Фріули

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Фріули
Кількість від 800 тис. до 1,5 мільйона осіб
Близькі до: ладини, романші
Мова Фріульська, італійська
Релігія Католицтво

Фріули або Фурлани — народність в Італії. Чисельність від 800 тис. до 1,5 мільйона осіб тис. осіб, з яких близько 530 тис. проживають в області Фріулі-Венеція-Джулія на північному сході країни — в муніципалітетах Удіне, Порденоне і в частинах Гориція, а також в провінції Венеція. Розмовляють на фріульській мові, практично всі носії володіють італійською. Віряни — католики. Є другою за величиною мовною меншиною в Італії. Ще 170,000 фріулів живуть в інших місцевостях Італії і близько 800,000 фріулів мешкають за межами Італії.

Історія[ред. | ред. код]

Назва «фріули» походить від латинської «Foroiulani» — «жителі міста Форум-Юлії (Forum Iulii)», нині Чивідале-дель-Фріулі. Самоназва — «Фурлан».

Фріули є нащадками племен, які історично жили в області Фріулі: евганеі, венети, галльське плем'я карнів. Територія повністю увійшла до складу Римської імперії до I століття до н. е. До IV—V ст. населення було повністю романізованим. Надалі в етногенезі фріулів брали участь вестготи, гуни, остготи, лангобарди, а також слов'янські племена хорутан.

З XV століття фріули відчували сильний італійський вплив, а після входження їх земель до складу об'єднаної Італії в 1866 практично асимілювалися з італійцями.

Посилання[ред. | ред. код]

  • Friulians. Всесвітній довідник меншин і корінних народів. Група з прав меншин. Архів оригіналу за 10 січня 2015. Процитовано 8 квітня 2008.