Picea sitchensis

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ялина сітканська
QuinaltSpruce 7246c.jpg
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Голонасінні (Pinophyta)
Клас: Хвойні (Pinopsida)
Родина: Соснові (Pinaceae)
Рід: Ялина (Picea)
Вид: P. sitchensis
Біноміальна назва
Picea sitchensis
((Bongard) Carrière 1855)
Picea sitchensis distribution map.png
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Picea sitchensis
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Picea sitchensis
EOL logo.svg EOL: 1033696
IPNI: 676986-1
ITIS logo.svg ITIS: 183309
Redlist logo v1223290225.gif МСОП: 42337
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 3332

Picea sitchensis (Ялина сітканська, англ. Sitka spruce, фр. épinette de Sitka) — вид роду ялина родини соснових.

Вид названий за місцевістю Сітка (Аляска).

Поширення, екологія[ред.ред. код]

Країни поширення: Канада (Британська Колумбія); США (Аляска, Каліфорнія, Орегон, Вашингтон). Зустрічається від приливних до крутих гірських схилів на Алясці і в Британській Колумбії, загалом, до приблизно 900 м над рівнем моря (найвище, 1189 м), завжди в безпосередній близькості від океанічної погоди. Ґрунти різні, зазвичай з товстим гумусовим шаром. Клімат дуже вологий, річна кількість опадів коливається від 1300 мм до 3750 мм, зима помірна (в прибережній Алясці сніг взимку, як правило, залишається тільки вище 200 м). На острові Ванкувер і на олімпійському півострові у Вашингтоні ця ялина досягає найбільшого розміру. Зазвичай змішується з Tsuga heterophylla (тіньовитривалий конкурент), Pseudotsuga menziesii і Thuja plicata, інші.

Опис[ред.ред. код]

Гілка зі зрілою насіннєвою шишкою і старою пилковою шишкою

Дерево до 80 м у висоту і 500 см діаметру на рівні грудей з прямим стовбуром і відкритою, конічною кроною горизонтальних гілок. Кора сіра, гладка, тонка, стаючи темно-пурпурно-коричневою з лускатими пластинами. Гілки дещо повислі. Бруньки червонувато-коричневі, 5-10 мм, вершини округлі. Голки (1.2) 1.5-2.5 (3) см, сплющені або широко трикутні в поперечному перерізі (нижня поверхня округла або злегка кутова), досить жорсткі (гострі), від синьо-зеленого до світло-жовто-зеленого кольору, верхня поверхня темно-зелена. Шишки 5-9 (-10) см завдовжки, циліндричні, на коротких ніжках, зелені або червонуваті, після дозрівання від блідо-бурого до світло-оранжево-коричневого кольору. Насіння чорне, 3 мм завдовжки, з тонкими, 7-9 мм довжиною блідо-коричневими крилами. 2n = 24.

Використання[ред.ред. код]

Це дуже цінне дерево і темпи вирубки перевищують вирубки інших видів і старовікові дерева мають по-справжньому чудові розміри. Дерева менших розмірів використовуються в паперовій промисловості, але великі дерева цінуються для будівництва і спеціальних застосувань, таких як мала авіація, щогли і лонжерони для вітрильних суден, весла для гребних човнів, трапів і музичних інструментів. Ялина широко використовується в лісонасадженнях на бідних ґрунтах, в прохолодному і вологому кліматі, таких як пагорби і болота Ірландії і Шотландії. У садівництві знаходить менше використання; більшість насаджень у великих парках як зразки дерев датуються 19-го століттям. Вимагає прохолодний і вологий клімат.

Загрози та охорона[ред.ред. код]

Вирубка є основною загрозою. Цей вид присутній в кількох охоронних територіях, в тому числі національних парках.

Посилання[ред.ред. код]