Множина Сміта — Вольтерри — Кантора
Множина Сміта — Вольтерри — Кантора (СВК, товста множина Кантора, -множина Кантора[1]) — приклад множини точок на дійсній прямій , яка є ніде не щільною (зокрема не містить інтервалів) але має додатну міру. Як топологічний простір із успадкованою топологією із стандартної топології одиничного відрізка є гомеоморною класичній множині Кантора. Названо на честь математиків Генрі Сміта, Віто Вольтерри та Георга Кантора.
Аналогічно побудові множини Кантора, множина Сміта — Вольтерри — Кантора будується шляхом видалення певних інтервалів з одиничного інтервалу .
Процес починається з видалення відкритого інтервалу довжини із середини , після чого одержується множина:
- .
Під час наступних кроків видаляються підінтервали довжини із середини кожного із інтервалів, що залишилися після попереднього кроку. Зокрема на другому кроці видаляються інтервали та , залишаючи:
Формально якщо позначити і множину після n-1 кроків як:
де:
то після n-го кроку одержується множина:
- .
Результати перших п'яти ітерацій цього процесу зображені на малюнку:
Елементами множини Сміта — Вольтерри — Кантора є точки, що ніколи не вилучаються під час цього процесу, тобто належать усім Іншими словами множина є рівною перетину .
Множина Сміта — Вольтерри — Кантора є перетином замкнутих множин , а тому і сама є замкнутою множиною. Окрім того вона не містить інтервалів, а тому має порожню внутрішність, тобто є ніде не щільною множиною. Справді кожна множина є диз'юнктним об'єднанням замкнутих інтервалів довжина кожного із яких є меншою . Відповідно для довільного для тих n для яких множина не може містити жодного відкритого інтервалу довжини Оскільки є довільним, а множина Сміта — Вольтерри — Кантора є підмножиною будь-якої , то вона не може містити відкритого інтервалу будь-якої довжини.
Кожна наступна ітерація в побудові множини видаляє пропорційно менше з інтервалів, що залишилися. Цей процес відрізняється від побудови множини Кантора , де пропорція частини, що видаляється, на кожному інтервалі залишається постійною. Тому множина Сміта — Вольтерри — Кантора має додатну міру, тоді як множина Кантора має міру нуль.
Детальніше, протягом процесу побудови множини з відрізка на n-му кроці видаляються інтервалів, довжина кожного із яких є рівною Відповідно видаляються відрізки сумарною довжиною Загалом множина усіх точок, що видаляються на якомусь кроці процесу є диз'юнктним об'єднанням зліченної кількості інтервалів. Відповідно вона, а також множина Сміта — Вольтерри — Кантора, яка є її доповненням є борелівськими множинами і для них існує міра Лебега. Зокрема із порахованої вище міри множини, що видаляється на кожному кроці і зліченної адитивності міри, загальна міра множини, що видаляється є рівною:
- .
Відповідно і для її доповнення, тобто множини Сміта — Вольтерри — Кантора міра Лебега є рівною .
Також множина Сміта — Вольтерри — Кантора є прикладом компактної множини, для якої міра Жордана є невизначеною. Внутрішня міра Жордана є рівною 0, адже множина не містить інтервалів. Зовнішня є рівною оскільки усі є покриттями скінченними кількостями інтервалів, сумарна довжина інтервалів для різних прямує зверху до і усі покриття множини Сміта — Вольтерри — Кантора скінченною кількістю замкнутих інтервалів містять зрештою якусь із .
Відповідно характеристична функція множини Сміта — Вольтерри — Кантора є прикладом обмеженої функції, що не інтегрується за Ріманом на відрізку але для якої існує інтеграл Лебега (рівний ).
У загальному випадку можна видалити з кожного підінтервалу на -му кроці алгоритму. Одержана множина буде мати додатну міру тоді і тільки тоді, коли сума послідовності менша за міру вихідного інтервалу. Якщо припустити, що на кожній -ій ітерації видаляється середина інтервалу довжини , де (для побудова є неможливою), міра Лебега множини точок, що не видаляються є рівною:
- .
Таким чином, множина буде мати додатну міру якщо
Прямий добуток множин Сміта — Вольтерри — Кантора може бути використаний для побудови цілком незв'язних множин нульової міри у просторах більш високих розмірностей. Застосовуючи теорему Данжуа — Ріса до двовимірних множин цього типу можна знайти жорданову криву, що має додатну площу.
- ↑ Aliprantis and Burkinshaw (1981), Principles of Real Analysis
- Bressoud, David Marius (2003). Wrestling with the Fundamental Theorem of Calculus: Volterra's function [Архівовано 23 листопада 2020 у Wayback Machine.]
- Smith, Henry J.S. (1874). "On the integration of discontinuous functions [Архівовано 7 лютого 2022 у Wayback Machine.]". Proceedings of the London Mathematical Society. First series. 6: 140–153