Супермен

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Супермен
Superman S symbol
Емблема Супермена
Історія
Видавець DC Comics
Дебют Action Comics №1 1938 року
Автор(и) Джеррі Сігел
Джо Шустер
Характеристики
Альтер его Кал-Ел
Кларк Кент
Союзники
Ліга Справедливості
Вороги
Лекс Лютор, Бізарро, Брейніак, Дарксайд, Генерал Зод, Металло, Тоймен та ін.

Суперме́н — супергерой, коміксів, які випускаються компанією DC Comics. Він вважається іконою американської культури. Вигаданий Джеррі Сігелом і Джо Шустером (канадцем українського єврейського походження) та проданий компанії Detective Comics (пізніше DC Comics), персонаж вперше з'явився на сторінках Action Comics #1 (червень 1938-го), а згодом з'являвся в різних радіопередачах, телевізійних програмах, фільмах, на газетних шпальтах та у відеоіграх. Своїм успіхом Супермен допоміг створити жанр супергероя і зайняв першість серед американських коміксів. Зовнішній вигляд персонажа є відмітним: червоний, синій і жовтий кольори костюма, в комплекті з плащем і щитом з буквою «S» на грудях. В даний час цей знак використовується в різних медіа-галузях, щоб символізувати персонажа.

Оригінальна історія розповідає, що Супермен з'явився на світ на планеті Криптон і при народженні отримав ім'я Кал-Ел. Ще немовлям він був відправлений на Землю своїм батьком-вченим Джор-Елом за кілька хвилин до знищення Криптону. Його знайшла і прихистила родина канзаського фермера. Земні батьки дали дитині ім'я Кларк Кент. Ще в ранньому віці у хлопчика проявилися надлюдські здібності, які він вирішив застосовувати на благо людству.

Супермен посів перше місце в списку IGN «100 найбільших героїв коміксів» в травні 2011 року.

Сили та здібності[ред.ред. код]

Сили героя змінювалися протягом публікацій коміксів про нього.

Під час «Золотого століття» коміксів говорилося, що «хіба що артилерійський снаряд здатний пробити його шкіру, він може обігнати швидкісний локомотив і перестрибнути хмарочос». У той час пояснення його здібностей були цілком «науковим» - нібито на Криптоні сила тяжіння більша у багато разів, і на Землі з її слабким притяганням криптонці отримують неймовірні сили. Але з часом з волі авторів здібності героя ставали все сильнішими та неймовірнішими. В 1980-х його сила так зросла, що він був здатний «пролетіти крізь зірку, не помітивши цього, літати швидше за швидкість світла в тисячу разів і пересувати планети». Це пояснюється особливостями тіл криптонців, які здатні поглинати світлову енергію жовтої зірки, що й дає їм їх неймовірні здібності. У сучасній версії його сили знизили, щоб його противники представляли реальну загрозу герою, хоча недавно їх знову збільшили. Здібності Супермена включають:

 • Невразливість

Тіло Супермена надлюдськи міцне. У ранніх коміксах кулі відлітали від нього, не завдаючи шкоди, але розривні артилерійські снаряди могли його поранити, але вже в 1947 супергерой пережив атомний вибух. В 1951 згадується, що у Супермена імунітет до всіх хвороб, отрут і токсинів. В 1960 говориться, що Супермен не старіє і навіть потенційно безсмертний. Раніше це пояснювалося особливо щільним молекулярною будовою тіла через природні умови на Криптоні, а останнім часом як якась енергетична аура, яка також захищає, наприклад, і його одяг. Нині вважається, що ніщо не може зашкодити тілу криптонця, окрім криптоніта, магії і особливо сильних енергетичних ударів. Також Супермен втрачає сили у світлі червоних зірок (червоною зіркою було і сонце Криптону).

 • Суперсила

Супермен здатний пересувати гігантські предмети і наносити удари неймовірної потужності. Сила персонажа змінювалася: у 1940-х він міг піднімати автомобілі, а в 1980-х зрушувати планети з їх орбіт. В сучасних коміксах пояснюється, чому предмети, що переносяться Суперменом, не руйнуються під власною вагою або в результаті пересування на шалених швидкостях: герой підсвідомо оточує їх телекінетичним полем.

