Batman: Arkham Asylum

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Batman: Arkham Asylum
Arkham Asylum.jpg
Розробник Rocksteady Studios
Видавець Eidos Interactive
Дистриб'ютор Time Warner
Локалізатор Новий Диск
Композитор Рон Фіш[d]
Частина серії Batman: Arkham[d]
Наступна гра серії Batman: Arkham City
Дата випуску PlayStation 3 & Xbox 360
США 25 серпня 2009
Європа 28 серпня 2009
Австралія 3 вересня 2009
Microsoft Windows
США 15 вересня 2009
Європа 18 вересня 2009
Австралія 18 вересня 2009
Версія 1.1 (ПК)
Жанр(и) Action-adventure beat 'em up стелс-екшен
Віковий
рейтинг
BBFC: 15
ESRB: T
PEGI: 16+
USK: 16+
Платформа ПК
PlayStation 3
Xbox 360
Рушій гри Unreal Engine 3.5
PhysX (тільки для ПК)
Режим гри Одиночна гра
Носій DVD-ROM, цифрова дистрибуція
Системні
вимоги
Див. нижче
Керування Геймпад, Клавіатура і Миша
Сайт Сайт

Batman: Arkham Asylum (укр. Бетмен: Психлікарня Аркхема) — відеогра жанру Action-adventure для Microsoft Windows, PlayStation 3 та Xbox 360, створена компанією «Rocksteady Studios» та випущена компанією «Eidos Interactive» у співпраці з Warner Bros. Interactive Entertainment та DC Comics у 2009 році. Ґрунтується на серії коміксів про Бетмена.

Сюжет[ред.ред. код]

Бетмену вдається захопити його найлютішого ворога — Джокера. Він особисто транспортує лиходія в психіатричну клініку Аркхема, потім відчувши недобре особисто бере участь у перевезенні до його камеру. Його побоювання підтвердилися, коли клоун за допомогою Харлі Квін утікає від охорони і починає повстання, звільнивши всіх ув'язнених в'язниці Блекгейт (яких тимчасово перебувають у клініці через пожежі у в'язниці). Бетмен тепер замкнений у Аркхемі разом з багатьма своїми заклятими ворогами — Вбивцею Кроком, Пугалом, Бейн, Отрутним Плющем та іншими суперлиходієм. Також герой постійно знаходить послання від Загадочніка.

Джокер заборонив поліції і супергероям втручатися в його справи, оскільки він замінував весь Готем-сіті, тому Бетмену допомагають лише жменька охоронців на чолі з Джеймсом Гордоном, Аароном Кешом і оракулом (Барбарою Гордон). У ході розслідувань планів Джокера, Бетмен дізнається про те, що якась доктор Янг, створила новий мутаген на основі «Венома» Бейн — «Титан», який також робив простої людини неймовірно сильним як Бейн. Цей проект був таємно фінансований самим Джокером, який хотів створити непереможну армію.

Бетмену вдається знайти та знищити формулу; перемогти Опудало, який хотів отруїти новим галюциногеном каналізацію Готема; здолати Отруйний Плющ, Гарлі Квін, Бейн та Крока; вирішити величезну кількість загадок та ребусів Загадочніка; знайти хроніки примари Амадея Аркхама і зупинити збунтувалися ув'язнених. Щоб перемогти Джокера, він зумів відтворити формулу «Анти-Титан». У фінальній битві Джокер перетворюється, за допомогою «Титану», на гігантського монстра, якого Бетмен має перемогти.

Після перемоги Бетмена терміново викличуть у Другій Національний банк Готема, який грабує Дволикий.

Персонажі[ред.ред. код]

Бетмен (актор озвучення Кевін Конрой) — (справжнє ім'я Брюс Уейн) головний герой гри. В дитинстві його батьки загинули від кулі злочинця, тому своє життя він присвятив боротьбі зі злочинністю. Завдяки багаторічним тренуванням сильно розвинув свої фізичні та розумові здібності. Володіє всіма відомими бойовими мистецтвами, дедуктивним методом, мистецтвом маскування, взлому комп'ютерів. Володіє широким арсеналом дорогих та функціональних гаджетів.

