Карантин

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Сигнальний прапор, який називають «Жовтий Джек». Якщо судно входить у гавань під ним, це значить воно у карантині

Каранти́н (від італ. quaranta — сорок) — адміністративні та медико-санітарні заходи на обмеження контактів інфікованої або підозрілої на інфікування особи (осіб), тварини, вантажу, товару, транспортного засобу, населеного пункту, на рівні країни або між державами, що застосовуються для запобігання поширенню деяких небезпечних інфекційних хвороб.


Історія[ред.ред. код]

Первинне слово «карантин» означало «час, що тривае сорок днів» (італ. quarantena, від італ. quarante giorni — сорок днів). В 1368 р. 60-й венеціанський дож Андреа Контаріні[1]видав указ про необхідність примусового поселення тих людей, що прибували до Венеції, на окраїні міста в спеціально відведених будинках протягом 40 днів з постійним спостереженням за ними. Хоча є думка, що вперше карантинні закони були видані тільки в 1374 р., в італьянскому місті Реджія (провінція Модена).[2]І лише в кінці XVIII століття укорінилось й друге значення цього слова — «власне будинок, в якому приїжжі із заразливих місць мусять проводити перебування своє». Карантин при багатьох інфекційних хворобах, передусім віспі і чумі, до XX ст., як тепер зрозуміло зовсім невиправдано, тривав сорок днів, тому що при найбільш заразних хворобах інкубаційний період триває значно менше. Нині карантин також означає у широкому вжитку ще й споруду для ізоляції хворих чи потенційно хворих, зокрема частина порту для прибулих суден.

Міжнародні медико-санітарні правила про карантин[ред.ред. код]

Нині карантинні заходи чітко прописані в Міжнародних медико-санітарних правилах (ММСП) 2005 р. Відмінною особливістю нової редакції ММСП є новий список «інфекційних захворювань, які увійшли до переліку подій, що можуть являти собою надзвичайну ситуацію в системі охорони здоров'я в медународному масштабі».

Групи інфекційних хвороб, які регулюються ММСП 2005 р.[ред.ред. код]

Згідно з додатком № 2 ММСП-2005 він розділений на дві групи.

Термін «особливо небезпечні хвороби» в міжнародній медичній практиці не існує.

Терміни, що характеризують карантин в ММСП 2005 року[ред.ред. код]

Згідно ММСП-2005 «Карантин — це обмеження діяльності і/або відокремлення від інших підозрілих на зараження осіб, які не є хворими, або підозрілих на зараження багажу, контейнерів, засобів перевезення чи товарів таким чином, щоб запобігти можливому поширенню інфекції чи контамінації».

У рамках цивільного захисту населення повний карантин — це сувора ізоляція вогнища зараження (аж до застосування збройної охорони), організація постійного медичного спостереження і спеціального постачання населення. Карантинний режим вводять при виникненні будь-яких інфекційних хвороб на рівні установи, закладу, району тощо, а от на рівні цілої держави або міждержавний повний карантин може бути введений нині тільки у випадку виникнення легеневої форми чуми або появи віспи, що була ерадікована з нашої планети, але можливо залишилась у вигляді лабораторних вірусних культур у арсеналі біозброї деяких країн.

Є ще терміни, які використовують у міжнародній медичній практиці та їх визначено у ММСП 2005 р.

  • «Контамінація — це наявність інфекційного або токсичного агента на поверхні тіла людини чи тварини, у продукті або на продукті, виготовлених для вживання, чи на інших неживих предметах, включаючи засоби перевезення, який може представляти ризик для здоров'я населення.»
  • «Ізоляція — це відокремлення хворих або заражених осіб чи контейнерів, засобів перевезення, багажу, товарів або поштових відправлень

від інших таким чином, щоб запобігти поширенню інфекції або контамінації.»

  • «Підозрілий на зараження — це термін, що застосовується стосовно особи, багажа, вантажів, контейнерів, засобів перевезення, товарів або поштових відправленнь, які, за думкою країни-учасника, піддавалися або могли піддаватися ризику для здоров'я населення і можуть бути можливим джерелом поширення хвороби.»

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • Международные медико-санитарные правила 2005 года. 2-е издание.[2]