VLC media player

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
VLC Media Player
Тип Програвач мультимедіа
Розробники The VideoLAN Team
Стабільний випуск 3.0.7.1 (11 червня 2019; 4 роки тому (2019-06-11))
Платформа Кросплатформений
Операційна система GNU/Linux[d][2][3], Windows[4][3], macOS[5][3], Berkeley Software Distribution[6][3], BeOS[3], Android[7][3], iOS[3][8], Google Chrome OS[3][8], Solaris[9][3], Syllable Desktop[10], FreeBSD[11], NetBSD[9], OpenBSD[9], QNX[9] і OS/2[9][3]
GNU фреймворк Qt[12][13], Ncurses[13] і Cocoa[13]
Мова програмування C, C++, Objective-C використовуючи Qt
Українська мова є[1]
Стан розробки Актуальний
Ліцензія GNU GPL вер. 2+, LGPLv2.1 для бібліотек, кодеків і більшості модулів
Репозиторій code.videolan.org/videolan/vlc
Вебсайт videolan.org

VLC (VideoLAN Client) — кросплатформений та вільний плеєр проєкту VideoLAN. VLC здатний програвати різноманітні аудіо- та відеофайли, CD та DVD-диски, інтернет-радіо за різними протоколами та має багато інших можливостей. Попри наявність у назві слова «client», він також може бути сервером потокової трансляції файлів в реальному часі на один або кілька комп'ютерів мережі чи записувати вихідні дані у файл. Підтримує мережеві протоколи IPv4 та IPv6. VLC підходить для більшості сучасних операційних систем, в тому числі Windows, Linux і Mac OS X. VLC, починаючи з версії 0.7.2, уже завантажили понад 437 млн разів, не рахуючи завантаження через дистрибутиви Linux. VLC має багату бібліотеку власних кодеків і є чи не єдиним плеєром, що добре програє зіпсовані чи недовантаженні файли. Має багатомовний інтерфейс користувача[16].

Історія

Проєкт VideoLAN був заснований студентами французького університету École Centrale Paris. Тепер робота над проєктом перейшла до The VLC Team, що включає спільноту розробників з 20 країн світу. Спочатку розробники створювали зв'язку двох програм для трансляції відео через мережу: сервера VLS (VideoLAN Server) і клієнта VLC (VideoLAN Client). У версію 0.5.0 плеєра VLC, що вийшла у січні 2003 року, розробники додали реалізацію потокового виводу з можливістю перекодування «на льоту». З версії 0.7.0 плеєр може виводити кілька джерел у один вихідний потік, а з версії 0.8.0 перекодовувати для потоку будь-які формати, що здатен відтворити. Таким чином існування VLS стало непотрібним і тепер його розробка припинилася. Крім VLC, у VideoLAN розробляють ще ряд допоміжних проєктів, переважно бібліотек програмування. Вибір дорожнього конуса як логотипа програми пояснюється хобі спільноти програмістів VIA, до якої також входить VideoLAN, — колекціонуванням цих виробів.[17]

Версія 2.1, що вийшла у вересні 2013, примітна переводом більшості модулів з ліцензії GPLv2+ на LGPLv2.1 +, що допускає зв'язування модулів з власницькими продуктами і відкритими проєктами, поширюваними під ліцензіями, не сумісними з GPL.[18] Крім раніше переведених з ліцензії GPLv2+ на LGPLv2.1+ базових бібліотек libVLC, libVLCcore, libdvbpsi, libaacs і libbluray, відзначено завершення процесу зміни ліцензії для майже всіх модулів. Ліцензія LGPL тепер застосовується до модулів розмежування доступу, кодеків, пакувальників і розпаковальників медіа-контейнерів, модулів для фільтрації, виводу і змішування звуку, модулів виводу і коригування відео, модулів виводу тексту, парсеру XML і блоків оптимізації з використанням інструкцій ARM NEON і SSE2. Таким чином, майже весь код VLC тепер доступний під ліцензією LGPL.

