Адальберт Магдебурзький

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Адальберт
Адальберт
Адальберт Магдебурзький
архієпископ
968 — 981
Конфесія: Римо-католицька церква
 
Народження: 910
Лотарингія
Смерть: 20 червня 981
Гойза
Посада: єпископ Магдебурзької єпархії

Адальберт Магдебурзький, нім. Adalbert von Magdeburg (близько 910, Лотарингія — 20 червня 981,[1] Гойза) — німецький церковно-політичний діяч, єпископ-місіонер, перший архієпископ Магдебурзький (968981 рр.), хроніст[1].

Адальберт Магдебурзький є автором «Продовження хроніки Регінона Прюмського»[1] (настоятеля монастиря Регіно, помершого в 915 р.). Ця праця охоплювала період з 906 р. до 967 р.. Крім цієї хроніки, «Гільдесгаймські аннали» оповідають про посольство княгині Ольги до німецького короля Оттона I (у 936—973 рр.) з проханням надіслати місіонерів для хрещення в Київську Русь. До цього кроку княгиню Ольгу спонукали ускладнення на переговорах з імператором Візантії Романом II[1]. На прохання княгині Ольги король Оттон I для поширення католицизму призначив місійним єпископом до Київської Русі Адальберта з Магдебурга, але його місія була невдалою[1]. У дипломатичній боротьбі з Римом Візантії вдалося втримати руську державу у сфері свого впливу. Пізніше єпископ Адальберт очолив Магдебурзьке архієпископство, до сфери впливу якого було внесено всі слов'янські країни[1] разом із окупованим німцями Вендландом полабських слов'ян.

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • А. Г. Плахонін. Адальберт Магдебурзький // Українська дипломатична енциклопедія: У 2-х т./Редкол.:Л. В. Губерський (голова) та ін. — К: Знання України, 2004 — Т.1 — 760с. ISBN 966-316-039-X
  • Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 5. Біографічна частина: А–М / Відп. ред. М.М. Варварцев. — К.: Ін-т історії України НАН України, 2014. — 331 с.