Андріївський хрест

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Saint Andrew's cross black.svg

Андріївський хрест (лат. crux decussata від лат. decusso з лат. decem та лат. asses : десять асів, число 10 у лат. формі «X») — зображення хреста у формі літери Х.

Ще Мойсей зробив з міді Х-подібний образ хреста. Він говорив ізраїльтянам, що ті врятуються через нього. Особливими містичними властивостями наділяв даний символ Платон. Згідно з його тлумаченням, Х-подібний хрест означав Божу силу.

За переказами, на такому хресті був розіп'ятий першохреститель Русі апостол Андрій Первозваний. Петро І помістив зображення Андріївського хреста на державному гербі, на своїй ручній печатці, на військово-морському прапорі. Цар говорив:

« Хрест Святого Андрія прийнято заради того, що з цього апостола прийняла Русь святе хрещення. »

Для символіки військово-морського флоту було важливо, що професійною діяльністю Андрія було рибальство. Блакитний колір хреста символізував його зв'язок з морськими мотивами. Щоправда, багато дослідників вважають, що Петро I запозичив знак не в силу схильності до російської апостольської традиції, а під впливом іноземців — шотландців, у яких Андріївський хрест був національним символом.

Форма літери X викликала асоціації з написанням грецькою мовою імені Христа. Через близькість з римською X, Андріївський хрест називається також crux decussata. Залежно від колірної семантики, хрест символізував різних святих: синій або білий — Андрія, золотий — британського великомученика Албана Першого, червоний — заступника Ірландії Патрика.