Народна торгівля

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

«Наро́дна торгі́вля» — перший український кооператив. Створений 1883 року у Львові з ініціативи Василя Нагірного й Аполлона Ничая.

Історія[ред. | ред. код]

Склад Народної Торгівлі в Самборі.

Передумови[ред. | ред. код]

У 1873 році в Австро-Угорщині було видано закон про заробітково-господарські спілки, який передбачав розвиток кооперації на всій території імперії. Влада вирішила використати кооперативний рух для гальмування процесу розорення дрібних товаровиробників.

Галицькі поляки відразу оцінили нові можливості. Наступного, 1874 року, польські кооператори створили у Львові «Союз заробіткових і господарських товариств», до якого входили 51 кредитний і 7 промислово-торговельних кооперативів, які мали 17175 членів. Українська громада деякий час пасла задніх. Проте з часом деякі кооперативи почали «українізуватися» (зокрема, кредитна спілка «Віра», створена 1873 року у містечку Тисмениця).

Зародження західноукраїнської кооперації[ред. | ред. код]

Роком зародження західноукраїнської кооперації вважається 1883-й. Тоді у Львові з ініціативи Василя Нагірного й Аполлона Ничая на кошти українських заможних міщан і селян створено кооперативне торговельне підприємство «Народна торгівля». Метою його діяльності оптове постачання «з перших рук» і навчання українського населення веденню власної торгівлі. По містах «Народна торгівля» організовувала власні склади та крамниці, яких станом на 1914 рік мала 19, об'єднуючи 1244 членів (в тому числі 93 кооперативи). З «Народною торгівлею» співпрацювала 831 дрібна українська крамниця.

З 1907 кооператив змінив статус і став союзом торговельно-господарських спілок, маючи за мету перетворення громадських крамниць (які були при церквах, читальнях «Просвіти» тощо) в кооперативи рогдельського типу.

Після Першої світової війни[ред. | ред. код]

Після Першої світової війни споживча кооперація була виділена в окремий сектор під назвою «Центросоюз». З 1926 року «Народна торгівля» стала фаховою централею споживчої кооперації, спеціалізуючись на імпорті колоніальних товарів та експорті товарів українського кооперативного та приватного виробництва.

Протягом 18831936 років «Народна торгівля» виховала понад 2000 українських фахівців.

Націоналізація[ред. | ред. код]

1939 року радянська влада націоналізувала майно «Народної торгівлі» і включила її організацію у власну торговельну систему.

Відродження[ред. | ред. код]

Діячі[ред. | ред. код]

Діячами «НТ» були Фелікс Сельський, Микола Заячківський, Михайло Лазорко, Олександр Бариляк, Юліан Павликовський.

Джерела та посилання[ред. | ред. код]