Стрийський краєзнавчий музей «Верховина»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Стрийський краєзнавчий музей "Верховина")
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Стрийський краєзнавчий музей «Верховина»
Портал:Музеї
Музей "Верховина", Стрий.jpg
Тип краєзнавчий
Країна Flag of Ukraine.svg Україна
Адреса 82400

вул. Олесницького, 15, місто Стрий, Львівська обл.,

Україна, 82400
(03245) 5-84-68; 7-07-35;
muzei.verchovynaAt sign.svggmail.com
Засновано 1932
Фонд понад 26 тисяч одиниць[1]
Директор Г. В. Верес[2]
Телефон +380-3245-58468 і +380-3245-70735
Email mailto:muzei.verchovyna@gmail.com
Сайт verchovynastr.at.ua

Стри́йський краєзна́вчий музе́й «Верхови́на» — районний краєзнавчий музей у місті Стрию Львівської області, зібрання матеріалів і предметів з етнографії та історичного розвитку Стрийщини.

Загальні дані[ред. | ред. код]

Музей розташований у центрі міста за адресою: вул. Олесницького, 15, м. Стрий—70735 (Львівська область), Україна.

Директор закладу — Верес Галина Володимирівна (народилася 6 квітня 1958, освіта вища, безпартійна, проживає в місті Стрий)[3].

З історії закладу[ред. | ред. код]

Колишня власність стрийського адвоката і громадсько-політичного діяча Євгена Олесницького. Побудований у 1899 році. Тут до 1909 року проживав адвокат Олесницький і мав свою юридичну канцелярію. У 1909 році він очолив товариство “Сільський господар” і переїхав до Львова . Свій будинок продав українській “Касі задатковій”. Згодом ця будівля стає осередком життя української громади міста. У 1918—1919 роках тут квартирували старшини Української Галицької Армії. За польської влади, у 1920—1939 роках тут розташовувались домівки різних громадських організацій: “Пласту”, “Союзу Українок” та ін. У 20-х роках діяли філії Українського музичного інституту, “Рідної школи”. У часи німецької окупації тут була кухня, яка обслуговувала німецький шпиталь. Від 1946 року і до сьогоднішніх днів в цьому будинку – Стрийський краєзнавчий музей “Верховина”.

Стрийський краєзнавчий музей «Верховина» заснований 1932 року заходами Р. Домбчевського при співпраці О. Сілецького (він був головою колекціонером), О. Бачинської, Т. Залеського й І. Максимчука; певний час кустошем (доглядачем) музею був український художник Олекса Харків. Вже 1937 року кількість експонатів склала близько 2 000 одиниць[4].

Вивіска перед Стрийським краєзнавчим музеєм «Верховина».JPG

1939 року з включенням Західної України до складу УРСР заклад був удержавлений.

По Другій світовій війні музей було реорганізовано. Відтоді ж, від 1946 року музей розміщується у колишньому будинку стрийського адвоката і громадсько-політичного діяча Євгена Олесницького (збуд. 1899 року), який наприкінці 1910-х він продав українській «Касі задатковій», і згодом ця будівля стала осередком життя української громади міста, в т.ч. і за польської влади (у 1918-1919 роках тут квартирували старшини Української Галицької Армії, у 1920-39 рр. тут розташовувались домівки громадських організацій «Пласту», «Союзу Українок»), а за німецької окупації в будинку була кухня, яка обслуговувала німецький шпиталь.[1]

Вже за незалежності України Стрийському краєзнавчому музею «Верховина» надано державний статус — відповідно до Постанови КМУ від 2 лютого 2000 року № 209 заклад віднесено до переліку музеїв, в яких зберігаються музейні колекції та музейні предмети, що є державною власністю і належать до державної частини Музейного фонду України[5].

Фонди, експозиція, відділи[ред. | ред. код]

Фонди Стрийського краєзнавчого музею «Верховина» налічують понад 26 тисяч одиниць зберігання.

У музеї діють 6 постійних експозицій та 2 зали зі змінними виставками. Музейна експозиція складається з 3 відділів:

  • Природа Стрийщини (два зали) розповідає про геологічне минуле, корисні копалини, флору та фауну південно-західної частини Львівщини;
  • етнографічний (один зал) — демонструє зразки народних ремесел, знайомить із побутом, звичаями та обрядами Бойківщини;
  • Історія краю (три зали) — інформує про найдавніші поселення на території Стрийщини, історію середньовічного Стрия, опришківський рух. Висвітлює історію Стрийщини в період Австрійського панування, події Першої світової війни, боротьбу краян за Українську державу. Окрема кімнати присвячена звитязі вояків УПА.

Найцінніші з експонатів є стародруки, ікони, народний одяг, бойківські і гуцульські писанки, взірці вишивок, рідкісні книги, монети, медалі, а також зброя козаків і опришків, старовинні музичні інструменти тощо.

На правах підрозділів-філіалів закладу функціонують Меморіальний комплекс «Борцям за волю України», меморіальний музей художника Петра Обаля, меморіальний музей Ольги Бачинської, музей родини Бандерів та виставкова зала.

Діяльність[ред. | ред. код]

Музей організовує наукові краєзнавчі конференції, має свої друковані видання — спецвипуски газети «Краєзнавчий вісник» та два збірники краєзнавчих розвідок.

При музеї діє бібліотека, яка налічує понад 5 тисяч одиниць природничої, історичної, художньої літератури, а також зберігає крайові періодичні видання, починаючи з другої половини ХХ століття.

Виноски[ред. | ред. код]

Джерела, посилання і література[ред. | ред. код]