Фільм жахів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Фільм страхіть[1], фільм жаху, мовні калькифільм жахів[2], (рос. фильм ужасов), хорор (англ. horror film, horror movie) — жанр художнього фільму. До фільмів страхів або ж хоррорів належать фільми, що покликані налякати глядача, вселити почуття хвилювання та жаху, створити напружену жахливу атмосферу чи нестерпного очікування чогось жахливого, як-от фільми про вампірів, про зомбі тощо.

Характерні риси[ред.ред. код]

Основною рисою фільмів страхіть є страх, який реалізується на екрані тими чи іншими сюжетними поворотами, подіями, образами і т.д. Як і в багатьох інших жанрах кінематографу, перед глядачем класичного фільму страхів постає картина боротьби добра проти зла.

Семантика назви[ред.ред. код]

Масова популярність фільмів страхів призвела до помилкового калькування назви з російської "фильм ужасов". [1]

Нормативною українською назвою для цього жанру є "фільм страхіть"[3][4], "фільм страхів", "фільм жаху".

Історія виникнення[ред.ред. код]

Першим фільмом з надприродними явищами, який можна назвати фільмом страхів з'явився ще у Жоржа Мальєса в кінці 1890-х років, одна з найвідоміших його робіт — це фільм 1896-го року «Замок диявола», також це перший кінофільм у якому використовувалися примітивні спецефекти.

Першим російським фільмом страхів вважають фільм «Вій»(1909) німий художній короткометражний фільм Василя Гончарова.

У 1928 році Warner Bros. випускає звуковий фільм «Страх».

На початку 30-х років компанія Universal Pictures випускає фільм страхів "Дракула" за однойменним романом Брема Стокера , який одразу ж стає дуже відомим. У 1941 році Universal випускає фільм «Людина-вовк». В 1950 роки фільми страхів почали відрізнятися від своїх попередників. У них почала зникати ґотична атмосфера, і згодом вони розділилися на три групи:

Різновиди та піджанри:[ред.ред. код]

Слешер — жанр для якого характерним є присутність убивці-психа, який переслідує і по черзі вбиває групу жертв підлітків.

Фільми про людожерів — присутній канібалізм, на відміну від фільмів про зомбі у яких він також присутній, канібали живі люди («Blood Feast»(1963), «Ганібал Лектор», «Людожер», «Нова Земля»).

Фільми про перевертнів — «Перевертень» (1913), «Le Loup Garou» (1935), «Лондонський перевертень», «Людина-вовк» (1941).

Ґотичні фільми — один з найвідоміших кінорежисерів, що працював у цьому піджанрі, є Фрідріх Вільгельм Мурнау, варто також виділити фільм Френсіса Форда Копполи «Дракула Брема Стокера» та фільм Вернера Герцоґа «Носферату — привид ночі».

Джерела[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. а б Є слова, що їх здавна повелося вживати тільки в однині; до них належать переважно ті, які позначають людські емоції: любов, кохання, тугу, сум, смуток тощо.[...] Виняток становить хіба що іменник страх. [...] Слово страхіття означає в українській мові «чудовисько або потвора, що наганяє страх на людей» [...]; часто це слово, надто в множині, виступає як синонім іменника жах («Поки поштаря виглядаєш, чого не передумаєш, яких страхіть не намалюєш собі». — І. Муратов). Тим-то й Українсько-російський словник АН УРСР наводить як відповідник до російського вислову «ужасы войны» — «страхіття війни». Процитовано: Антоненко-Давидович Б.Д. «Як ми говоримо». Видавництво "Радянський письменник", 1970 р. Архів оригіналу за 2013-07-04. 
  2. Що таке ФІЛЬМИ ЖАХІВ//УСЕ (Універсальний словник-енциклопедія)
  3. Антоненко-Давидович Б.Д. «Як ми говоримо». Видавництво "Радянський письменник", 1970 р. Архів оригіналу за 2013-07-04. 
  4. http://megaslownik.pl/slownik/polsko_ukrainski/13605,horror