Сага про Гервер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Сага про Гервер і Гайдрека (дв.-ісл. Hervarar saga ok Heiðreks)— древньоісландська саґа про стародавні часи, складена у XIII столітті шляхом обробки набагато більш давнього матеріалу. Саґа цінна своїми відомостями з історії готовий починаючи з IV століття н. е. Остання частина саґи розповідає про історію середньовічної Швеції та шведської королівської династії.

Найдавніший з трьох ізводів записаний на пергаменті початку XIV століття і входить до складу зводу «Гауксбук». Він зберігається в Королівській бібліотеці Данії. Саґа складається з двох частин. У першій частині «Ворожба Гервер» розповідається про те, як діва-воїтелька Гервер, дочка Анґантира отримала на могилі батька «чудовий меч Тирфінґ», викуваний гномами для конунга Гардарікі по імені Сірґламі. У другій частині з використанням найдавніших шарів еддичної традиції розповідається про битву гунів з готами в Придніпров'ї. Далі розповідається про сина Гервер, Гейдреке, який правив у Рейдґоталанді. Саґа закінчується перерахуванням напів-легендарних шведських королів, нащадків Гейдрека, аж до шведського короля Філіпа I (пом. 1118).

Зміст[ред. | ред. код]

У конунга Гардарики Сірґламі був чудовий меч Тюрфінг і красуня дочка Ейвура. Обидва дісталися Арнгріму з больма (Смоланд). У Ейвури і Арнгріма народилося 12 синів-Берсерк. Один із синів (Хьерварда) задумав одружитися з донькою впливового шведського конунга Інгьяльда, що призвело до поєдинку c суперником Хьяльмаром на острові Самсё, де багато хто загинув. Однак у старшого з синів встигла народитися дочка Хервер (Hervör), яка виросла розбійницею. Відвідавши могилу батька на острові Самсё вона видобула фамільний меч Тюрфінг. У Хервер від Хёвунда (Höfundr) було двоє синів Ангантюр (Angantýr) і Хейдрек (Heiðrekr).

Хейдрік ріс поганим сином і раз на бенкеті свого батька він побився і вбив свого кривдника. За законом свого часу, щоб уникнути помсти він повинен був бігти. Мати дала йому на пам'ять меч Тюрфінг. Хейдрек осів у Рейдготаланде (Reiðgotaland), де зробив успішну кар'єру при дворі місцевого короля Харальда. Одного разу, під час голоду, віщуни повідомили про необхідність людської жертви. Хейдрік погодився пожертвувати сином, але після цього він підняв переворот і вбив свого тестя Харальда. Дружина Хейдріка з горя повісилася. Хейдрік почав похід проти гунів (Гунналанд, Húnaland) і саксів (Saxland). Від дочки вождя гунів у нього був син Хлёд (Hlöðr). Але Хейдрік одружився на саксонської принцесі, після зради якої він повернувся з сином від неї Ангантюром (II) в свої краї. Потім Хейдрік опинився в Гардарики, де при дивних обставинах на полюванні вбив сина місцевого конунга. Той, тим не менш, віддав йому в дружини свою дочку Хервер (II).

Далі до Хейдріку є бог Один і задає йому загадки, наприкінці вони сваряться і бог насилає на Хейдріка прокляття. І, дійсно, високородні бранці перебили варту і зарубали самого Хейдріка, викравши меч Тюрфінг. Місце смерті Хейдріка позначається як гори Харваді (Harvaða fjöllum), які іноді інтерпретують як Карпати. Син Хейдріка Ангантюр довго шукав вбивць свого батька і впізнав їх у рибалок по мечу Тюрфінгу. Бенкет з нагоди успішної помсти Ангантюр як король готовий справляє в Данпарстад, на берегах Дніпра.

Але радість Ангантюра була недовгою, до свого брата з великою ордою гунів прибуває Хлёд і вимагає половину спадщини Хейдріка. Але переговори провалилися і між готами і гунами почалася війна в околицях лісу Мірквід - між землями готів і гунів. Гуни зібрали величезне військо - 33 тисяч бійців і напали на готську фортеця, яку обороняла Хервер (III) - сестра Ангантюра. Фортеця впала і гонець Ормар (Ormarr) цілу добу добирався верхи до Данпарстад, щоб повідомити сумну звістку. У готовий військо було вдвічі менше і нова битва відбулася на Дунхейде (Dúnheiði, Дунаї). Цього разу готи перемогли, а їх ватажок Хлёд поліг на полі брані. Історичним аналогом цієї битви була Битва при Неда (також на Дунаї, також між готами і гунами, також перемога була на боці готовий). Ангантюр продовжує правління в Рейдготаланде.

Ангантюру успадковував син Хейдрек Вовча Шкура (Heiðrekr úlfhamr), у того була дочка Хільд (Hildr) - мати Хальвдана Сміливого (Hálfdanar snjalla), а у Хальвдана був син Івар Широкі Обійми. Івар підпорядкував багато країн Північної Європи від Англії до Гардарики. У Івара було двоє онуків (через дочку Альвхільд) Харальд Боезуб і Рандвер (Randvér), що став датським королем. Рандверу успадковував син Сігурд Кільце (Sigurðr hringr), тоді як Харальд Боезуб поліг у міжусобній війні в Гьоталанд. Датську корону успадковував син Сігурда Рагнар, а шведську - син Харальда Ейстейн (Eysteinn). В черговий усобиці переміг клан Рагнара. Його сини отримали наступні країни: Бьерн Железнобокого - Швецію, Сігурд - Данію, Хвітсерк (Hvítserkr) - Східну країну (Austrríki), Івар Безкосний - Англію. Праправнук Бьерна шведський король Ерік Анундсон був сучасником норвезького короля Харальда Прекрасноволосого. Сином цього Ейріка був Бьерн Еріксон, а онуком - Ейрік Переможний. Після Ейріка королем став Олаф - його син від слов'янки Сігрід. При Олафе відбулося хрещення Швеції (X століття). Після смерті Олафа спочатку шведську корону наслідували один його син Анунда Якоб (XI ст.), А потім інший - Емунд Старий. Після Емунда королем Швеції був обраний Стенкіль. Через деякий час королем Швеції став син Стенкіля Інге I Старший. Останнім шведським королем згаданим у Сазі є племінник Інге Філіп (XII ст.).

Посилання[ред. | ред. код]