Цикломорфоз

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дафнія пулекс
Зміни форми тіла у дафній

Цикломорфоз (грец. kýklos - koło, morphē - форма), сезонний поліморфізм — сезонні зміни розмірів і форми тіла дрібних організмів (безхребетних і планктонних водоростей) у послідовних поколіннях протягом року. Звичайне явище для планктонних молюсків, а також кладоцер.

У Daphnia cucullata зимові форми мають округлу форму голови, влітку з'являються особини з щораз більш витягнутою головою (т.з. «helmach»), яка досягає 60 % довжини тіла. Восени знов повертаються форми з щораз коротшою головою. У Daphnia pulex з'являються вирости карапаксу[1]. Утворення подібних структур спостерігається і у інших організмів. На тілі коловерток і деяких водоростей сезонно утворюються шипи.

Причини цього явища остаточно не з'ясовані. Здавна вважалося, що це має зв'язок з пристосуванням організму до змін щільності води, які зумовлюються змінами температури. Нині припускають, що це є одним з механізмів захисту, який має утруднити схоплювання хижаками[2].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Jura Czesław. Bezkręgowce : podstawy morfologii funkcjonalnej, systematyki i filogenezy. – Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, 2007
  2. [1][недоступне посилання з липень 2019] Rutkowska A. E., Pijanowska J. Zmienność morfologiczna organizmów planktonowych: sposób na życie w zmiennym środowisku. – 2011