Адальберт Магдебурзький

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Адальберт Магдебурзький

Адальберт Магдебурзький, нім. Adalbert von Magdeburg (близ. 910 — 20 червня 981) — німецький церковно-політичний діяч, перший архієпископ Магдебурзький (968981), хроніст.

  • 961 — Адальберт з монастиря св. Максиміліана у Трірі, за дорученням німецького короля Оттона І за рекомендації архієпископа Вільгельма фон Майнца (Wilhelm von Mainz) і на запрошення княгині Ольги, яка намагалася запровадити християнство у Київській Русі, їздив на чолі церковної місії до Києва. У 962 р. повернувся до Німеччини. Сам єпископ ледве врятувався на зворотному шляху. У невдачі його місії дослідники вбачають як коливання між Римом і Константинополем у виборі віри, так і далекоглядну політику тиску на Константинополь Ольгою, яку перед тим проводили Велика Моравія і Болгарія, щоб домогтися найвигіднішого входження до церковної організації східної церкви.
  • 966 — абат у Вейсенбурзі.
  • 968 — архієпископ Магдебурзький.

За деякими даними[Джерело?] Адальберт Магдебурзький написав продовження хроніки настоятеля монастиря Регіно Регінона Прюмського (помар 915-го), охопивши період з 906 до 967 рр. Ця хроніка, а також незалежні від неї «Хільдесхаймські аннали» оповідають про посольство княгині Ольги до німецького короля Оттона I (936–973) з проханням надіслати місіонерів для хрещення. Сучасні дослідники пояснюють цей крок Ольги напругою в переговорах з імператором Візантії Романом II. На прохання Ольги і для поширення католицизму місійним єпископом до Київської Русі було призначено Адальберта Магдебурзького. Його місія, однак, виявилася невдалою. У дипломатичній боротьбі з Римом Візантії вдалося втримати руську державу у сфері свого впливу. Пізніше Адальберт Магдебурзький очолив Магдебурзьке архієпископство, до сфери впливу якого входило ряд слов'янських країн.

Див. також[ред.ред. код]