Гарем (жанр)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Гарем (яп. ハーレムアニメ) — жанр стосунків в аніме та манзі, в якому персонаж чоловічої (жіночої) статі оточений великою кількістю жінок (чоловіків). Інших жорстких рамок жанру не задано, і в різновидах гарему герой зовсім не обов'язково повинен зав'язувати хоча б якісь романтичні відносини, проте найчастіше так відбувається. Останнім часом з'явилася також жіноча різновидність цього жанру, коли головну героїню оточує кілька бісьоненів.[джерело?]

Багато серіалів, що не належать повною мірою до «гаремних», використовують напрацювання жанру для ускладнення стосунків між персонажами.[джерело?]

Структура[ред. | ред. код]

Типова ситуація в жанрі гарем: хлопець та багато дівчат (аніме Futakoi)

Класичний гарем зазвичай будується з використанням одного хлопця і, як мінімум, трьох дівчат. На практиці число персонажів жіночої статі може сягати десятків. Тому гаремні аніме часто критикують, звинувачуючи їх в тому, що велика частина побічних персонажів фактично не відіграє ніякої ролі, добавлені лише заради кількості і фактично є шаблонними персонажами запозиченими з інших серіалів.

Стереотип центрального персонажа гарему — сором'язливий, але всіляко позитивний молодий парубок. Цю роль з успіхом відіграють як школярі чи студенти («Love Hina»), так і доросліші люди. Господар гарему або проживає з дівчатами під одним дахом, або постійно зустрічається з ними за службовим обов'язком. Якщо герой — студент, його батьки зазвичай проживають в украй віддаленому місті або просто повністю ігнорують життя своєї дитини.

Відносини господаря гарему з дівчатами, власне, гаремними назвати ніяк не можна. Найчастіше якщо герою хтось подобається, то він соромиться це показати. Провідну роль у взаємодіях персонажів гарему грає дружба і згуртованість, зазвичай така компанія живе в мирі і злагоді як одна велика сім'я. Головний герой часто відіграє тут роль груші для биття: на ньому зривають злість і пред'являють йому різні претензії. Попри те, що в переважній більшості гаремів однозначно визначається головна героїня (якою, власне, і цікавиться центральний персонаж), інші учасниці гарему також мають до героя які-небудь романтичні почуття або просто симпатизують йому.

Існує і «гарем навпаки», коли дівчина виявляється оточена хлопцями. Яскравий приклад такого — аніме «Ouran High School Host Club», головна героїня якого, дівчина Харухи, проти власної волі стає членом чоловічого клубу, що складається з неї та шістьох хлопців.

Характерною рисою гаремів є різноманітність типажів персонажів усередині гарему, що зумисне створюється авторами для контрасту, а також для того щоб догодити смакам глядачів — якщо головний герой гарему зазвичай не подобається нікому, то хтось із численних персонажів які в цей гарем входять конкретному глядачеві сподобається. Однак загальне число типажів, що використовується в даному жанрі, не відрізняється великою різноманітністю.

Чоловічі персонажі[ред. | ред. код]

Хоча господар гарему, центральний персонаж чоловічої статі, що має хоч якісь шанси на дівчат, тільки один, часто в гаремних творах вводять декілька додаткових ролей. Стильний і романтичний конкурент, що з'являється з трояндою в руці, картинно цілує дівчатам руки і, що закономірно, викликає неприязнь у більшості глядачів, не має жодних шансів на успіх. Також згадуються друзі головного героя, які взагалі майже не беручи участь в сюжеті, в основному створюють контраст невдачам центрального персонажа.

Жіночі персонажі[ред. | ред. код]

Найчастіше, в цілях комерційного успіху (цей прийом також практикується в гаремних комп'ютерних симуляторах), автори вводять комплект жіночих персонажів найрізноманітнішого характеру, сподіваючись на те, що серед них обов'язково буде такий, який сподобається конкретному глядачеві. Як правило, в гаремі завжди є: відвернута зірка гарему, дівчина-тихоня (часто зображається в окулярах), дівчина-каратистка (власне підійде будь-яке японське бойове мистецтво) традиційної суворої моралі, досвідчена жінка та зворушлива малолітня дитина. Поширеними типажами є весела та дещо розв'яза алкоголічка, нерідко іноземка (американка). Всі вони, з тим або іншим успіхом, можуть бути закохані в головного героя, але, як правило, не ворогують між собою.

Закінчення[ред. | ред. код]

Гаремні фінали, як правило, слідують за кількома сюжетними маршрутами:

  • Головний персонаж залишається з закоханою в нього людиною.
  • Головний персонаж не обирає жодного з учасників гарему.
  • Історія завершується декількома шлюбами.[1]

Приклади[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Иванов Б. А. Введение в японскую анимацию. 2-е изд. — М.: Фонд развития кинематографии; РОФ «Эйзенштейновский центр исследований кинокультуры», 2002. — 336 с ISBN 5-901631-01-3 (1-ше видання можна завантажити з сайту автора [Архівовано 22 січня 2009 у Wayback Machine.])
  • Brenner, Robin E. (2007). Understanding Manga and Anime. Westport, Connecticut: Libraries Unlimited. с. 82, 89, 112, 297. ISBN 978-1-59158-332-5. OCLC 85898238. 
  • Drummond-Mathews, Angela (2010) "What Boys Will Be: A Study of Shonen Manga" in Johnson-Woods, Toni (e.d.) Manga: An Anthology of Global and Cultural Perspectives Continuum International Publishing Group pp. 69–70. ISBN 978-0-8264-2938-4