Фінансова математика

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Фінансова математика або квантитивна математика — підрозділ прикладної математики якій займається ринком фінансів.

Фінансова математика має близьке відношення до дисципліни фінансова економіка, яка займається проблемами теорії. Фінансова математика використовує математичне моделювання та числовий аналіз на потребу фінансової економіки. Якщо фінансовий економіст переймається проблематикою розподілу фінансових ризиків, фінансовий математик може взяти біржову ціну (share price) за похідну і вирахувати потенційну дійсну вартість акції з урахуванням ризиків.

На практиці фінансова математика також перетинається з математичним інженірінгом і кібернетикою які є практично синонімами, хоча, останні займаються більше абстрактним моделюванням, тоді коли фінансова математика більше фінансовим аналізом.

Багато університетів світу пропонують дослідницькі програми з фінансової математики.

Математичні засоби[ред. | ред. код]

Критика[ред. | ред. код]

З роками були розроблені все більш складні математичні моделі і стратегії обчислення цін деривативів, але довіра до них серйозно похитнулась після фінансової кризи 2007—2010 років.

Сучасне застосування фінансової математики було піддане критиці, зокрема тими хто безпосередньо працює в цій галузі, наприклад Пол Уіллмот або професор фінансової інженерії Політехнічного Інституту Нью-Йоркського університету Нассім Ніколас Талеб, в своїй книжці Чорний лебідь. Талеб заявляє, що ціни фінансових активів не можуть бути описані за допомогою простих моделей, що використовуються в даний час.

Література[ред. | ред. код]

  • Детерміновані та стохастичні моделі фінансової математики: Навч. посіб. для студ. ВНЗ. Ч. 5 / В. К. Ясинський, Л. І. Ясинська, Є. В. Ясинський ; Під заг. ред. Є. Ф. Царкова. — Чернівці: ПРУТ, 2003. — 512 c. — (Лекції з теорії стохастичного моделювання).