Ферганська долина

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ферганська долина (світла область) на політичній мапі.

Ферга́нська доли́на або Ферганська улоговина (узб. Farg‘ona vodiysi, кирг. Фергана өрөөнү, тадж. водии Фарғона, рос. Ферганская долина, перс. دشت فرغانه‎) — регіон у Тянь-Шані у межах Узбекистану, Таджикистану і Киргизстану.

Долина лежить по течії річки Сирдар'ї.[1] Внаслідок того, що долину оточують гори і захищають її від вітрів, клімат вельми теплий і багато сонячного світла. За радянських часів тут були збудовані Великий Ферганський канал і водосховище. Внаслідок зрошення було розширено поля бавовнику, баштани з динями, плодові сади і виноградники.[1]

Параметри

  • Площа 22,000 км²
  • Довжина 300 км
  • Ширина до 170 км

Міжгірська улоговина між системою хребтів Тянь-Шаня і Гіссаро-Алая. Має форму трикутника.

Топоніми Ферганської долини

Зрошувальні канали

Гори

Річки

Міста

Клімат

Клімат цієї долини сухий і теплий. У березні температура сягає 20 °C, а потім швидко підіймається до 35 °C у червні, липні і серпні. Протягом п'яти місяців, після квітня дощів нема, вони розпочинаються у жовтні. Сніг і мороз, до −20 °C є у грудні і січні. Середня температура липня 24-27 °С; середня температура січня −2, −3 °C. Кількість опадів 100—120 мм, на сході до 500 мм на рік.

Корисні копалини

Родовища нафти,вугілля, залізних, мідних, поліметалічних руд, ртуть, сурми, сірки, кам'яної солі тощо.

Історія

  • У Ферганській долині у верхів'ях річки Сирдар'я на Північному Шовковому шляху в давнину була держава Даюань. Існувала наприкінці IV — II століттях до н. е. та належала до елліністичних держав. Основним населенням були іраномовні племена. Вони торгували вином та ферганськими кіньми, що вважалися в Китаї неперевершеними скакунами. У 104 — 102 роках до н. е. китайський імператор Лю Че з династії Хань намагався підкорити Даюань, бажаючи заволодіти цінними кіньми. На початку нашої ери згадки про Даюань зникають.
  • В результаті дворічних розкопок поруч з кишлаком Мін-Тепе співробітники Інституту археології Китайської академії суспільних наук (CASS) та Інституту археології Узбекистану 2017 р. відкрили у Ферганській долині стародавнє місто розміром з Монако (площею близько 2 квадратних кілометрів).[2]

Примітки

  1. а б М. М. Скаткін // Природознавство: підручник для 4 класу. — К.: «Радянська школа», 1967. с.256 (сторінки:202-205)
  2. В Узбекистане раскопали город размером с Монако.

Посилання