Джокер (актор озвучення Марк Геміл)(справжнє ім'я невідомо) — головний антагоніст гри. Божевільний психопат із схильністю до садизму і жорсткості, майстер в створенні хаосу і паніки. Одягнутий в яскравий картатий одяг, використовує зброю виконану в стилі клоунського реквізиту, зокрема отруйний газ, який викликає в жертви сильній сміх і призводить до смерті, а в усіх уражених газом на обличчі залишається гримаса посмішки схожа на ту яку носить Джокер. В грі Джокер влаштовує пожежу в вязниці Блек Гейт, а потім і на території Аркхему. Маніпулючи лікарем Пенелопою Янг, створює свій варіант Веному, з допомогою якого хоче створити власну непереможну армію. В кінці гри сам вводить собі Веном і перетворуюється на монстра.

Той, що загадує загадки або Ріддлер (актор озвучення Воллі Вінгерт), (справжнє ім'я Едвард Нештон) — суперзлочинец. Дуже хитрий, гарний стратег, вміє як розв'язувати головоломки так і формулювати їх, кваліфікований в використанні високих технологій. Одержимий жагою уваги до своєї персони і постійно намагається довести свою інтелектуальну перевагу над Бетменом постійно загадуючи йому загадки та ребуси. Особисто в грі не з'являється, проте весь час гравець буде натикатись на його загадки про в'язнів Аркхему. Як стає відомо із записів Рідлер чудово знав про плани Джокера. Якщо Бетмену розгадує всі загадки Рідлера, він передає свої координати поліції Готему і його заарештовують.

Оракул — ще один персонаж, який не з'являється в грі, але постійно дає вказівки та допомога для головного героя. Справжнє ім'я — Барбара Гордон, колишня Бетгерл, помічниця Бетмена, дочка комісара Гордона. Володіє ейдетичною пам'яттю і знанням комп'ютерів, чудовий хакер.

Джеймс Гордон — комісар поліції, який уклав союз з Бетменом проти злочинності і корупції в Готем. У ході гри буде захоплений у полон Джокером та Харлі Квін. Перевірений поліцейський, досвідчений кримінолог і відмінний стрілець. Був відправлений Бетменом назад у Готем, але як потім з'ясувалося, був перехоплений Джокером.

Гарлі Квін — помічниця Джокера, його колишній лікар-куратор, яка закохалася у свого пацієнта. Виконує всі вказівки Джокера, заважаючи Бетмену йти по слідах її господаря. У ході гри бере в заручники комісара Гордона і наглядача Квінсі Шарпа. Справжнє ім'я — гарлін Квінзель. Чудова гімнастка і психопатка, яка отримує задоволення від насильства над іншими людьми. З її аудіозаписів можна дізнатися про те, як вона потрапила на вудку Джокера.

Доктор Пенелопа Янг — психіатр клініки Аркхем, яка дуже сильно зосереджена у своїй роботі. Саме вона перетворила «Веном» Бейн в «Титан», і потім була обманута Джокером. У ході гри загине від бомби головного лиходія.

Квінсі Шарп — старший наглядач лікарні Аркхем. Лікуванням суперлиходіїв займається лише для своїх політичних устремлінь. Вкрай консервативний та серйозний, в той же час вкрай боязкий. У ході гри буде в полоні у Гарлі Квінн, при порятунку передасть Бетмену зразок для своєї візитної картки, щоб той міг зламувати систему безпеки лікарні. Якщо зібрати всі послання примари Амадея Аркхема, то можна дізнатися про те, що містер Шарп зміг розшифрувати їх до Бетмена. Після цього він почав страждати роздвоєнням особистості. Його друга особистість — Амадей Аркхем.

Отруйний Плющ — суперзлодейка, здатна управляти рослинами. Буде звільнена з камери її подругою Гарлі Квінн. Бетмен повинен випитати в неї розташування рослини, яке зможе придушити ефекти мутагену «Титан». Потім вона повністю заповнить весь острів Аркхем смертоносними рослинами, пізніше герой буде змушений з нею битиметься. Справжнє ім'я — Памела Ліліан Айлі. Здатна виділяти феромон для контролю над розумом жертви, також отрута може вбити людину. З її аудіозаписів можна дізнатися про те, як вона спокушала і вбила кілька її докторів.

