Олімп (Марс)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Олімп (фото Mars Global Surveyor)
Олімп (фото «Вікінга-1»)

Олімп (лат. Olympus Mons) — згаслий вулкан на Марсі, найвища планетна гора в Сонячній системі. До польотів космічних апаратів (які показали, що Олімп — гора) це місце було відомо астрономам як Nix Olympica («Сніги Олімпу» — через більше альбедо).

Опис[ред.ред. код]

Висота Олімпу — 22 км відносно його основи. Це в кілька разів більше за найвищі гори на Землі. Олімп досягає до 540 км завширшки й має круті схили по краях висотою до 7 км. Причини утворення цих гігантських круч поки не знайшли переконливого пояснення.

Довжина вулканічної кальдери Олімпу — 85 км, ширина — 60 км. Глибина кальдери досягає 3 км завдяки наявності шести вулканічних кратерів, що перекриваються. Для порівняння — у найбільшого на Землі вулкана Мауна Лоа на Гавайських островах діаметр кратера становить 6,5 км.

Атмосферний тиск на вершині Олімпу становить лише 2 % від тиску, характерного для середнього рівня марсіанської поверхні (для порівняння — тиск на вершині Евересту становить 25 % від показника на рівні моря).

Олімп охоплює настільки велику площу, що його неможливо побачити повністю з поверхні планети (дистанція, потрібна для огляду вулкана, настільки велика, що він ховається через кривизну поверхні). Тому повний профіль Олімпу можна побачити тільки з повітря або орбіти. Аналогічно, якщо стати на найвищій точці вулкану, то його схил піде за обрій.

Вулканізм[ред.ред. код]

Кальдера й вулканічні кратери

Олімп — погаслий вулкан, який утворився завдяки потокам лави, що вивергалися з надр і затвердівали. Оскільки ширина вулкана більш ніж на порядок перевищує його висоту, то виверження відбувалися тривалий час.

Аналіз знімків апарата Марс Експрес показав, що найсвіжіша лава на схилах Олімпу має вік ймовірно лише 2 млн років, тобто зовсім недавно за геологічними мірками. Таким чином, не можна виключати того, що вулкан знову почне діяти. Велетенський розмір Олімпу говорить про те, що Марс, імовірно, не має тектонічних плит подібно до тих, що є на Землі. Оскільки немає руху плит, то вулкан може існувати дуже довго.

Оточення[ред.ред. код]

Карта вулкана.
Панорама Олімпу із зонда Марс Експрес, 2004

Олімп перебуває в районі Тарсис (або Фарсида), де розташований ряд інших вулканів, у тому числі Арсія, Павоніс (або гора Павлина) і Аскреус (або Аскрийська гора), які також мають величезні розміри, хоча й поступаються Олімпу. Ці три вулкани перебувають на куполі (або плато) Тарсис, а Олімп розташований усередині западини Тарсис (глибиною 2 км).

Територія, що оточує вулкан, у багатьох місцях покрита мережею невеликих хребтів і гір. Цю гірську систему називають Ореолом Олімпу. Ореол простягається на відстань до 1000 км від вершини у вигляді величезних «пелюстків». Походження Ореола є ще однією з марсіанських загадок. Одна з гіпотез пов'язує Ореол з руйнуванням схилів Олімпу, інша — з гіпотетичною льодовиковою активністю, згідно з ще однією гіпотезою — це залишки древніх лавових потоків, які піддались руйнуванню й ерозії.

На деяких фотографіях ділянок Ореола, зроблених з високою роздільною здатністю, видно безліч паралельних смужок — ярдангів (див. фото). Ймовірно, їхній напрямок відбиває переважну спрямованість вітрів, що дмуть у цій місцевості. Ярданги звичайно утворюються на поверхні, що легко піддається ерозії, наприклад, за наявності вулканічного попелу.

Посилання[ред.ред. код]

Сатурн Це незавершена стаття з астрономії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.