Чеська Сілезія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Прапор Сілезії (Чеська частина)
Сілезія відносно інших регіонів Чехії
Герб Чеської Сілезії

Чеська Сілезія (чеськ. České Slezsko) — одна з трьох Чеських земель і частина Сілезії. Розташована на північному сході Чехії, в основному в Мораво-Сілезькому краю, та частково у Оломоуцькому краю. Також відома як Моравська Сілезія (чеськ. Moravské Slezsko або Moravskoslezsko), була в складі Австрійської Сілезії до 1918; між 1938 і 1945 область була під назвою Судетська Сілезія, маючи на увазі Судетську область.

Географія[ред.ред. код]

Місто Острава знаходиться в її географічному центрі, область розташована майже цілком в сучасному Мораво-Сілезькому краю (на півдні і крайньому заході), невелика частка в Оломоуцькому краю біля міста Єсенік. Після Острави, найголовніші міста є Опава і Чеські-Тешин. Історично Чеські-Тешин — західна частина міста Цешин, який, належить в наш час[Коли?] Польщі.

Розташовано в Судетах, що переходять на сході у Карпати. Головні річки краю є Одер, Опава і Олжа (яка є природним кордоном з Польщею).

Історія[ред.ред. код]

Сучасна Чеська Сілезія походить перш за все від незначної частини Сілезії, яка залишилася Австрії в кінці Першої Сілезької війни у 1742, коли решта частини Сілезії була віддана Пруссії. Було повторно створене, як Герцогство Верхньої і Нижньої Сілезії, зі столицею в Опаві (нім. Troppau). У 1900, герцогство займало область 5140 км² і мало населення 670,000.

У 1918, колишнє герцогство увійшло у недавно створену державу Чехословаччину, окрім частини на схід від річки Олжа біля Цешину, який став частиною Польщі. Глючин край (нім. Hultschiner Ländchen), колись частина Пруської Сілезії, також став частиною Чехословаччини згідно з Версальським договором у 1920.

Згідно з Мюнхенською угодою 1938, більшість Чеської Сілезії стали частиною Судетської області (рейхсгау) і Польща окуппувала Заолжя область на західному березі Олжі. (Польські надбання, що були втраченні, коли Німеччина окупувала Польщу у наступному році).

За винятком областей навколо Тешину і Острави, Чеська Сілезія була в основному мало німецькомовне населення до 1945. Після Другої Світової війни, Чеська Сілезія і Глючин край були повернені Чехословаччині і німці були депортованні. Кордон з Польщею був ще раз встановлений вздовж Олжі (підтверджено договором у 1958).

Населення[ред.ред. код]

Населення переважно розмовляє чеською мовою із зміненими голосними звуками. Частина населення говорить лаською мовою, яку класифіковано як діалект чеської мови [1], хоча говірка також має деяку схожість з польською мовою. У Тешинській Сілезії розмовляють також на діалекті Тешинської Сілезії здебільшого поляки.

Дивись також[ред.ред. код]