Синекліза Конго

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Синекліза Конго
Фізична карта западини
Фізична карта западини
Країна Flag of Angola.svg Ангола, Flag of Burundi.svg Бурунді, Flag of Cameroon.svg Камерун, Flag of the Central African Republic.svg ЦАР, Flag of the Democratic Republic of the Congo.svg ДР Конго, Flag of Gabon.svg Габон, Flag of Malawi.svg Малаві, Flag of the Republic of the Congo.svg Республіка Конго, Flag of Rwanda.svg Руанда, Flag of Sudan.svg Судан, Flag of South Sudan.svg Південний Судан, Flag of Uganda.svg Уганда і Flag of Zambia.svg Замбія
CMNS: Синекліза Конго у Вікісховищі

Синекліза Конго — одна з найбільших западин Африки, розташована в центрі континенту, на території Демократичної Республіки Конго, Республіки Конго, Центральної Африки, Камеруну, Габону та Анголи.

Загальні відомості[ред. | ред. код]

Западина виконана слабко та нерівномірно дислокованими породами рифею, полого залягаючими відкладами венду (піщано-глинисті відклади з пачками вапняків та горизонтами тилітів) та фанерозою (льодовикові відклади верхнього карбону, вугілленосні нижньої пермі, пістряві континентальні утворення верхньої пермі та нижнього тріасу, вулканногенно-осадочні породи верхнього тріасу та нижньої юри). Потужність чохла приблизно 3,5 км.

Наявні поклади залізної руди, золота, алмазів.

Синеклізі відповідає западина Конго, яка має діаметр приблизно 1 000 км. Навколо западина обмежена височинами. Рельєф характеризується ярусною будовою. Найнижчий (300–400 м) та молодий ярус утворює широкі, в основному заболочені заплавні долини численних річок, які зливаються в центральній частині в єдину пласку, періодично затоплену, алювіальну рівнину. Вище прослідковується декілька рівнів терас та терасоподібне плато, що піднімається до крайових плоскогір'їв висотою понад 500 м на півночі та заході, понад 1 000 м на півдні та сході.

Улоговина дренується річкою Конго. Клімат спекотний та вологий екваторіальний, на півночі та півдні — субекваторіальний. Пересічні місячні температури від 23-25 °C до 26-27 °C. Опадів випадає від 1 500 до 2 000 м за рік. Западина вкрита густими вологими вічнозеленими та листопадно-вічнозеленими лісами.

Посилання[ред. | ред. код]