Сірмій

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Pannonia secunda.png
Файл:Imperial Palace Sirmium.jpg
Залишки імператорського палацу Сірмії

Сірмій (лат. Sirmium) — місто в римській Паннонії. Родюча область Панонської рівнини в Європі між долиною Сави (вона відокремлює Срем від Бачки) і Дунаєм. Сучасне місто на його місці — Сремська Мітровіца. Від Сірмія походить назва історичної області Срем. Його значення в епоху пізньої античності було настільки великим, що Амміан Марцеллін назвав його «преславною матір'ю міст».

До приходу римлян у I ст. до н. е. на місці Сірмія булоіллірійське поселення. В епоху принципату місто служило плацдармом для військових походів проти даків і германців. Багато часу тут проводив Марк Аврелій зробивши його базою під час Макроманської війни. Місто служило резиденцією імператора Галерія у період тетрархіі. Уродженцями міста були імператори Геренній Етруск, Гостіліан, Децій, Клавдій II, Квінтілл, Авреліан, Проб, Максиміан, Констанцій II і Граціан.У 375 імператор Валентиніан I переніс у Сірмій свою резиденцію.

Феодосій Великий був проголошений імператором у Сірмії. У IV—V ст. в місті пройшло п'ять церковних соборів. Після падіння Римської імперії в Сірміі чеканили монету королі гепідів. У 567 році після зруйнування гепідського царства лангобардами Сірмій знову переходить до східної римської імперії. У 582 його завойовують авари і у 1020 знову до візантійської імперії де залишається до 12 ст.

У 870 Мефодій очолює архієпископський кафедру в Сірміі.