Сонячний хрест

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Crossed circle.svg

Сонячний хрест (Сонячне коло, Сонячне колесо) — найдавніший символ, який являє собою хрест, розташований всередині кола. Часто зустрічається на предметах доісторичної Європи, особливо неоліту і бронзової доби.

В давнину[ред. | ред. код]

З найдавніших часів мотив Сонячного хреста був поширений на Піренеях, в Анатолії, Межиріччі, Ірані в Трипільскій культурі та Хараппскій цивілізації.

В астрономії[ред. | ред. код]

В астрономії даний символ представляє Землю, тоді як Сонцю відповідає коло з крапкою в центрі. Також є схематичним зображенням зодіаку, де дотики хреста — сонця з колом є точками сонцевороту.

В політиці[ред. | ред. код]

Сонячний хрест на монеті в 1 цент Королівства Нідерландів (1943 р.)
Логотип сайту неонацистів Stormfront із зміненим Сонячним хрестом і девізом «Біла гордість над усім світом»

У Сасанідській імперії схожий символ зображувався на штандарті (Дерафш Кавіані)[1]. Сонячний хрест був емблемою націонал-соціалістичного уряду Королівства Нідерландів. Норвезька націонал-соціалістична партія Нашунал Самлінг використовувала золотий Сонячний хрест на червоному тлі як свій офіційний символ з 1933 по 1945 рік. Хрест у колі відсилав до святого Олафа, покровителя Норвегії, а кольори представляли герб Норвегії.Різні націоналістичні і неонацистські угруповання використовують Сонячний хрест як символ білої раси. Також Сонячний хрест нерідко використовується як символ неоязичників.

В етнографії[ред. | ред. код]

В етнографії сонячний хрест використовується для представлення індоєвропейців. Сучасні америнди та інші народи традиційної культури продовжують використовувати Сонячний хрест як символ, орнамент і прикрасу.

Обереги[ред. | ред. код]

Сонячний хрест називають символом народження живого Всесвіту, запліднення матерії Духом, Духовної Сили Ярили-сонця, Закону Роду і процвітання Рода. Вважається, що оберіг у формі Сонячного хреста захищає природні таланти людини і допомагає їм розкритися, є символом Духовної Сили і процвітання Роду. Натільний оберіг охороняє того, хто його носить. Як правило, Сонячний Хрест найбільшою силою наділяв жерців лісу, які його зображували на одязі, зброї, культових приладдях.

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Derafsh Kaviani приклади зображення символу на сайті rastakhiz.org (англ.)

Див. також[ред. | ред. код]