Пізньоцвіт осінній

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Пізньоцвіт осінній
Illustration Colchicum autumnale0.jpg
Біологічна класифікація
Царство: Рослини
Клас: Однодольні (Liliopsida)
Ряд: Лілієцвіті (Liliales)
Родина: Лілійні (Liliaceae)
Рід: Пізньоцвіт (Colchicum)
Вид: C. autumnale
Біноміальна назва
Colchicum autumnale
L.

Gatunek leczniczy darkgreen on 102 255 0 6C transparent.svg Gatunek trujący.svg Пізньоцві́т осі́нній (Colchicum autumnale L.) — багаторічна трав'яниста рослина з родини Лілійних. Природний ареал — більша частина Європи, в Україні рідкісний вид. Зростає переважно на вологих луках.

Народні назви[ред.ред. код]

Дикий шафран, зимовик, мороз, морозець.

Морфологія[ред.ред. код]

Підземна частина — бульбоцибулина, від якої восени розвиваються блідо-рожеві квітки, весною з'являються зелені широколанцетні листки і плоди. Бульбоцибулина дворічна, сидить досить глибоко в ґрунті. Квітки великі (1 —3), рожево-лілові, рідко білі. Плід — коробочка. Цвіте у вересні — жовтні. Вся рослина отруйна.

Місця зростання[ред.ред. код]

Росте на вологих луках в низині, передгір'ї та гірській частині невеличкими заростями по кілька гектарів. Природні зарості пізньоцвіту взято під охорону в межах всього ареалу, їх використовують як насінники.

Використання[ред.ред. код]

З лікувальною метою використовують насіння (лат. Semen colchici), бульбоцибулини (лат. Tuber colchici). Насіння містить сильно отруйний алкалоїд колхіцин, жир, цукор, смолу і дубильні речовини. Квітки містять 0,4—1,8% колхіцину й апігенін. В бульбоцибулинах міститься від 0,08—0,2% колхіцину.

Фармакологічні властивості[ред.ред. код]

Пізньоцвіт раніше вживався проти ревматизму, подагри, невралгії. Інтерес до цієї рослини підвищився з того часу, як доведено порушуючу і затримуючу дію колхіцину на поділ клітинного ядра. Цією властивістю скористались лікарі для затримування росту пухлинних клітин при лікуванні раку шкіри. Лікування проводять під суворим наглядом лікаря.

Збір насіння[ред.ред. код]

Насіння збирають в період його повної стиглості, в червні — липні, розсипають тонким шаром на полотні й сушать у теплому темному місці. Бульбоцибулини збирають перед самим цвітінням, приблизно в кінці серпня. Очищають їх від коренів та залишків листкових піхв і використовують свіжими або висушеними.

Охорона[ред.ред. код]

Пізньоцвіт осінній занесений до Червоної книи України, тому збір частин цієї рослини на території України заборонено.

Галерея[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]