Texas Instruments

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Texas Instruments Incorporated
англ. Texas Instruments
Тип Публічна компанія
Форма власності публічна компанія
Галузь напівпровідники, електроніка
Лістинг на біржі NYSETXN
Гасло Your Passion. Our Technology. Student Success.
Засновано 1930
Засновник(и) Cecil Howard Greend
Штаб-квартира Даллас, Техас США
Ключові особи Річард Темплтон (президент і CEO),
Кевін Марч (CFO),
Брайан Боннер (CIO)
Продукція мікросхеми, RFID, калькулятори та інше
Виторг 13,735 млрд USD (2011)[2]
Операційний прибуток (EBIT) 2,992 млрд USD (2011)[2]
Чистий прибуток 2,236 млрд USD (2011)[2]
Співробітники 35300[3]
Дочірні компанії
 • Burr-Brown Corporationd, Luminary Micro, National Semiconductor, Chipcond, Texas Instruments (Ireland)d, Texas Instruments (Norway)d, Texas Instruments (Germany)d, Texas Instruments (Japan)d, Texas Instruments (France)d, Texas Instruments (Netherlands)d і Texas Instruments (Switzerland)d
 • Член Linux Foundation[4], Wi-Fi Alliance[5], Zigbee Allianced[6] і SD Associationd[7]
  ti.com
  CMNS: Texas Instruments у Вікісховищі
  Штаб-квартира в Далласі

  Texas Instruments Incorporated  — американська високотехнологічна компанія, виробляє між іншим напівпровідникові елементи, мікросхеми, електроніку та вироби на їх основі. Розташована у Далласі (штат Техас, США)[8]. Компанія є четвертим за розмірами виробником напівпровідників у світі, поступається лише компаніям Intel, Samsung і Toshiba. Займає перше місце у виробництві мікросхем для мобільних пристроїв, а також перше місце серед виробників цифрових сигнальних процесорів (DSP) і аналогових напівпровідників. Також компанія виробляє мікросхеми для широкосмугових модемів, комп'ютерної периферії, побутові електронні пристрої, RFID-мітки.[9]. У 2009 році у компанія зайняла 215 місце у рейтингу Fortune 500.[10]

  Історія[ред. | ред. код]

  Знак перед підприємством Texas Instruments в Даллас (Техас)

  Texas Instruments була заснована Сесілом Гріном, Дж. Еріком Джонссоном, Юджином Макдермоттом та Патріком Хеггерті. 6 грудня 1941 року вони купили «Об'єднану геофізичну службу» (GSI), — одну з найперших компаній, що надавала послуги у сфері сейсмологічної розвідки для нафтовидобувної промисловості. У час Другої світової війни GSI виробляла електроніку для військ зв'язку армії США та ВМС США. Після війни компанія продовжила виробляти електроніку та у 1951 році змінила назву на Texas Instruments, стала самостійним підрозділом нової компанії.

  У 1954 році компанія розробила свій перший транзисторній радіоприймач. Також у 1950-х співробітник Texas Instruments Джек Кілбі винайшов інтегральні мікросхеми незалежно від Роберта Нойса із Fairchild Semiconductor. Патент, що був виданий Кілбі зареєстрований у 1958 році. Серія мікросхем 7400 транзисторно-транзисторної логіки, розроблена компанією у 1960-ті, робила популярним використання інтегральних мікросхем у логічних схемах комп'ютерів, що є поширеним явищем й зараз. В 1967 році Texas Instruments винайшла ручний калькулятор, в 1971 однокристальний комп'ютер та сприяла отриманню патенту на однокристальний мікропроцесор (розроблений співробітником компанії Гарі Бруном). При цьому, Texas Instruments зазвичай віддає належне Intel, що винайшла мікропроцесор одночасно з ними.

  Також Texas Instruments продовжила виробляти обладнання для сейсмологічної промисловості, а GSI продовжила надавати послуги сейсмічної розвідки. Після продажу та зворотної покупки GSI, Texas Instruments остаточно продала її компанії Halliburton у 1988 році та з цієї миті GSI припинила своє існування як окрема організація.

  Texas Instruments зіткнулася з наступними проблемами в галузі проектування та подальшої розробки, що виникли після винаходження напівпровідників та мікропроцесорів.

  1. Більшість хімічних сполук, механізмів та технологій, необхідних для розробки напівпровідників, не існувало та компанії була вимушена винайти їх.
  2. Ринок збуту для електронних компонентів був дуже малим та компанії прийшлось розробляти приклади їх використання самостійно. Наприклад, Texas Instuments створила перший у світі, вбудований в стіну[джерело?], керований комп'ютером домашній термостат у кінці 1970-х, але ніхто не хотів купувати його через його велику ціну.

