Ріта

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Статті на тему
Індуїзм

Aum

Історія ·  Пантеон

Вайшнавізм ·  Шайвізм
Шактизм ·  Смартизм

Дхарма ·  Артха ·  Кама
Мокша ·  Карма ·  Самсара
 ·  Яджня ·  Мантра
Йога ·  Тантра · Бгакті ·  Бгакті-йога · Майя
Пуджа ·  Мандір ·  Санскрит ·  Тримурті

Веди ·  Упанішади
Рамаяна ·  Махабхарата
Бгаґавад-Ґіта ·  Пурани
 ·  Веданґа
інші

Близькі теми

Космологія
Філософія
Міфологія
Індуїзм за країнами
Ґуру і святі
Календар ·  Свята Термінологія
Аюрведа ·  Джйотиша

Портал «Індуїзм»

Ріта (ऋत, ṛtá IAST) — термін на ведичному санскриті, у буквальному перекладі означає «порядок речей», споріднений авестійському aša . Антонімом слова ріта є анріта.

Викладене у Ведах поняття ріти стало філософською основою для концепції дгарми у індуїзмі та інших дгармічних релігіях. Ріта є універсальним космічним законом, за яким відбувається «упорядкування невпорядкованого», обертання Всесвіту та існування усього сущого, у тім числі космос, людство і його моральні підвалини. Ріта береться за основу справедливості, праведності та моралі. Ріта розглядається як істина у найширшому сенсі цього слова.

Різними виявами Ріти бувають невидимі для простих смертних людей деви та їх діяння, керовані ними процеси у Всесвіті і природні явища на Землі. Індивід, що відрізняється праведністю і благочестям, завжди діє у згоді з Рітою. Ріта визначається не ззовні, а із самої себе, вона визначає все, включаючи себе. Встановлена ​​девами, Ріта ними ж охороняється та підтримується у боротьбі зі своєю повною протилежністю — анрітою («невпорядкованістю», «відсутністю ріти»).

У сучасному контексті замість терміну «ріта» використовується більш розвинений і в наш час[Коли?] стандартний термін «дгарма».

Із ведичних девів найбільш тісно пов'язані з поняттям Ріти Варуна та Мітра.

Див. також[ред.ред. код]