Артур Еванс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Артур Еванс
Arthur evans.jpg
Бюст Артура Еванса, встановлений у Кносському палаці
Народився 8 липня 1851(1851-07-08)
Наш-Мілс, Гартвордшир
Помер 11 липня 1941(1941-07-11) (90 років)
Юлбері, поблизу Оксфорда
Громадянство Велика Британія Велика Британія
Галузь наукових інтересів археологія
Відомий завдяки: відкрив мінойську цивілізацію

Сер А́ртур Джон Е́ванс (англ. Sir Arthur John Evans; *8 липня 1851, Наш-Мілс, Гартвордшир — †11 липня 1941, Юлбері, поблизу Оксфорда) — британський археолог.

У період 1899—1930 рр. (з перервами) вів розкопки на острові Крит, де відкрив залишки палацу в Кноссі і детально вивчив культуру епохи бронзи (палацові та господарські комплекси, твори мистецтва, глиняні таблички з піктографічним і лінійним письмом. Невідому до того доеллінську культуру Еванс назвав мінойською культурою і запропонував її періодизацію. За археологічними даними Еванс реконструював державний лад, релігію і етапи розвитку Критського суспільства.

Біографічні відомості[ред.ред. код]

Здобув освіту у Харроу, Оксфорді та Геттінгені, подорожував Балканами, в 1873 році відвідав Фінляндію та Лапландію. Прибувши на Балкани в 1875 в якості кореспондента «Манчестер Гардіан», Еванс залишався там до 1882 р., коли австрійська влада заарештували його за участь у повстанні у Далмації. Після звільнення повернувся в Англію. У 1884 р. був обраний хранителем оксфордського музею Ашмола. Після 1909 р. Еванс став почесним хранителем музею.

На Критські стародавності Еванс звернув увагу в 1893 році, вивчаючи ювелірні вироби мікенської цивілізації, що незадовго до цього були відкриті Генріхом Шліманом при розкопках Мікен і Орхомена. У 1894 р. Еванс обстежив Крит у пошуках печаток, які часто знаходили на острові, причому місцеві жінки використовували їх в якості амулетів (так зане, «молочне каміння»). Він зініціював розкопки прадавнього міста Кносс і почав переговори про роботи на ділянці поблизу Кандії, де в 1878 р. були виявлені міський мур та мікенська кераміка. У березні 1900 р. Еванс зміг приступити до розкопок. У перший же тиждень він знайшов прикрашені фресками стіни, домікенську кераміку та глиняні таблички з написами. До кінця сезону від землі була звільнена чверть комплексу Кносського палацу, який нагадав вченому давньогрецькі розповіді про лабіринти царя Мінос і навів його на думку назвати палац Палацом Міноса, а цивілізацію — мінойською.

Основні праці[ред.ред. код]

Перший том головної роботи Еванса «Палац Мінос» в Кноссі (англ. The Palace of Minos at Knossos) був опублікований у 1921 році, четвертий і останній — в 1936 р. Тут зібрані не тільки дані про розкопи палацу, але й енциклопедичне зведення усіх даних про мінойську цивілізацію Криту із замальовками старожитностей із Маллії, Феста, Агіа-Тріада і багатьох інших пам'яток, знайдених на острові. В основу роботи покладена розроблена Евансом хронологічна схема мінойскої цивілізації, що діляться на ранню, середню та пізню. Запропонована вченим хронологія, а також її співвідношення із хронологією Єгипту і материкової Греції була піддана критиці ще до завершення роботи Еванса і досі є предметом суперечок.

Вивчення мінойського ієрогліфічного письма Еванс розпочав 1894 року. Ці дослідженні були ним повно описані в роботі «Scripta Minoa I» (1909), що містить каталог і дослідження кам'яних печаток та інших знахідок. Повна публікація текстів глиняних табличок з написами лінійним письмом Б з Кносського палацу за життя Еванса так і не з'явилася, хоча в 4 томі «Палацу Мінос» він дав опис основних категорій документів.

Джерела[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]