  Texas Instruments створило підрозділ промислових систем автоматизації, яке займалося виробництвом контролерів та систем керування. Цей підрозділ був проданий у 1991 році компанії Siemens AG, а Texas Instruments відновила виробництво по воєнним та урядовим замовленням і випустила багато електромеханічних пристроїв, що використовувались у космічний програмі «Аполлон» та висадці на Місяць.

  Побутова електроніка і комп'ютери[ред. | ред. код]

  Texas Instruments була активним гравцем на ринку побутової електроніки у 1970-1980-х роках. В 1978 році Texas Instruments презентувала перший синтезатор мови на однокристальній мікросхемі та випустила на її основі ігровий продукт під назвою «Speak & Spell». На хвилі успіху також були випущені «Speak & Read» и «Speak & Math».

  В червні 1979 року Texas Intruments вийшла на ринок побутових комп'ютерів з моделлю TI99/4, яка стала конкурентом для Apple II, Tandy/RadioShack TRS-80, а пізніше Atari 400-й і 800-й серій, Commodore VIC-20 і Commodore 64. В 1981 році на заміну йому випустили TI99/4A, що був розвитком попередника та вступив у жорстку цінову конкуренцію з Commodore, Atari та іншими. В 1983 на зимній виставці побутової електроніки CES компанія показала моделі TI-99/2 и Compact Computer 40 (CC-40), остання з яких призначалася для професійних користувачів. Модель TI Professional (1983 рік) показала, що комп'ютер виробництва Texas Instruments остаточно зайняли своє місце серед багатьох невдалих комп'ютерів на основі процесорів з системою команд x86 та операційною системою MS-DOS, які були несумісні між собою та конкурували з IBM PC. Цікавий факт, що троє засновників компанії Compaq, комп'ютери якої були майже точною копією IBM PC, були колишніми працівниками Texas Instruments. В 1992 році бізнес багатокористувацьких комп'ютерних систем був проданий компанії Hewlett-Packard. Після цього протягом декількох років компанія успішно виробляла та продавала IBM PC-сумісні ноутбуки, поки не відмовилася від цього ринку, та не продала виробничу лінію компанії Acer Computer Company в 1997 році.

  Воєнна електроніка[ред. | ред. код]

  Texas Instruments також була присутньою на ринку воєнної електроніки у 1970-1980-х роках, розробляючи та виробляючи бортові радари для літаків та орбітальні сенсорні системи, ракети та бомби з лазерним наведенням. Згодом, у 1997 році компанія продала своє виробництво воєнного призначення.

  Конкуренція[ред. | ред. код]

  Texas Instruments завжди була серед 10 найбільших компаній з продажу напівпровідникової техніки. За підсумками 2005 року компанія посіла 3 місце, випустивши вперед Intel і Samsung, та залишивши позаду Toshiba і STMicroelectronics.

  Texas Instruments сьогодні[ред. | ред. код]

  Наразі[коли?] компанія складається з двох основних підрозділів: напівпровідникового та підрозділу навчання та ефективних рішень. Третій підрозділ, датчиків та елементів керування був проданий[11] в 2006 році компанії Bain Capital.

  Підрозділ напівпровідників[ред. | ред. код]

  Напівпровідникова продукція складає десь 96 % прибутку компанії. Texas Instruments займає лідируючи місця у багатьох сегментах ринку, включаючи цифрові сигнальні процесори серії TMS320, високошвидкісні мікросхеми ЦАП та АЦП, контролери загального використання MSP430, рішення в галузі керування електропостачанням та високопродуктивні аналогові пристрої. Бездротові комунікації зосереджені коло продукції Texas Instruments: майже половина усіх стільникових телефонів містять мікросхеми виробництва компанії. Texas Instruments також виробляє іншу напівпровідникову продукцію — від спеціалізованих мікросхем до мікроконтролерів.

  Підрозділ продуктів на замовлення[ред. | ред. код]

  Підрозділ продуктів на замовлення (Application Specific Products) розробляє платформи для масових ринків, в яких широко використовуються DSP. Наприклад, цифрові камери, DSL-модеми, кабельні модеми, Voice over IP (VoIP), потокове відео та аудіо, стиску та розпізнавання мови, бездротові ЛВМ та RFID-пристрої.

  DLP[ред. | ред. код]

  Texas Instruments не має конкурентів на ринку мікродзеркальних цифрових процесорів обробки світла, що використовуються у проекторах та на телебаченні[12].

  Цифрові сигнальні процесори (DSP)[ред. | ред. код]

  Texas Instruments виробляє багато цифрових сигнальних процесорі та набір інструментів під назвою eXpressDSP, за допомогою якого створюють програми для цих мікросхем.