Архітектура

VLC має модульну архітектуру, що дозволяє легко підключати підтримку нових форматів файлу, кодеків, фільтрів тощо. Деякі модулі відсутні у готовій скомпільованій програмі і для того, щоб їх використати, необхідно скомпілювати джерельні коди вручну. Існує понад 300 модулів для VLC.

Підтримка операційних систем

VLC багатоплатформна програма. На даний час, VLC працює на таких платформах:

Підтримка форматів

VLC Media Player має власні кодеки для відтворення аудіо та відео. Підтримка різних форматів залежить від операційної системи, на якій працює VLC.[19] Версія 3.0 додасть підтримку сферичних відео формату Spatial Video а також сферичних фотографій на панорам[20].

Читання форматів

Вхідні дані
UDP/RTP Unicast або Multicast, HTTP, FTP, MMS, TCP/RTP Unicast, DCCP/RTP Unicast, DVD, VCD, SVCD, CD Audio, DVB (тільки на Linux), Video acquisition (через V4L чи DirectShow), RSS/Atom подачі і з локальних файлів на комп'ютері.
Формати контейнерів
3GP,[21] ASF, AVI, FLV, MKV, QuickTime, MP4, Ogg, OGM, Annodex, WAV, MPEG-2 (ES, PS, TS, PVA, MP3), AIFF, Raw audio (DTS, AAC, AC3/A52), Raw DV, MXF, VOB, Matroska (MKV).
Відеоформати
Cinepak, DV, RealVideo, H.263/H.263i, H.264, H.264/MPEG-4 AVC, HuffYUV, Indeo 3,[22] MJPEG (A/B), MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4 Part 2, Sorenson 1/3 (отже, підтримується програвання модифікованого відео Sorenson H.263, завантаженого з YouTube), Theora (alpha 3), VC-1, VP5, VP6, WMV, DIVX (1/2/3/5).
Субтитри
DVD, SVCD, DVB, OGM, Matroska, SubStation Alpha (частково),[23] SubRip, Advanced SubStation Alpha (частково),[23] MPEG-4 Timed Text, текстові файли (MicroDVD, SubRIP, SubViewer, SSA1-5, SAMI, VPlayer), Vobsub, MPL2,[24] Teletext.[24]
Аудіоформати
AAC, AC3, ALAC, AMR,[21] DTS, DV Audio, XM, FLAC, MACE, MP3, PLS, QDM2/QDMC, RealAudio,[25] Speex, Screamtracker 3/S3M, TTA, Vorbis, WavPack,[26] WMA, MIDI, Creative™ Voice.

Формати для потокової трансляції (запису)

Формати контейнерів
ASF, AVI, Fraps, FLV,[24] MP4, Ogg, Wav, MPEG-2 (ES, PS, TS, PVA, MP3), MPJPEG, FLAC, MOV.
Відеоформати
H.263, H.264/MPEG-4 AVC, MJPEG, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4 Part 2, VP5, VP6, Theora, DV.
Аудіоформати
AAC, AC3, DV Audio, FLAC, MP3,[27] Speex, Vorbis.
Протоколи потоків
UDP, HTTP, RTP, RTSP, MMS, File.

Інтерфейси

VLC підтримує велику кількість інтерфейсів. Для Windows та Linux інтерфейсом за замовчуванням є Qt 4, для Mac OS X — Cocoa, для BeOS — Be API. Старі версії на Windows та Linux використовували wxWidgets як інтерфейс за замовчуванням. Підтримка Qt4 була додана у версії 0.9.0.[28] В цей час бібліотека wxWidgets повністю вилучена з програми.

Великоднє яйце у Qt-інтерфейсі VLC (значок у заголовку)

У Qt-інтерфейсі є великоднє яйце, яке «вдягає» значок заголовка програми у шапку Санта Клауса. Великоднє яйце проявляє себе з 18 грудня (за тиждень перед католицьким Різдвом) по 1 січня.

