Zilog Z80

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
новітній Zilog Z80

Zilog Z80 — 8-бітний мікропроцесор, розроблений Zilog та випущений у продаж в липні 1976. Він широко використовувався як у стільникових комп'ютерах та вбудованих системах, так і для військових потреб. Z80 та його похідні з клонами складають одне з найбільш використовуваних сімейств ЦПУ усіх часів, та разом з сімейством MOS Technology 6502 домінували на ринку 8-бітних мікроконтролерів з пізніх 1970-х до середини 1980-х.

Zilog мала декілька ліцензованих виробників Z80, хоча багато країн (особливо СРСР та соцтабір) виробляли власні клони.

Продаж ліцензії Zilog'ом дозволило продуктам маленьких компаній домогтися визнання та конкурувати на світовому ринку з такими гігантами, як Toshiba. Отже, Zilog виробляла менше половини Z80 з моменту його появи. В наступні десятиліття Zilog переорієнтувалася на зростаючий ринок вбудованих систем (для чого спочатку і були створені Z80 та Z180).

Історія та огляд[ред.ред. код]

Процесор Z80 був створений, коли Фредеріко Фаггін, після роботи над 8080, залишив Intel у кінці 1974 і заснував Zilog з Ральфом Унгерманном, і вже у липні 1976 вони випустили Z80 на ринок. Він був розроблений для двійкової сумісності з Intel 8080, тому що було багато програм для 8080 (наприклад, операційна система CP/M), які могли працювати на Z80 без модифікації. Масатоші Шима — один з розробників 4004 та 8080, також зробив внесок у розробку.

Z80 був значно поліпшений в порівнянні з 8080:

  • Розширений набір інструкцій, включаючи маніпуляції бітами, переміщення блоків, блочні команди вводу/виводу, інструкції пошуку байтів;
  • Нові індексні регістри IX та IY з інструкціями прямої база + зсув адресації;
  • Поліпшена система переривань.

Технічний опис[ред.ред. код]

Приклади використання[ред.ред. код]

Цікаві факти[ред.ред. код]

Дивіться також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]