette), Ванда Джексон («Hard Headed Woman»), Джеррі Лі Льюїс («Great Balls of Fire»), Бадді Холлі («Peggy Sue»), Джин Вінсент («Be-Bop-A-Lula»), Едді Кокран («Summertime Blues») і Рікі Нельсон («Be Bop Baby»). Під впливом даного напрямку у Великобританії сформувалися такі групи, як The Beatles і The Rolling Stones, які стали грати енергійніший, «м'язистий» рок. Так зване «британське вторгнення» цих груп на американський ринок у 1964—1965 роках поклало кінець популярності рокабілі в Америці.

У даний час збереглися лише анклави прихильників даного напрямку. Протягом останніх 10—15 років у результаті прогресу з'явилося безліч засобів збереження і передачі інформації, «завдяки» яким практично «пішли» різні маленькі друковані видання, що висвітлювали життя світового рокабілі-співтовариства, практично зійшла нанівець хвиля популярності рокабілі в Європі. Тим не менш, групи, які виконують рокабілі та його варіації, існують практично в кожному європейському та американському місті і успішно гастролюють у невеликих клубах. На фестивалях такої музики, що проходять в різних країнах світу, збирається до 10000 чоловік. Зараз рокабілі перебуває в стані стійкої затребуваності.

Рокабілі в Україні[ред.ред. код]

Найбільш представлена культура рокабілі в цей час існує в Україні. Групи, які працюють у цьому жанрі - WiseGuyz, Руки'в Брюки, Rocking Ham (м. Сімферополь), Ot Vinta (Рівне), Mr.Оч His Root Boys - давно відомі за межами країни. Представники другої хвилі українського рокабілі, є продовжувачами традицій авторитетних київських Mad Heads (пізніше обрали більш комерційні напрямки - ска, реггі та ін.), сімферопольських Freno de Pedales (виконують близький за духом сайкобілі), Tomato Juice (принципово не мають стабільного складу і виступають тільки в режимі live). Ці та ряд інших груп увійшли до збірки "1-й Український рокабільними Фронт" записаний у 1999-му році на київській студії "Династія". Продюсувала запис і випуск диска Іванна Довженко, яка є першим продюсером та промоутером рокабільними і сайкобільного музики на Україну. Досі збірка вважається найкращим в Європі за якістю звучання і концепції. Починаючи з 2004 року, кожної весни, у Києві проводиться фестиваль рокабілі і сайкобілі, під назвою "Украбілі Вибух". Починаючи з 2010 року він визнаний найбільшим фестивалем цієї музики в Європі. Організатор фестивалю Олександр "Тварина" Кравченко. Фестиваль проходить протягом декількох днів в одному з найбільших клубів столиці. На сцені виступають як молоді представники вітчизняної білі-музики, так і зарубіжні зірки першої величини.

Використовуючи сучасні технології Інтернет, музиканти українських рокабілі-команд об'єднали свої зусилля й створили унікальний електронний журнал Rockabilly Symposium. Форум включає вичерпну і свіжу інформацію про події, що мають відношення до діяльності груп: концерти, випуски альбомів тощо.

Джерело[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]