Томіслав I

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Томіслав I
Tomislav I
Томіслав I
Пам'ятник королю Томіславу у Загребі
Прапор
Князь Хорватії
910 — 925
Попередник: Мунцімир
Наступник: Посада скасована
1-й Король Хорватії
925 — 928
Попередник: Посада заснована
Наступник: Трпимир II
 
Віросповідання: Католицтво
Смерть: 928
Династія: Трпимировичі
Батько: Мунцімир

Commons-logo.svg Медіафайли у Вікісховищі

Томісла́в I
Поштова марка. Югославія, 1940 рік. Король Томіслав

Томісла́в I (хорв. Tomislav I) (помер у 928 році) — правитель Хорватії з династії Трпимировичів в 910928 роках. В 910—925 роках носив титул князя Хорватії, в 925 році був коронований і став першим в історії хорватським королем. Об'єднав у складі своєї держави хорватів Далмації та Паннонії, сильно розширив кордони королівства, які в його правління простягалися від Адріатики до Драви і від Істрії до Дріни. Томіслав зробив хорватське королівство одним з наймогутніших держав того часу на Балканах.

Біографія[ред.ред. код]

Про сім'ю Томіслава відомо вкрай мало. Ймовірно, він був сином князя Мунцімира.

У перший період свого правління князь Томіслав вдало зупинив вторгнення угрів і змусив їх відступити за Драву. Переможна війна дозволила йому приєднати до території князівства, яке включало в себе до цього тільки Далмацію, частину Паннонії в межиріччі Сави, Драви і Купи. Далматинські і посавскі хорвати, таким чином, вперше возз'єдналися в одній державі.

Найважливішою подією в хорватській історії стала коронація Томіслава, як короля єдиної хорватської держави. Папа Іван X визнав Томіслава королем і дарував Томіславу титул «Rex Chroatorum». Королівство було розділене Томіславом на 11 областей (жупаній). У кожній з областей було щонайменше по одному укріпленого королівському місту.

Розширення і посилення Хорватії призвело до ворожості Болгарії, яка досягла піку своєї могутності за царя Симеона I. Наявність спільного ворога зблизила Томіслава з Візантією . За договором з Константинополем під контроль Хорватії перейшли візантійські міста в Далмації. Хорватія, зі свого боку, взяла зобов'язання боротися з територіальною експансією Симеона I.

Отон Івекович. Коронація Томіслава

У 926 році болгарська армія почала наступ на Хорватію, проте була повністю розгромлена Томіславом в Хорватсько-болгарський битві 927 року. Зазначена в деяких джерелах дата — 27 травня 927 року, на думку сучасних дослідників відноситься не до самої битви, а до послідуючої незабаром смерті Симеона[1]. Згідно трактату «Про управління імперією» імператора Костянтина VII Багрянородного, хорватська армія в епоху Томіслава складалася з 100 тисяч піхоти і 60 тисяч кавалерії, а також володіла 80 великими і 100 малими суднами, що говорить про те, що армія Томіслава перевершувала міццю візантійську.

При Томіславі в 925 і 927 роках відбулися два сплітських церковних собору, на яких розгорілася боротьба між прихильниками Нінського епископа Гргура, що стояли за використання в літургії слов'янської мови, і сплітською партією, яка підтримувала введення латини. За підсумками соборів перемогли прихильники латинізації, Нінська єпархія була ліквідована, а архиєпархія Спліта стала релігійним центром країни. Втім, латинізація богослужіння просувалася повільно, ще довгий час у Хорватії літургію служили слов'янською мовою, а богослужбові книги писали глаголицею.

Обставини смерті Томіслава в 928 році невідомі. Наступником Томіслава на престолі став його молодший брат Трпимир.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Фрейдзон В. І. Історія Хорватії. Короткий нарис з найдавніших часів до створення республіки(1991 р.) — СПб.: Алетейя, 2001.

Посилання[ред.ред. код]

Попередник:
Мунцімир
Князь Хорватії
910925
Спадкоємець:
Посада скасована
Попередник:
Посада заснована
Король Хорватії
925928
Спадкоємець:
Трпимир II