Азатот

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Малюнок Домініка Синьйорі

Азатот (англ. Azathoth) — в творах Говарда Лавкрафта та інших авторів — верховне божество пантеону міфів Ктулху. Серед його епітетів присутні такі як «сліпий божевільний бог», «султан демонів, що вічно жує» і «ядерний хаос». У творах Лавкрафта Азатот вперше згадуєть в романі «Сомнамбулічний пошук Незвіданого Кадату» (1927).

« …те останнє безформне жахіття в осередді хаосу, яке богомерзенно клубочиться і вирує в самому центрі нескінченності — безмежний султан демонів Азатот, ім'я якого не наважаться вимовити нічиї губи, хто жадібно жує в незбагненних, темних покоях поза часом під глухий моторошний барабанний дріб, що зводить з розуму, і тихі монотонні схлипи проклятих флейт, під чий мерзенний гуркіт і протяжне дудіння повільно, незграбно і чудернацьки танцюють гігантські Абсолютні боги, безокі, безмовні, похмурі, божевільні Інші боги, дух і посланник яких — повзучий хаос Н'ярлатотеп.[1]
«

Місце в пантеоні Міфів Ктулху[ред. | ред. код]

Азатоту приписується місце верховного бога Міфів Ктулху, який повеліває Великими Древніми. Епітет «ядерний», даний Лавкрафтом підкреслює центральну роль Азатота. Сам він перебуває в нескінченності, оточений сонмом позбавлених розуму молодших богів. Азатот є творцем всього сущого, однак його суть — це хаос постійного створення і руйнування. З цієї причини він байдужий до всесвіту і не є ні добром, ні злом.

Азатот в літературі[ред. | ред. код]

Першим відомим записом Лавкрафта, в якому йде мова про Азатота, є зроблена ним у 1919 році для самого себе нотатка такого змісту: «Азатот — страшне ім'я» (англ. AZATHOTH — hideous name). Письменник та редактор міфів Роберт Прайс доводить, що Лавкрафт міг скомпонувати біблійські назви Анатот (лат. Anathoth, рідне місто Єремії) та Азазель (англ. Azazel, демон, якому приносився в жертву офірний цап, — згадується Лавкрафтом в «Данвінічському жаху»[3]). Як істота, Азатот вперше з'являється в «Сомнамбулічному пошуку Незвіданого Кадату»[4].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Переклад за виданням російською мовою.
  2. H. P. Lovecraft, The Dream-Quest of Unknown Kadath, in At The Mountains of Madness, p. 308.
  3. H. P. Lovecraft, «The Dunwich Horror» Архівовано 8 січень 2009 у Archive.is, The Dunwich Horror and Others, p. 158.
  4. H. P. Lovecraft, «The Dream-Quest of Unknown Kadath», in At The Mountains of Madness, p. 308.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Harms, Daniel (1998). The Encyclopedia Cthulhiana (2nd ed. ed.). Oakland, CA: Chaosium. ISBN 1-56882-119-0.