Опудало (актор озвучення — Борис Репетур) — суперлиходій, постійно заважає Бетмену. У ході гри кілька разів отруїть його своїм галюциногеном, змушуючи того зануриться в царство кошмарів. Після третього зіткнення, спробує отруїти каналізацію Готема, але несподівано буде зупинений Кроком, який не хотів, щоб хтось інший, крім нього, не зміг вбити Бетмена. Справжнє ім'я — доктор Джонатан Крейн. Прекрасно знає про страхи та фобії людей, творець галюциноген «Фобос», носить маску лякала, щоб сильніше впливати на психіку жертви. У його аудіозаписах він мучить доктора Мерфі, навіть у неволі намагаючись продовжувати свої дослідження, у подальшому можна дізнатися про його ставлення з персоналом клініки. Також в аудіозаписах веде себе так, як ніби він сам лікар, знущаючись над докторами, яких називає «хворими». Буде одним з втекли після титрів лиходіїв, які прихоплять з собою каністру «Титану».

Бейн (Біч) — суперлиходій, який таємно був перевезений з Блекгейт в Аркхем, для того, щоб вилучити для досліджень його «Веном». У ході гри Джокер звільнить його і поверне назад «Веном», щоб він прикінчив Бетмена. Пізніше він буде переможений героєм, який пожертвує для цього Бетмобілі. Справжнє ім'я — невідомо. Під впливом суперстероіда «Веном», стає неймовірно сильний та витривалий, в той же час він вкрай розумний і цілеспрямований. Буде одним з втекли після титрів лиходіїв, які прихоплять з собою каністру «Титану».

Вбивця Крок (Крок-Вбивця) — суперлиходій, який сильно ненавидить Бетмена і людей, особливо Аарона Кеша. Герой зіткнеться з ним в його барлозі в каналізації, де росло рослина для створення «Анти-Титану». Він постійно носив електричний нашийник, який, судячи з усього, важко зняти. Бетмену вдається захиститься за допомогою бетаранга, яке викликає розряд при попаданні в нашийник. Потім буде переможений героєм за допомогою пастки з вибуховою гелем. Справжнє ім'я — Вейлон Джонс. Всі його тіло вкрите твердою лускою, схожою на крокодиляче, у нього є дуже гострі зуби та кігті, володіє нелюдською силою, витривалістю і здатний довго перебуває під водою. У його аудіозаписах можна зрозуміти наскільки він ненавидить людей і як він деградує в звіра, також можна дізнається багато про його ворожнечі з охоронцем Аароном Кешом. Буде одним з втекли після титрів лиходіїв, які прихоплять з собою каністру «Титану».

Віктор Зсасз — серійний вбивця та маніяк, який отримує задоволення від убивств. У грі зустрічається кілька разів, беручи в заручники спочатку охоронця, потім доктора Янг, і двічі буде переможений Бетменом. Обожнює вбивати жертв за допомогою ножа і залишати їх у різних позах. У його аудіозаписах, він загрожує одній зі своїх психіатрів (до лікаря Сарі Кессіді) і тимчасово зміг втекти з клініки. Так як Бетмен по ходу гри зустрічає доктора Кессіді в медблоке, можна стверджувати, що замах на неї закінчилося невдачею.

Аарон Кеш — дуже досвідчений та шанований охоронець, який люто конфліктує з Кроком. Очолює жменьку охоронців і лікарів, які допомагають Бетмену. Саме він вкаже місцезнаходження лігва Крока.

Френк Боулс — продажний та боягузливий охоронець клініки, який допоможе Джокеру полонити Гордона, пізніше буде убитий своїми ж невдалими союзниками.

