Рубль

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Рубль (розм. ру́бе́ль)[1][2] — назва сучасних валют Росії (див. Російський рубль), Білорусі (див. Білоруський рубль), Придністров'я (Придністровський рубль). Російський рубль також використовується в Південній Осетії і Абхазії[3].

У минулому — валюта російських республік і князівств, Великого князівства Московського, Московського Царства, Російської імперії і різних утворень на її території, РРФСР (1917—1923), Радянського Союзу (1923—1991), Латвії (1992—1993), України (1991−1992), Таджикистану (1995—2000). Ділиться на 100 копійок. Код російського рубля відповідно до стандарту ISO 4217 — RUB (RUR до деномінації 1998 року), числовий код — 643; білоруського — BYR, числовий код — 974; придністровського — PRB (неофіційний, числового немає).

Етимологія[ред.ред. код]

Слово рубль з'явилося в давньоруських пам'ятках з XIII століття. Спочатку воно не стосувалося грошової одиниці, а позначало обрубок, кляп, затичка. До XIV століття основною грошовою одиницею на Русі була гривня. Під час монголо-татарської навали (з другої половини XIII століття) срібні гривні стали ділити, рубаючи їх навпіл. Так з'явилися рублі (від слова рубати, тобто обрубок гривні).[4]

В народній мові[ред.ред. код]

В СРСР та Росії має також збірне значення грошей взагалі. «Подивилася — як рублем одарила», «Гнатися за довгим рублем» (в сенсі прагнути великого і легкого заробітку), «Бити рублем» (про фінансові стягнення).

В народній мові здебільшого зустрічаються форми рубель,[1] руб,[5] а також рублик,[6], рублевий.[7]

За СРСР використовували зневажливу назву дерев'яний або рваний (про радянські не конвертовані карбованці, на відміну від вільно конвертованої валюти).

Також використовувалися в якості синоніма до рубля слово цілковий.[8]

Примітки[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]