Очікує на перевірку

Тешинська Сілезія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Польська карта Тешинської Сілезії. Тверда чорна лінія — історична межа регіону, і розбита чорна лінія — міжнародна межа.
карта Тешинської Сілезії і міжнародна межа 1918—1945

Тешинська Сілезія або Цешинська Сілезія (польська: Śląsk Cieszyński, чеська: Těšínské Slezsko або Těšínsko, німецька: Teschener Schlesien) — історичний регіон в південно-східній Сілезії, навколо міста Цешин який розрізається навпіл річкою Ольза. Починаючи з 1920 поділена між Польщею і Чехією (колись Чехословаччина). Має площу 2280 км² і близько 800,000 мешканців.

Історичні межі регіону ідентичні тим що були колись у незалежного Тешинського князівства. Зараз, Тешинська Сілезія є одним з єврорегіонів — Єврорегіон Тешинська Сілезія.

Адміністративний поділ

[ред. | ред. код]

З адміністративної точки зору, польська частина Тешинської Сілезії є Сілезьким воєводством і охоплює Цешинський повіт, західну частину Бельського повіту, і західну частину міста Бельсько-Бяла.

Чеська частина є Мораво-Сілезький край і охоплює Карвинський окрес, східну частину Фридек-Містек окрес, східну частину Острава міський окрес і місто Острава.

Історія

[ред. | ред. код]
Башта П'ястів у Цешині
Докладніше: Заолжя

Тешинська Сілезія займає область колишнього Тешинського князівства, яке існувало з 1290 до 1918. З 1290 до 1653 ним керувала місцева гілка П'ястів. У 1327 Казимір І, князь Тешинський, прийняв омаж під присягою Богемського короля Іоанну Люксембурзькому, і герцогство стало автономним князівством під проводом Богемської корони.

Правління П'ястів продовжувалося до 1653 і після смерті останнього нащадка П'ястів, Єлізавета Лукреція, герцегиня Тешинська, після якої князівство відійшло до Габсбургів. З 1722, князями Тешинськими були Лорріанці, з 1767 до 1822 князі Веттини, і з 1822 до 1918 Габсбург-Лорріанці.

Тешинська Сілезія утворилась як історична, геополітична, соціокультурна і економічна єдність протягом періоду правління Габсбургів. Відокремлення від іншої частини Сілезії відбулося, після Першої Сілезійської війни між Австрійською імперією і Пруссією цей край залишився частиною Австрії, тоді як більшість Сілезії стала частиною Пруссії.

Жінка в сілезькому вбранні з Чеського Тешина, 1914 рік

Після кінця І Світової війни, обидві з двох новостворених незалежних держав — Польща і Чехословаччина претендували на область. Область була важлива для Чехії бо містила залізницю, що сполучала Чеську Сілезію зі Словаччиною (Кошице-Богумінська залізниця була однією з двох залізниць, які пов'язали чеські провінції із Словаччиною у той час). Область — багата на кам'яне вугілля. Багато важливих вугільних шахт, і металургійних заводів було розташовано там. Польська сторона базувала свою заяву на етнічних критеріях: більшість населення області були поляками згідно з останнім австрійським переписом (1910).[1] .

Географія

[ред. | ред. код]
річка Олжа в Градек (Gródek)

Край відокремлюється від іншої Сілезії (і зокрема Верхньої Сілезії) річкою Вісла (частина, що починається зі Струмену) і від Малопольщі річкою Білою і Баранячою Горою, найвищий пік польської частини краю (1220 м). Найвищий пік чеської частини є Лиса Гора (1324 м). Край також межує зі Словаччиною, уздовж гірського масиву Полом по Яблуновському перевалу біля Мости у Яблункові, і чеською Моравією через річки Остравицю і Одер. Географічно, Тешинська Сілезія має поділ:

Культура, мова та віросповідання

[ред. | ред. код]
Гуральський чоловічий хор з Яблункова (Jabłonków)
Лютеранська церква в Устроні
Дерев'яна церква в Конжице Велке

Тешинська Сілезія стала історичною, геополітичною, соціокультурною і економічною єдністю під владою Габсбургів. Це об'єднання допомогло сформувати чітку місцеву ідентичність, засновану на мові, релігійному і етнічному різноманітті, і різниці від інших частин Сілезії.

Край був населений декількома етнічними групами. Найчисленніший були поляки, чехи (переважно в західній частині краю), німці і євреї. Північна частина, що постійно промислово розвивалося і більш урбанізована, має щільніше заселення, ніж південна частина, яка гористіша. Щільність населення Тешинської Сілезії — близько 360/км² Південна, гориста частина краю є батьківщиною Гуралів (буквально, горців), місцевих людей краю. Вони мають свою власну чітку культуру, яка вплинула на культуру цілого регіону.

Тешинська Сілезія відома релігійним різноманіттям. Найпоширеніші релігії є Римо-католицька церква і Лютеранство. Край відрізняється від сусідніх областей у великій мірі через протестантство, яке має вплив на цілий регіон. Жиглов і Вісла, єдині міста в Польщі з протестантською більшістю. Протестантський вплив відбивається в прислів'ї: «Dzierży sie twardo jak lutersko wiara kole Cieszyna.»[2] Декілько міст, наприклад, Цешин і Фриштат, в минулому мали велику єврейську громаду, але місцевих євреїв майже цілком знищили нацисти протягом ІІ Світової війни.

Тешинська Сілезія також має власний діалект — Діалект Тешинської Сілезії. Це — діалект в основному з польським, чеським і німецьким впливом. Важливо відзначити, що цей діалект відмінний від сілезької мови, що є у вжитку у Верхній Сілезії. Ці дві говірки не є взаємно зрозумілими. Мешканці Тешинської Сілезії мають сильну місцеву (Сілезійську) самосвідомість — місцеві мешканці вказують, що вони є — stela (місцеві) — але більшість визначає себе або поляком або чехом відповідно, в національних переписах. Це частково відмінно від ситуації у Верхній Сілезії, де сильні автономні тенденції все ще існують. В Тешинській Сілезії таких тенденцій нема.

Також важливо відзначити, що місцеві люди тепло згадують еру Габсбургів. Часи Марії Терезії і Франца Йосифа I розглядається ностальгічно, як час правосуддя, розвитку, злагоди і миру. Це також стосується до ліберального і плюралістичного відношення до національних і етнічних груп, ліберальніший в порівнянні до інших імперій того часу, особливо Пруссії і Російської імперії. Навіть в 2006, були все ще портрети правителів Габсбургів на стіні в кімнаті зборів Тешинської ради.[3]

Див. також

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]
  1. Zahradnik 1992, 178—179.
  2. Broda 2006, 152.
  3. Kronika Beskidzka: Cieszyn: cesarz, wybory i list. (12 October, 2006). Архів оригіналу за 7 січня 2008. Процитовано 3 травня 2008.
  4. База даних малих космічних тіл JPL: Тешинська Сілезія (англ.) .