Стшелецький Павло Едмунд

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Павло Едмунд Стрілецький

Павло Едмунд Стрілецький (пол. Paweł Edmund Strzelecki) (24 червня 1797, в с. Глушин (зараз частина міста Познань) — 6 жовтня 1873, Лондон) — польський вчений, мандрівник, геолог.

Протягом 12 років мандрував побувавши майже на всіх континентах. Досліджував Північну Америку, Нову Зеландію, острови Тихого океану, Австралію, Тасманію.

Відвідав Японію, Китай, Індію, Малайський архіпелаг, Філіппіни, Індонезію і Єгипет. По Австралії і Тасманії пройшов понад 14 тис. км. У Австралії Стрілецький перебував у 1839—1844 рр. Докладно вивчив Новий Південний Уельс. Виконав дослідження його мінеральних ресурсів, відкрив поклади золота та срібла.

Відкрив Австралійські Альпи, найвищу вершину назвав іменем Тадеуша Костюшко. Відкрив найбагатшу область континенту і на честь губернатора назвав її Гіпсленд.

Назвав місто і район в Австралії «Чарногора», що перетворене до сьогодні англійцями в «Тарнголла».

Після повернення до Європи описав свої подорожі по Австралії та Тасманії у праці «Physical Description of New South Wales and Van Diemen's Land», яку видав у Лондоні в 1845 р. Польською мовою ця книга вперше видана у 1958 р.

За видатні досягнення в Австралії і за відкриття покладів золота, королева Великобританії відзначила Стрілецького високою державною нагородою.

Джерела[ред.ред. код]