Крім перерахованих персонажів в грі присутні різні предмети та символи, які відносяться до різних лиходіям Всесвіту коміксів Бетмена. Вони в основному є загадками Ріддлера. Крім того в клініці присутні кілька суперлиходіїв, які анітрохи не впливають на сюжет. У тюремному блоці перебував Глінолікій, який перетворюється на друзів Бетмена, просячи про звільнення. Там же є порожні камери Дволикого, Максі Зевса, календаря, Ріддлера, Амадея Аркхем та ін в морзі є тіло безсмертного Рас аль Гула, яке незабаром зникне (можливо втік), в офісі наглядача є лиходій-лялька Особа З Шрамом (можливо, його копія). Сам Особа З Шрамом присутня в галюцинаціях Бетмена і в одній з фінальних сцен, в руках у Джокера (у цій грі він — звичайна дерев'яна лялька, а не самостійна особистість оживає від руки його творця). Так само, під час битви з Харлі Квінн, можна побачити камеру Містера Фріза.

Ігровий процес[ред.ред. код]

Гра поєднує в собі риси екшену і стелс. У бою використовується система FreeFlow, яка дозволяє боротися з кількома супротивниками одночасно, виконуючи при цьому ефектні комбо. Також присутня велика кількість гаджетів, від декількох видів бетарангів до «кішки», які активно використовуються в ігровому процесі. Незважаючи на свою лінійність, гра має декілька способів проходження. Від банальної бійки, до скритного проникнення до мети. Втім, на високих рівнях складності скритність вітається, в той час як тактика «йти на пролом» не приведе до перемоги.

Також варто зауважити непогану симуляцію ШІ (штучний інтелект). Залишившись самі, вороги панікують, можуть невлучно стріляти, перебігати з місця на місце, в надії сховатися. Створенню атмосфери сприяють аудіощоденники, розкидані по всіх рівнях, і пасхальні яйця.

Окремо серед всього проходження стоять рівні, де головний герой потрапляє в царство ілюзій, викликане токсином Опудала. Перехід ніяк не афішується, побачити його можна по зовнішнім змінам. В одному з цих світів під управління гравцеві дається юний Бетмен, в іншому ж можна трохи походити за Джокера. Світи ці відрізняються від стандартної обстановки, що вносить різноманітність.

Цікаві факти[ред.ред. код]

 • Гра виконана в класичному стилі коміксів про Бетмена.
 • У грі була взята за основу концепцію сюжету коміксу Arkham Asylum: A Serious House on Serious Earth.
 • Гра потрапила до Книги рекордів Гіннесса як найуспішніша гра про супергероя за всю історію відеоігор[2].
 • У грі присутні 3 варіанти кінцівки після титрів. Різняться вони тим, що каністру з «Титаном» забирає один з трьох супротивників: Вбивця Крок, Бейн або Опудало. Кінцівки вибираються випадково і від ваших дій не залежать.
 • У російській версії гри Джека Райдера озвучував Борис Репетур (він же «Бонус») (також озвучує Опудало). Бетмена озвучив актор Юрій Брежнєв.
 • У версії гри для PS3 є можливість гри за Джокера (тільки додаткові Challenge'и).
 • Після випуску трейлера гри Transformers: War for Cybertron IGN (і безліч інших ігрових сайтів) почали її називати «Batman: Arkham Asylum 2010 року»[3].

Відгуки та нагороди[ред.ред. код]

Огляди
Світові
Видання Оцінка
1UP.com A-[4]
Absolute Games 83 %
Eurogamer 9 / 10[5]
Game Informer 9.5/10[8]
GamePro 4/5 starsStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar empty.svg[6]
GameSpy 5/5 starsStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar full.svg[9]
GameTrailers 9.0/10[10]
IGN 9.3/10[11]
X-Play 4/5 starsStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar empty.svg[14]
Агрегатори
Агрегатор Оцінка
GameRankings 91,98 % (58 оглядів)[15]
Metacritic 92 % (24 огляди)[16]
 • Гра потрапила до Книги рекордів Гіннеса, як «Сама високооцінена гра про супергероя».

Середній бал на GameRanking.com — 92 %.

 • Найкраща гра 2009 року в жанрі Action/Adventure на думку ресурсу GameTrailers
 • Гра зайняла 3 місце в підсумках року за версією журналу «Ігроманія», а також перше місце серед Action-ігор.

Сиквел[ред.ред. код]

Докладніше: Batman: Arkham City

На сайті http://www.arkhamhasmoved.com/ з'явився хвилинний тизер, в якому показують Готем, наповнений погромами і безладдям. Далі йде сцена, де Гарлі Квінн підходить до Джокера, який сидить у кріслі і спостерігає з божевільним сміхом за всім цим із будівлі в парку атракціонів.