Також підтримуються скіни довільної форми, а отже й скіни популярних плеєрів Winamp та XMMS. Крім графічних, є текстовий інтерфейс, що дозволяє керувати програмою через командний рядок або написанням скриптів. Для віддаленого керування існує веб-інтерфейс та зв'язок через Telnet.

Рішення на основі VideoLAN

Рішення на основі VideoLAN включає наступні програми:

  • VLS (VideoLAN Server) з можливістю трансляції на один або декілька комп'ютерів мережі файлів формату MPEG-1, MPEG-2 і MPEG-4, DVD-відео, цифрового телебачення, включаючи супутникове, а також відео в реальному часі
  • VLC (спочатку званий VideoLAN Client), який можна використовувати або як сервер потокової трансляції файлів формату MPEG-1, MPEG-2 і MPEG-4, DVD-відео та відео в реальному часі на один або декілька комп'ютерів мережі, або як клієнт для прийому, декодування і демонстрації відеопотоків в різних операційних системах
Повний загальний вид рішення на основі VideoLAN

Інші можливості

Для Mozilla Firefox та інших браузерів платформи Gecko існує плагін VLC, що дає можливість відтворювати аудіо та відео з вікна браузера.

Див. також

Примітки

  1. Jean-Baptiste Kempf : VLC, la success-story d'un entrepreneur français
  2. https://web.archive.org/web/20180325001937/https://www.videolan.org/vlc/#download
  3. а б в г д е ж и к л 15 years of VLC and VideoLAN — 2016.
  4. https://www.videolan.org/vlc/download-windows.html
  5. https://www.videolan.org/vlc/download-macosx.html
  6. https://www.videolan.org/vlc/#download
  7. https://www.videolan.org/vlc/download-android.html
  8. а б http://www.videolan.org/vlc/#download
  9. а б в г д http://videolan.org/vlc/#download
  10. http://videolan.org/vlc/download-syllable.html
  11. http://videolan.org/vlc/download-freebsd.html
  12. Qt Interface
  13. а б в VLC playback Features
  14. VLC media player
  15. а б в http://www.videolan.org/vlc/index.en_GB.html
  16. http://www.videolan.org/developers/i18n/
  17. Jon Lech Johansen (23 червня 2005). VLC cone (англ.). So sue me: Jon Lech Johansen's blog. Архів оригіналу за 26 червня 2013. Процитовано 3 липня 2008.
  18. Релиз медиаплеера VLC 2.1.0 // opennet.ru 26.09.2013
  19. VLC features list (англ.). VideoLAN Project. Архів оригіналу за 26 червня 2013. Процитовано 1 липня 2007.
  20. VLC 360° Technical Preview. VideoLAN. Процитовано 28 листопада 2016.
  21. а б Щоб скористатись кодеком AMR, VLC і FFmpeg повинні бути скомпільовані з підтримкою AMR. Це пояснюється тим, що лізензія AMR не сумісна з лізензією VLC.
  22. Кодеки Indeo 4 і Indeo 5 не підтримуються.
  23. а б Поточна версія підтримує тільки частину форматування SSA/ASS (тільки вивід кольорів без позиціонування, анімації тощо). Анонсовано, що це буде виправлено у версії 0.9.0.
  24. а б в Буде додано в 0.9.0
  25. Програвання Real Audio доступне лише через бібліотеку FFmpeg, яка, в цей час, підтримує тільки декодер Cook (RealAudio G2 / RealAudio 8).
  26. В даний час, підтримується тільки при інкапсуляції у формат Matroska і без підтримки багатоканальності.
  27. VLC має бути скомпільваний з підтримкою mp3lame.
  28. Jean-Baptiste Kempf (10 лютого 2007). Qt4 Interface. Yet another blog for JBKempf. Архів оригіналу за 26 червня 2013. Процитовано 24 липня 2010.

Посилання