Blohm + Voss

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук


Blohm + Voss Shipyards GmbH
Тип GmbH
Наступник(и)
(спадкоємці)
Hamburger Flugzeugbau[d]
Засновано 1877
Штаб-квартира

Гамбург, Flag of Germany.svg Німеччина

Flag of Germany.svg Гамбург, Німеччина
Галузь Суднобудування
Власник(и) ThyssenKrupp Marine Systems
Співробітники близько 1000 (2006)
Холдингова компанія ThyssenKrupp Marine Systems[d] і ThyssenKrupp
Сайт blohmvoss.de
Blohm + Voss у Вікісховищі?

«Блом + Фосс» (нім. «Blohm + Voss») — німецька суднобудівна, авіабудівна та інженерна компанія, зі штаб-квартирою в Гамбурзі, дочірнє підприємство ThyssenKrupp Marine Systems. Заснована в 1877 році[1], до 1965 назва компанії відображалася як «Blohm & Voss».

Історія[ред.ред. код]

Blohm & Voss у 1877

Компанію засновано 5 квітня 1877 німецькими інженерами Германом Бломом (нім. Hermann Blohm, 1848—1930) та Ернстом Фоссом (нім. Ernst Voss, 1842—1920). Верф площею 15 тис. м² на три стапеля[<small>Вн.</small> 1], два з них для суден до 100 метрів завдовжки, була побудована на острові Кувердерхафен (нім. Kuhwerderhafen), поруч із містом Гамбург. Перший корабель — барк «Флора» (нім. Flora), виготовлено для замовника «Martin Garlieb Amsinck», Гамбург. Судно було спущено на воду 21 грудня 1880[2].

На межі XIX та XX століть компанія починає будувати у великій кількості військові кораблі на замовлення Кайзерліхмаріне. Першим кораблем був легкий крейсер «Кондор» (нім. Condor), спущено зі стапеля 15 листопада 1892.

У 1905 році площа верфі була розширена до 560 тис. м². Корабельня мала у своєму розпорядженні найбільший у світі закритий док для будівництва суден, завдовжки до 320 м в довжину і 40 м в ширину, та портальний кран, вантажопідйомністю 250 т. У 1906 «Blohm & Voss» володіла сухим доком вантажопідйомністю 46 тис. т та найбільшим плавучим доком у світі. У 1911 збудовано верф Путилівського заводу в Санкт-Петербурзі, Російська імперія[3]. Компанія при будівництві корпусів суден почала першою використовувати зварювання замість заклепок.

За часи Веймарської республіки компанія виконувала переважно цивільні замовлення. Військові кораблі, що були закладені під час Першої світової війни не були добудовані. Одним з найвідоміших тогочасних виробів «Blohm & Voss» був пасажирський турбінний лайнер «Європа» (1928, замовник «Norddeutscher Lloyd»), який отримав престижну нагороду «Блакитну стрічку Атлантики».

Бомбардування ВПС США Blohm & Voss в Гамбурзі 25 липня 1943

З приходом до влади у 1933 Адольфа Гітлера було розпочато масштабне переозброєння Німеччини. Компанія почала отримувати величезні державні замовлення. «Blohm & Voss», яка до цього спеціалізувалася на суднобудуванні, почала проектувати та будувати також і літаки. 4 липня 1933 засновано авіаційний підрозділ компанії, що мав назву «Hamburger Flugzeugbau». Після повернення на початку 1934 з Японії Ріхарда Фогта[4], останній, змінив на посту головного конструктора «Hamburger Flugzeugbau» Райнгольда Мевеса (нім. Reinhold Mewes). Перші літаки мали індекс «Ha», але у вересні 1937 підрозділ було перейменовано на «Abteilung Flugzeugbau der Schiffswerft Blohm & Voss», отже індекс був змінений на «BV». Із продукції компанії особливо слід відзначити літаючі човни, а також оригінальні конструкторські розробки, наприклад літаки асиметричних[<small>Вн.</small> 2] конструкцій.

В першій половині XX століття верф була однією з найпотужніших у світі. Попри те, що «Blohm & Voss» після закінчення Другої світової війни була майже повністю зруйнована, у 50-х роках XX століття компанія спромоглася відновити виробництво, та з часом повернутися на провідні позиції на світовому ринку.

В даний час «Блом + Фосс» спеціалізується на будівництві суден для комерційних клієнтів, військових кораблів, як для ВМС Німеччини (нім. Bundesmarine) так і на експорт, а також нафтовидобувного обладнання.

Blohm + Voss у 2009

Кораблі (неповний список)[ред.ред. код]

Пасажирські та торгові[ред.ред. код]

«Європа» в порту Гамбурга, 1930

Військові[ред.ред. код]

Підводні човни[ред.ред. код]

Типи: UB, UC, VII, XVII, XXI, XXVI.

Літаки Blohm & Voss[ред.ред. код]

Сучасні кораблі[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Виноски[ред.ред. код]

  1. Стапельінженерна споруда на верфі для будівництва судна та спуску його на воду. Бувають поперечні та повздовжні стапеля.
  2. Кабіна літака Blohm & Voss BV 141 розташована на правому крилі, а не за класичною схемою, тобто як одне ціле з фюзеляжем.

Примітки[ред.ред. код]

  1. blohmvoss.de
  2. LostLiners.de
  3. blohmvoss.com Хроніка. Важливі дати і факти з 1877 по 2004
  4. «WORLD WAR 2»

Посилання[ред.ред. код]