 • Супервитривалість

Супермен здатний діяти на піку своїх здібностей невизначено довгий проміжок часу, за умови підживлення сонячною енергією. Уже в 1965 комікси стверджують, що герой може обходитися взагалі без кисню. У справжній версії Супермену немає необхідності їсти, пити, спати або дихати, але він це робить з психологічних причин.

 • Регенерація

Якщо Супермен був поранений, рани, як правило, загоюються майже миттєво. Ефективність цієї здатності залежить від рівня поглинання енергії жовтої зірки.

 • Політ

Супермен здатний літати як в повітрі, так і в космосі. Причому, спочатку супергерой не вмів літати, а лише бігав на супершвидкості та стрибав на сотні метрів. Поступово швидкість бігу, висота і довжина стрибків збільшувалася, поки в 1943 році Супермен не було зображено вже літаючим. В 1945 його політ вже швидше за швидкість світла. У сучасній реальності коміксів DC це пояснюється уявним контролем гравітаційних частинок невідомим і імовірно неусвідомленим способом. У серіалі «Таємниці Смолвіля» його первісна нездатність літати пояснювалася страхом польоту.

 • Супершвидкість

Криптонець може пересуватися на швидкостях, набагато перевищують доступні людині. Швидкість змінювалася від сотень кілометрів на годину до мільйонів кілометрів на секунду. Це також дає йому і надлюдські рефлекси і реакцію, здатність наносити удари нескінченної маси і т.д. Завдяки цьому він може прочитати цілу книгу за секунди.

 • Суперзір

Не входило в початковий набір здібностей супергероя.

  • «Рентгенівський» зір дозволяє йому дивитися крізь будь-які предмети, крім свинцю, інших криптонців і, зрозуміло, криптоніта. Хоча в ранніх коміксах це пояснювалося тим, що очі сина Криптону дійсно випускають рентгенівське випромінювання (він навіть засвітив плівку в одному з коміксів), але пізніше через шкідливого впливу випромінювання на живі організми вирішили відмовитися від цього пояснення. У сучасній версії це пояснюється тим, що супергерой здатний вловлювати нейтрино-елементарні частинки, величезна кількість яких кожну мить пролітають через кожен кубічний сантиметр матерії, і, незважаючи на те, що нейтрино слабо взаємодіє з речовиною, Супермен здатний вловлювати ці слабкі зміни в польоті частинок, складаючи картину навколишнього світу.
  • Мікроскопічний зір дозволяє Супермену розглядати атоми та їх складові частинки.
  • Телескопічний зір, за допомогою якого Супермен може дивитися на величезні відстані, які міняються в залежності від коміксів, від сотень метрів, до світлових років.
  • Інфрачервоний та ультрафіолетовий зір. Супермен може бачити у всьому діапазоні спектра світла, що допомагає йому, наприклад, бачити в темряві.
  • Тепловий зір - очі супергероя можуть випромінювати світло, ступінь впливу на матерію різниться, від температури в сотні градусів до мільйонів. Причому Супермен настільки добре володіє цією здатністю, що може фокусувати енергію всередині речовини, наприклад, він спалив жучок всередині черепа Бетмена, не пошкодивши ні шкіру, ні мозок своєму другові.
 • Суперслух

Також змінювався протягом історій про Супермена. Почав проявлятися з 1940-х. Дальність поступово збільшувалася до мільйонів миль. Герой може вловлювати інфра-та ультразвук, і навіть радіопередачі. Супергерой також може сфокусувати свій слух на окремому розмові, перебуваючи на тисячі миль від мовців. Чи тільки на крику про допомогу серед шумів цілого міста. Він здатний пізнати людину по його серцебиттю.

 • Супердихання

Як і інші здібності Супермена, піддавалося безперервному розширенню та посиленню. В 1940-му він гасить пожежу одним видихом. В 1949-му він здатний вдихом притягти до себе космічну ракету, яка відлітала. В 1959-му він гасить зірку своїм диханням. В одному зі старих коміксів він погасив планету диханням, а також диханням повернув планету на її орбіту. Також він може своїм диханням заморожувати предмети.

