Ісекай

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ісекай (яп. 異 世界, переклад «Інший світ» або «інакший світ») — японський піджанр фентезі та наукової фантастики поміж аніме, легких романів, манґи та відеоігор, де сюжет обертається навколо людини або групи, що потрапляють у інший світ. Це може бути, наприклад, світ фентезі, віртуальна реальність, паралельний всесвіт, інша планета, інший історичний час тощо, де вони мають адаптуватися та/або асимілюватися до нових для себе умов[1].

Концепція ісекай виникла у народних казках, таких як Урасіма Таро[2]. Однак першими сучасними творами ісекай були роман Харуки Такачіхо «Воїн з іншого світу» та телесеріал Йошіюкі Томіно «Aura Battler Dunbine»[3].

Особливості

[ред. | ред. код]

Сюжети ісекай можна розділити на два типи: перехід в інший світ (яп. 異世界転移, isekai ten'i) та перевтілення в іншому світі (яп. 異世界転生, isekai tensei).  Перший, коли головний герой переноситься в інший світ,  був більш поширеним у ранніх творах. У той час як другий, де герой помирає у своєму початковому світі та реінкарнується в іншому або вселяється у вже існуюче тіло в іншому світі, став більш поширеним останнім часом.

Світ, куди потрапляє головний герой, може бути буквально новим світом, таким як альтернативна планета або паралельна реальність, новий світ для головного героя у історичній обстановці реального світу або вигаданий, де головний герой прокидається в книзі, фільмі чи відеогрі.

Вплив на культуру

[ред. | ред. код]

Жанр став настільки популярним в середині 2010-х років, що почав викликати негативну реакцію що в Японії, то і за кордоном: у багатьох споживачів склалося враження, що ісекай захопив більшу частину ринка манґи та аніме.

У 2016 році японський конкурс коротких оповідань, організований Bungaku Free Market і Shōsetsuka ni Narō для спеціалізованого журналу, оголосив, що не прийматиме заявок із ісекайними сюжетами взагалі[4]. У 2017 році вже видавець Kadokawa Shoten також заборонив ісекай розповіді у власному літературному конкурсі[5].

У 2017 році Goo провів окреме опитування японців про їхні улюблені серіали ісекай. А у травні 2021 року Kadokawa оголосив, що в липні того ж року відкриє «Музей Ісекаю».

Див. також

[ред. | ред. код]
  • Випадкова подорож — прийом у фантастиці, пов’язаний з раптовим перенесенням героїв у минуле, майбутнє, паралельний світ, на іншу планету, у світ гри тощо.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Starlight, Naomi. Isekai Anime: Explaining the Genre's History, and How It's Changed. ReelRundown (англ.). Процитовано 10 жовтня 2022.
  2. Why Are There So Many Parallel World Anime?. Anime News Network (англ.). Процитовано 10 жовтня 2022.
  3. The Mike Toole Show - Old School Isekai. Anime News Network (англ.). Процитовано 10 жовтня 2022.
  4. Short Story Contest Bans 'Traveling to an Alternate World' Fantasy. Anime News Network (англ.). Процитовано 5 листопада 2022.
  5. Anime-style novel contest in Japan bans alternate reality stories and teen protagonists. SoraNews24 -Japan News- (амер.). 22 травня 2017. Процитовано 5 листопада 2022.