Червенські городи

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
На схід від Польського королівства показана територія Червенських городів (забарвлена червоно-зеленим кольором)
Територія Червенських городів на сучасній мапі
Черве́нські городи́ у 1030 року

Черве́нські городи́ (Червенські гради, Червенські міста) — група міст та укріплених замків X—XIII ст. Волинської й Галицької земель, на лівобережжі Бугу (на межі Русі з Польщею).

Осередком Червенської землі було врожайне сточище ріки Гучви[pl] з центром у Червені;
інші Червенські городи: Волинь (над річкою Західний Буг), Городло, Сутійськ, Угровеськ, Стовп'я[pl] та ін.

Територія Червенських городів була в 2-й пол. 1-го тис. н. е. заселена східнослов'янськими племенами дулібів, бужан, волинян, а також черв'ян (власне, чия назва і походить від Червенських городів). Червенські городи як укріплені поселення виникли в ході формування феодальних відносин у східнослов'янського племінного об'єднання на чолі з дулібами. На початку 10 ст. посилилися політичні зв'язки Червенських городів з Київською Руссю, але у 3-й чверті 10 ст. місцева племінна верхівка потрапила в залежність від Чехії.

Перші згадки про Червенські городи подає літопис (у 981, 992), коли Володимир Великий у двох походах захопив Червенські городи у ляхів чи то хорватів, але 1018 року польський князь Болеслав І Хоробрий отримав їх від свого зятя Святополка І і утримував (до 1031 року).

Від 1031 року Ярослав і Мстислав Володимировичі остаточно приєднали Червенські городи до Київської Руси. У 11—12 ст. Червенські городи входили до Волинського князівства, а в 13—14 ст. до Галицько-Волинської держави (на початку 13 ст. становили короткий час княжий уділ). У середині 13 ст. Червенські городи зруйнували татари, і вони занепали. У другій половині 14 ст. територія Червенських городів була захоплена Польщею і Великим князівством Литовським.

У науковій літературі проблема локалізації міста Червеня (а тим самим й інших Червенських городів.) була предметом багатьох гіпотез: над Дністром (Червоногород), біля Холма (Чернеїв — Чернеюв (пол.)) і остаточно за результатами археологічних досліджень, які проводили у 1950-1960-х роках, місто Червен локалізується на території сучасного села Чермно у Томашовському повіті (Люблінського воєводства) (Польщі).

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]