 • Суперінтелект

Супермен має неймовірні розумовими здібностями. Може вивчити нову мову за пару годин. Він здатний вирішувати математичні завдання швидше і точніше комп'ютерів. Його фотографічна пам'ять дозволяє йому з одного разу запам'ятовувати все, що завгодно. В 1956 в одному з коміксів уточнюють, що пам'ять Супермена - абсолютна, він здатний згадати будь-яку мить свого життя. В 1940-х комікси демонструють його навички гіпнозу. Також показана його суперінтуїція - герой відчуває, коли за ним спостерігають.

 • Суперголос

Не найвідоміша здатність Супермена. Він може незважаючи на шум величезного натовпу попередити про небезпеку ціле місто. Здатний передавати свій голос на сотні кілометрів, причому так, що його почують лише ті, кому він адресував це повідомлення. В 1950 згадується, що Супермен може кричати з силою в 1 мільйон децибел. А в 1955 - що його голос здатний розкришити алмаз в порошок. Супермен може видавати звуки як на ультра так і на інфразвукових частотах.

 • Інші здібності

Автори коміксів часто наділяли Супермена здібностями, які з'являються тільки один раз. Наприклад, супернюх, щоб знайти Лоїс Лейн по запаху її парфумів, або суперконтроль м'язів, який дозволяв змінювати риси обличчя.

Родина[ред.ред. код]

На Криптоні:

 • Джор-Ел (батько)
 • Лара Лор-Ван(матір)
 • Кара (двоюрідна сестра)

На Землі:

 • Джонатан Кент (батько)
 • Марта Кент (матір)

Друзі[ред.ред. код]

 • Лоіс Лейн — Репортерка, працює з Кларком у газеті "Daily Planet" і є таємним коханням Кларка. У подальшому його дружина, та матір його сина Джуніора-Ела.
 • Ліга Справедливості — команда супергероїв, у складі якої колись був Супермен.
 • Джиммі Олсен молодий фотограф, напарник Лоіс Лейн.
 • Перрі Вайт — бос Кларка Кента у "Daily Planet".
 • Лана Ленг — колишня дівчина Кларка з Смолвіля.

Слабкості[ред.ред. код]

Криптоніт — іншопланетний камінь з Криптону.
Магія.
Неземна рослинність, як жінка-плющ.

Фільми та серіали[ред.ред. код]

Рік Фільм Актор Опис
1948 Супермен Кірк Елін
1950 Людина-Атом проти Супермена Кірк Елін
1951 Супермен і люди-кроти Джордж Рівз
1951-1958 Пригоди Супермена Джордж Рівз
1978 Супермен Крістофер Рів Супермен вперше зустрічається з Лексом Лютором.
1980 Супермен 2 Крістофер Рів Супермен бореться з трьома криптонцями.
1983 Супермен 3 Крістофер Рів У Метрополіс прилітає програміст, який мріє знищити Супермена.
1987 Супермен 4: У пошуках миру Крістофер Рів Супермену знову потрібно врятувати Світ від зла.
1988-1992 Супербой Джон Хеймс (1 сезон)
Джерард Крістофер (2-4 сезони)
1993-1997 Лоїс і Кларк: Нові пригоди Супермена Дін Кейн
2001-2011 Таємниці Смолвіля Том Веллінг Серіал оповідає про юність Кларка Кента та момент його становлення супергероєм.
2006 Повернення Супермена Брендон Рут Супермен повертається з заслуженої відпустки, але за цей час усе дуже змінилось...
2013 Людина зі сталі Генрі Кавілл Перезапуск історії про супергероя.
2016 Бетмен проти Супермена: На зорі справедливості Генрі Кавілл Людина зі сталі зіткнеться з Темним лицарем.

Мультфільми[ред.ред. код]

Мультсеріали:

 • Супермен (1941 —1943)
 • Нові Пригоди Супермена (1966 — 1970)
 • Супермен (1988)
 • Супермен (1997 —2000)

Мультфільми:

 • Супермен: Брейніак Атакує (2006) — на Землю прилітає потужний комп'ютер Брейніак, я якому заховані усі спогади Криптона.
 • Супермен: Судний день (2007) — на горизонті знову з'являється Думсдей — найсильніший ворог Супермена. Він вбиває Супермена, але той дивом оживає. Його чекає остання битва з Думсдеєм.

Комп'ютерні та відеоігри[ред.ред. код]

 • The Death and Return of Superman
 • Superman: Shadow of Apokolips