Флетландія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Флетландія
англ. Flatland: A Romance of Many Dimensions
Flatland cover.jpg
Обкладинка шостого перевидання
Жанр фантастичний роман
Автор Едвіна Ебботт
Мова англійська
Написано 1884
Опубліковано 1884
Окреме видання Flatland, 1st edition[d] і Flatland[d]
Ілюстратор Еббот Едвін
в «Гутенберзі» 201

Цей твір у Вікісховищі?

«Флетландія» (англ. „Flatland: A Romance of Many Dimensions“) — роман Едвіна Е. Ебботта, який вийшов у світ в 1884 році. Цей науково-фантастичний роман вважається корисним для людей, які вивчають, наприклад, поняття про інших просторові виміри або гіперпрострорах. Як літературний твір, роман цінується за сатиру на соціальну ієрархію Вікторіанського суспільства. Айзек Азімов у передмові до однієї з багатьох публікацій романа написав, що це «краще введення в спосіб сприйняття вимірювань, яке може бути знайдено».

За цією книгою було знято декілька фільмів, у тому числі однойменний художній фільм 2007 року. Інші спроби були короткометражними або експериментальними фільмами, в тому числі кінокартина Дадлі Мура, а також інший фільм з Мартіном Шином.

Зміст[ред. | ред. код]

Власний будинок, яким побачив його Квадрат з третього виміру.

Дія роману відбувається у двовимірному світі під назвою Флетландія[1]. Безіменний оповідач, скромний квадрат (соціальна група джентльменів у Флатландії), показує читачеві різні сфери життя у двох вимірах[2]. Квадрат бачить сон про відвідування одновимірного світу (Лайнландії), і намагається довести неосвіченому монарху Лайнландії існування другого виміру, але знаходить, що неможливо змусити його подивитися за межі своєї вічно прямій лінії.

Сфера, з точки зору Квадрата — Окружність

Потім оповідача відвідує тривимірна сфера, суть якої він не може осягнути, поки не побачить Простір навласні очі. Ця сфера, яка залишається безіменною, відвідує Флетландію на початку кожного тисячоліття (за календарем флетландців тільки що настав 2000 рік), щоб ознайомити нового апостола-флетландця з третім виміром, з надією нарешті переконати населення Флетландії в існуванні Тривимірного Простору. З безпечного Простору Сфера і Квадрат можуть таємно спостерігати за лідерами Флетландії, які на зборах Вищої Ради неофіційно визнають існування сфери і наказують втихомирити будь-якого флетландця, який стане проповідувати правду про Простір і третьому вимірі. Після того, як це було проголошено, багатьох свідків було наказано ув'язнити або стратити.

Незбагненна Квадратом таємниця третього виміру на прикладі проходження сфери через площину. Герой спостерігає зменшення Кола до точки і її зникнення

Після того, як Квадрат починає явно представляти новий для нього вимір, він намагається переконати Сферу теоретичної можливості існування четвертого (п'ятого, шостого і т. д.) просторового виміру. Тривимірна Сфера, ображена цією гіпотезою, із ганьбою повертає свого учня назад, у Флетландію.

Потім Квадрату сниться, що Сфера відвідує його знову для того, щоб представити йому Пойнтландію. Точка (єдиний мешканець, монарх і Всесвіт, все в одному) представляє будь-яку спробу зв'язку з ним, як власну думку в своєму Всемогутньому розумі. (див. Соліпсизм)

Квадрат визнає зв'язок між невіглаством монархів Пойнтландії і Лайнландії зі своїм власним попереднім невіглаством, а також невіглаством Сфери, при запереченні існування інших вимірів. Коли Квадрат повернувся до Флатландії, йому неймовірно важко переконати будь-кого в тому, що існує Тривимірне Простір, особливо після того, як офіційні особи заявили, що будь-хто, хто стане проповідувати «брехня трьох вимірів», буде довічно ув'язнений (або страчений, залежно від статусу в суспільстві). У підсумку, Квадрата садять у в'язницю саме з цієї причини, звідки він і веде розповідь.

Соціальна ієрархія[ред. | ред. код]

Становище індивіда на соціальній драбині Флатландії залежить від кількості кутів у цього індивіда. Таким чином, на нижній сходинці стоять жінки, не мають під Флатландії кутів і представляють собою лінію з круглим потовщенням на кінці — «оком». Далі йдуть трикутники, що мають мінімальну кількість кутів і є солдатами цього світу. Далі слідують квадрати, пятиугольники, шестикутники і т. д., займають все більш високе положення в суспільстві, аж до (майже) кіл, що мають величезну кількість кутів і перебувають на вищих постах країни.

Сферландія[ред. | ред. код]

Натхненний Флетландією, нідерландський математик Діоніс Бюргер (1892—1987) написав продовження — роман «Сферландія».

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]