Чатуранґа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
abcdefgh
8
Chessboard480.svg
a8 чорний слон
b8 чорний пішак
e8 білий король
f8 біла тура
g8 білий кінь
h8 білий слон
a7 чорний кінь
b7 чорний пішак
e7 білий пішак
f7 білий пішак
g7 білий пішак
h7 білий пішак
a6 чорна тура
b6 чорний пішак
a5 чорний король
b5 чорний пішак
g4 чорний пішак
h4 чорний король
g3 чорний пішак
h3 чорна тура
a2 білий пішак
b2 білий пішак
c2 білий пішак
d2 білий пішак
g2 чорний пішак
h2 чорний кінь
a1 білий слон
b1 білий кінь
c1 біла тура
d1 білий король
g1 чорний пішак
h1 чорний слон
8
77
66
55
44
33
22
11
abcdefgh
Чатуранга. Початкова позиція. Дошка без розмітки.

Чатуранґа (чатурраджа) — настільна азартна гра в давній Індії, з санскриту перекладається, як «чотири роди», тобто військо з чотирма родами зброї: колісниці, слони, кіннота, піхота. Деякі історики вважають, що чатуранга як первісна форма шахів виникла в V столітті. Назва походить від індійського чатур (чотири) і анга (загін) і мала подвійне значення: в грі було чотири гравці і «армія» кожного складалась з чотирьох родів «військ»: слонів, коней, бойових колісниць і піхоти. Яка фігура кожного з гравців ходить, визначалось киданням гральної кості. Мета гри — знищення фігур противників. Згодом (вірогідно, в регіоні Кушанського царства або держави ефталітів) метою гри нібито став мат.

Правила гри[ред. | ред. код]

Повністю правила гри невідомі, наявні свідчення неповні і суперечливі. Основне джерело свідчень — трактат хорезмського вченого XI століття Аль-Біруні в якому є лише неповний опис чатуранги.

Гра здійснювалась на дошці для аштапади. У грі використовувались комплекти фігур чотирьох кольорів: чорні, зелені, жовті і червоні. Грали пара на пару. Кожен комплект складався з восьми фігур: раджа, слон, кінь, колісниця і чотири пішака. Гравці сиділи з кожного боку грального поля. Фігури ставили з лівого нижнього кута дошки відносно гравця. На першій від гравця лінії: слон в кутку, за ним кінь, колісниця і раджа. На другій лінії — пішаки.

Ходи і взяття[ред. | ред. код]

Ходи в партії виконувались по черзі. На відміну від шахів, у грі був елемент випадковості — фігура, яка ходить, визначалась киданням гральної кості. Як і в шахах, кожен хід переміщувалась одна фігура відповідно до правил пересування, таким чином, щоб клітина, на яку ставиться фігура, була або вільною, або зайнятою фігурою противника. У такому випадку фігура противника вважалась взятою і знімалась із дошки. Крім звичайного взяття фігур, було додаткове правило: якщо три слона опинялись в центральному квадраті 2x2, то гравець, який походив своїм слоном в останню незайняту клітину цього квадрата, брав усіх ворожих слонів.

У чатуранзі не існувало понять шах, мат і пат. Взяття всіх фігур, крім раджі (оголення короля), також було перемогою, крім випадку, коли суперник міг взяти вашу останню фігуру наступним ходом. Тоді оголошувалась нічия.

Правила пересування фігур[ред. | ред. код]

  • Раджа пересувався на одну клітину по горизонталі, вертикалі чи діагоналі (як король у сучасних шахах).
  • Слон пересувався на одну клітину вперед або на одну по діагоналі. Згодом правила змінились, і слон став ходити через одне поле по діагоналі. При цьому, як і кінь, слон при ході «переступав» через клітину, тому можливість ходу не залежала від наявності на шляху слона будь-яких фігур.
  • Кінь ходив як і в шахах — на одну клітину ортогонально та одну діагонально з віддаленням від початкової.
  • Колісниця ходила по горизонталям і вертикалям на одну або дві клітини.
  • Пішаки могли ходити лише вперед, на одну клітину, і бити ходом по діагоналі вперед на одну клітину.
  • Рокіровки не було.

Посилання[ред. | ред. код]