Після закінчення ролика виводиться меню сайту, причому фоном для меню є анімація, того як Джокер, який сидить у кріслі з крапельницею, дивиться у вікно. З вулиці чути постріли, вибухи та крики.

Пізніше актор Кевін Конрой, який озвучував Бетмена в оригіналі, підтвердив, що дія нової гри буде відбуватися вже в самому Готем. Ще він сказав, що гра буде дуже похмура і що в ній буде дуже багато лиходіїв. Також Конрой підтвердив присутність в грі Дволикого[17]. У сиквелі з'явиться і Загадочнік. Про це сказав актор Воллі Уінгерт, який озвучував персонажа у першій грі. Але невідомо чи буде це поява фізичним, або знову лише у вигляді голоси[18]. Марк Хемілл заявив, що Batman: Arkham City — це останній проект, в якому актор буде озвучувати Джокера[19].

Розробники вже визначилися з назвою продовження — Batman: Arkham City. За задумом розробників для ув'язнених Аркхема відвели цілий житловий район Готема, поселивши їх разом з місцевими жителями[20].

Примітки[ред.ред. код]

 1. Batman: Arkham Asylum PC Requirements. Процитовано 2009-04-29. 
 2. CBR News Team (2009-08-31). "Batman: Arkham Asylum" Awarded a Guinness World Record. www.comicbookresources.com. Архів оригіналу за 2013-07-12. Процитовано 2009 -09-01. 
 3. Transformers: War for Cybertron Preview — Xbox 360 Preview at IGN
 4. Nguyen, Thierry (2009-08-21). Batman: Arkham Asylum Review. 1UP.com. Архів оригіналу за 2012-04-06. Процитовано 2009-08-21. 
 5. Шаблон:Cite weblast = Whitehead
 6. Davis, Cameron (2009-08-21). 211717/batman-arkham-asylum / GamePro Batman: Arkham Asylum Review. GamePro. Процитовано 2009-08-23. 
 7. Calvert, Justin (2009-08-24). batmanarkhamasylum / review.html? tag = tabs; reviews "Gamespot Batman: Arkham Asylum Review". Gamespot. Процитовано 2009-08-27. 
 8. «Game Informer» (September 2009).
 9. Scott, Ryan (2009-08-24). -arkham-asylum/1017924p1.html The Consensus: Batman: Arkham Asylum Review. Gamespy. Процитовано 2009-08-25. 
 10. Batman: Arkham Asylum Review. GameTrailers. 2009-08-21. Архів оригіналу за 2012-04-06. Процитовано 2009-08-21. 
 11. Miller, Greg. Batman: Arkham Asylum Review. IGN. Архів оригіналу за 2012-04-06. Процитовано 2009-08-21. 
 12. «Playstation Official Magazine UK» (September 2009).
 13. . «Playstation: The Official Magazine» (October 2009). Batman: Arkham Asylum Review
 14. McGarvey, Sterling (2009-08-21). Batman: Arkham Asylum Review. XPlay. Архів оригіналу за 2012-04-06. Процитовано 2009-08-25. 
 15. -asylum/index.html Batman: Arkham Asylum for Xbox 360. Gamerankings. Процитовано 2009-08-11. 
 16. Batman: Arkham Asylum. metacritic. Архів оригіналу за 2012-04-06. Процитовано 2009-08-12. 
 17. Reilly, Jim (2010-04-19). Batman: Arkham Asylum 2 Will Be 'Really Dark'. IGN. Архів оригіналу за 2012-06-19. Процитовано 2010-04-19. 
 18. The Riddler confirmed for Arkham Asylum 2. 91.8 The fan. Архів оригіналу за 2012-06-19. Процитовано 2010-03-28. 
 19. Warmoth, Brian (2010-05-27). 'Batman: Arkham Asylum 2' To Be Mark Hamill's Last Joker Role. MTV. Процитовано 2010-06-04. 
 20. Batman : Arkham City. Stopgame. 2010-08-06. 


Посилання[ред.ред. код]