Амміан Марцеллін

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Амміа́н Марцеллі́н (лат. Ammianus Marcellinus, * близько 330— † кінець 400) — римський військовик та історик, автор праці з історії Римської держави «Діяння» (лат. «Res gestae»). За походженням — грек з Антіохії.

У його «Історії», написаній латинською мовою, висвітлюються події I–IV століть. З 31 його книги збереглися останні 18, що охоплюють 353378 роки. Амміан Марцеллін багато уваги приділяв історії воєн. Брав участь в поході імператора Юліана проти персів.

Найбільшу цінність для дослідників минулого Північного Причорномор'я становлять описи гунів і аланів, запозичені Амміаном Марцелліном із джерел, близьких за часом до нього. Він описав зовнішність представників цих племен, їхній кочовий спосіб життя, військові звичаї, навів відомості про їхню міграцію від Азовського моря до Дунаю, про воєнні зіткнення гунів з аланами, назвав імена їхніх вождів. У географічному та етнографічному екскурсі про Північне Причорномор'я Амміан описав Східну Європу спираючись на джерела, що беруть початок, з одного боку, від Гекатея Мілетського й інших письменників 6—5 століття до нашої ери, з іншого — від творів римських авторів. Амміан не турбувався про те, щоб наведені ним відомості належали до одного й того самого часу. Наприклад, він поставив у спільний ряд гелонів, неврів, агатірсів, відомих з «Історії» Геродота, й аланів і роксоланів, що з'явилися значно пізніше. У некритичній компіляції Марцелліна містяться деякі унікальні відомості, що їх, однак, у більшості випадків важко датувати.

Джерела[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

Російські переклади:

  • История, вып. 1—3. К., 1906—08
  • Римская история. СПб., 1996.

Посилання[ред.ред. код]