  Освітні технології[ред. | ред. код]

  Texas Instruments відома випуском популярних серій електронних калькуляторів (наприклад, TI-30). Компанія також розробляла графічні калькулятори, з яких найвідоміший — TI-83 Plus та моделі на його основі.

  Спільнота користувачів калькуляторів Texas Instruments[ред. | ред. код]

  В 1990-х, після випуску графічних калькуляторів, у деяких студентських колах стало популярним програмування на них. Серія калькуляторів TI-8x постачалася з вбудованим інтерпретатором Basic, за допомогою якого можна було створювати нескладні програми. TI-85 став першим калькулятором від Texas Instruments, що дозволяв програмувати на Асемблері (через оболонку від назвою «ZShell»). Якщо ранні програми для калькуляторів, написані на Basic були відносно простими, то сучасні програми на Асемблері можуть суперничати з подібними до GameBoy або КПК.

  Приблизно у той же час коли були написані перші програми, стали популярними персональні веб-сторінки (на таких сервісах, як Angelfire і GeoCities), та програмісти почали створювати сайти для розміщення своїх робіт, разом з навчальними матеріалами та іншою інформацією, що мала відношення до калькуляторів. Це послужило початок для створення кільця сайтів, присвячених калькуляторам Texas Instruments, і формуванню декількох великих спільнот, наприклад, вже неіснуючого TI-Files, та активного ticalc.org. Ticalc.org зараз є найавторитетнішим джерелом інформації о програмуванні на калькуляторах TI. На сайті можна знайти тисячі додатків (ігри, навчальні програми, прості робочі середи), посібники з програмування, новини о калькуляторах, форуми та багато іншого.

  Признання[ред. | ред. код]

  У 2007 році Texas Instrument отримала нагороду Manufacturer of the Year for Global Supply Chain Excellence від журналу World Trade[13].

  Придбання[ред. | ред. код]

  Керівництво компанії[ред. | ред. код]

  • Річард Темплтон (Richard K. Templeton)[23]
  • Девід Борен (David L. Boren)[23]
  • Девід Гуді (David R. Goode)[23]
  • Рут Сіммонс (Ruth J. Simmons)[23]
  • Крістіна Тодд Уітмен (Christine Todd Whitman)[23]

  Див. також[ред. | ред. код]

  Примітки[ред. | ред. код]

  1. Global Research Identifier Database — 2015.
  2. а б в TI reports financial results for 4Q11 and 2011. Texas Instruments. Архів оригіналу за 2013-07-12. Процитовано 2012-09-13. 
  3. TI fact sheet. Texas Instruments. Архів оригіналу за 2013-07-12. Процитовано 2012-09-13. 
  4. https://www.linuxfoundation.org/membership/members/
  5. https://www.wi-fi.org/membership/member-companies
  6. https://zigbeealliance.org/members/
  7. https://www.sdcard.org/about_sda/member_companies/index.html
  8. Поштова адреса TI Архівовано 19 лютий 2009 у Wayback Machine..
  9. Databeans http://www.databeans.net/reports/2009_php_files/09ANALOG_MarketShare.php Архівовано 16 січень 2013 у Wayback Machine.
  10. Texas Instruments ranks No. 167 on the 2006 FORTUNE 500. Fortune. April 18, 2006. 
  11. Bain Capital купує підрозділ Sensors & Controls у Texas Instruments за 3 млрд доларів, 9 січня, 2006 року.
  12. Texas Business. Архів оригіналу за 26 січень 2012. Процитовано 26 жовтень 2011. 
  13. «Manufacturer of the Year», World Trade, Vol. 20., No. 5, May 2007, p. 20.
  14. Texas Instruments to acquire Amati Communications for 29,9 times revenue. 
  15. Texas Instruments Inc acquires GO DSP Corp. Архів оригіналу за 2012-02-20. Процитовано 2019-02-17. 
  16. TI to Acquire Telogy for $457M. Архів оригіналу за 2012-07-17. Процитовано 2011-02-22. 
  17. Texas Instruments to Acquire Burr-Brown. Архів оригіналу за 2012-02-20. Процитовано 2011-02-22. 
  18. TI acquires Chipcon. 
  19. TI announces acquisition of CICLON Semiconductor. 
  20. TI acquires Luminary Micro. Архів оригіналу за 2012-02-20. Процитовано 2011-02-22. 
  21. Texas Instruments completes acquisition of National Semiconductor. Архів оригіналу за 2013-07-12. Процитовано 2012-08-24. 
  22. Texas Instruments to Buy National Semiconductor for $6.5 Billion. Архів оригіналу за 2013-07-12. Процитовано 2012-08-24. 
  23. а б в г д Corporate Citizenship Report: Corporate Governance — 2009 Board of Directors — Texas Instruments. Архів оригіналу за 18 лютий 2008. Процитовано 22 лютий 2011. 

  Посилання[ред. | ред. код]