Vaccinium corymbosum

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Лохина високоросла
Vaccinium corymbosum(01).jpg
Лохина високоросла: вигляд куща в період плодоношення
Біологічна класифікація
Царство: Рослини (Plantae)
Тип: Покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас: Дводольні (Magnoliopsida)
Порядок: Вересоцвіті (Ericales)
Родина: Вересові (Ericaceae)
Рід: Vaccinium
Підрід: Вакциніум
Sectio: Cyanococcus
Вид: Лохина високоросла
Біноміальна назва
Vaccinium corymbosum
(L., 1753)
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Vaccinium corymbosum
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Vaccinium corymbosum
EOL logo.svg EOL: 484405
IPNI: 261823-2
ITIS logo.svg ITIS: 23573
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 69266

Лохина високоросла (Vaccinium corymbosum L.), або вакциніум щитковий, або Лохина щиткова, або ягідник щитковий — вид листопадних рослин із роду Вакциніум родини Вересові.

Етимологія[ред. | ред. код]

В українській мові ця рослина зустрічається під різними назвами. Деякі з них утворені від наукової латинської назви — Вакциніум щитковий (Вакциніум — транслітерація назви роду Vaccinium, corymbosum — щитковий), або являють собою переклад загальноприйнятої назви цієї рослини з англійської мови — лохина високоросла (англ. highbush blueberry). Варто зазначити, що англійське слово blueberry може бути перекладено українською як лохина. Проте, традиційно, назва «лохина» в українській науковій термінології використовується як одна із назв буяхів (Vaccinium uliginosum L.) — дикоростучої рослини, що відноситься до секції Vaccinium роду Вакциніум та зустрічається у всіх регіонах Північної півкулі включаючи територію України (Полісся та Карпати)[1][2]. У той же час лохина високоросла відноситься до секції Cyanococcus роду Вакциніум та походить виключно з Північної Америки, де зустрічається в дикорослому вигляді в болотистих регіонах півночі США та у Канаді[3].

Культивування[ред. | ред. код]

Вигляд рослини в період плодоношення (сорт Дюк)

На початку двадцятого століття у США розпочалася селекційна робота з лохиною високорослою і на сьогодні ця рослина є однією з основних комерційних ягідних культур у світі.

Станом на 2010 р. площі під лохиною високорослою у світі становили 341 тис. га, а валовий збір продукції склав 77,3 тис. т. Основними регіонами комерційного вирощування лохини високорослої є Північна Америка (44,7 тис. га станом на 2010 р.), Південна Америка (17,8 тис. га станом на 2010 р.) та Європа (8,4 тис. га станом на 2010 р.).

В Україні комерційне вирощування лохини високорослої розпочалось лише у 2007 р., проте, станом на 2013 р. площі під цією культурою вже складають 380 га. Основні регіони комерційного вирощування лохини високорослої в Україні — Івано-Франківська, Волинська, Вінницька, Житомирська та Київська області[4].

Лохина високоросла має смачніші та більші ягоди (до 2,5 см.) ніж дика чорниця. Ягоди красивого синього кольору з сивим напиленням, зібрані в грона, що значно полегшує збір. Починає плодоносити на 3-й рік. З дорослого куща можна зібрати до 10кг. ягоди. Сорти лохини бувають від ранніх (липень) до пізніх (жовтень).

Розмір плодів визначається кількістю ягід, яка вміщується в ємність 0.25л. Урожайність та морозостійкість сортів – згідно американських та німецьких джерел.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Доброчаева Д. Н., Котов М. И., Прокудин Ю. Н. и др. — К: Наукова думка, 1987. — С. 136
  2. Кобів Ю. Словник українських наукових і народних назв судинних рослин. — К.: Наукова думка, 2004. — С. 421
  3. The taxonomy of the highbush blueberry, Vaccinium corymbosum. S. P. Vander Kloet, Canadian Journal of Botany, 1980
  4. За даними Інституту Садівництва УААН, О. Ярещенко

Посилання[ред. | ред. код]