Алігатор

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Алігатор
Період існування: олігоцен — сучасність, 37–0 млн р. т.
Alligator in the Okefenokee.jpg
Американський алігатор біля озера Окіночі,
Еверглейдс, Флорида
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Плазуни (Reptilia)
Ряд: Крокодилоподібні (Crocodilia)
Родина: Алігаторові (Alligatoridae)
Підродина: Alligatorinae
Рід: Алігатор (Alligator)
G. Cuvier, 1807
Види
Commons-logo.svg Вікісховище: Alligator

Алігатор — рід плазунів родини алігаторових. Зараз існує два види алігаторів: міссісіпський Alligator Mississippiensis у південних штатах США та китайський Alligator sinensis, що зустрічається в болотах нижньої частини річки Янцзи в Китаї. Донедавна зустрічалися особини до 4 м довжиною, тепер тільки до 1,5 м. Алігатори відкладають яйця в пісок; харчуються рибою і ссавцями, іноді нападають на людей. Внаслідок будови своєї глотки і кістки язика, алігатор може схопити здобич під водою, але не може її там проковтнути.[1]

Міссісіпський алігатор — об'єкт інтенсивного промислу (використовуються шкіра та м'ясо), внаслідок чого чисельність його дуже зменшилась. На півдні США є ферми для розведення алігаторів.

Візуально відрізнити алігаторів від крокодилів досить важко. Найпомітніша різниця між ними — в будові щелеп. Коли в крокодила паща закрита, видно великий четвертий зуб нижньої щелепи. А в алігатора верхня щелепа закриває усі зуби.[2]

Це великий плазун, який водиться в теплих річках і заболочених водоймах. Алігатора можна сплутати із крокодилом але морда у крокодила довша і тонша а четверті нижні зуби видно навіть тоді коли паща закрита.

Крокодиловий кайман, родич північноамериканських алігаторів, є представником очкових кайманів, у яких навколо очей є кістяні вирости, що нагадують собою окуляри.

Відомий шведський природодослідник Карл Лінней, який створив системи рослинного і тваринного світу, спочатку назвав крокодилового каймана. Оскільки всі каймани входять до родини алігаторів, деякі науковці у своїх працях й досі користуються ще однією старою латинською назвою.

Харчування[ред. | ред. код]

Тип їжі, яку їдять алігатори, залежить від їхнього віку та розміру. У молодому віці алігатори харчуються рибою, комахами, равликами, ракоподібними та хробаками. У міру дорослішання вони починають харчуватися все більшою здобиччю, включаючи більших риб, таких як гар, черепах, різних ссавців, особливо койпу і ондатру, а також птахів, оленів та інших рептилій. Відомо, що у деяких випадках великі алігатори влаштовують засідки на собак, флоридських пантер та чорних ведмедів, що робить їх верховими хижаками по всій території їхнього поширення. У цій ролі верховного хижака можуть визначати чисельність хижих видів, включаючи черепах і койпу. У міру того, як люди вторгаються в їхнє середовище, напади стають рідшими, але не невідомими. Алігатори, на відміну від великих крокодилів, не відразу розглядають людину при зустрічі як здобич, але можуть напасти в цілях самооборони, якщо їх спровокувати.

Розмноження[ред. | ред. код]

Алігатори зазвичай досягають зрілості при довжині 1,8 м (6 футів). Шлюбний сезон припадає на кінець весни. У квітні та травні алігатори утворюють так звані "ревучі хори". Великі групи тварин ревуть разом протягом декількох хвилин кілька разів на день, зазвичай через одну-три години після сходу сонця. Рев самців алігаторів супроводжується сильними інфразвуковими вибухами. Інша форма демонстрації самців - гучний удар головою. У 2010 році було виявлено, що весняними ночами алігатори збираються у великій кількості для групового залицяння, так званих "танців алігаторів".

Влітку самка будує гніздо з рослинності, де розкладеною рослинністю забезпечує тепло, необхідне для інкубації яєць. Стать потомства визначається температурою в гнізді та фіксується протягом 7 - 21 дня після початку інкубації. При температурі інкубації 30 °C (86 °F) і нижче з'являються самки, а при температурі 34 °C (93 °F) і вище – виключно самці. Гнізда, збудовані на листі, більш жаркі, ніж гнізда, збудовані на вологому болоті, тому в перших, як правило, народжуються самці, а в других - самки. Яйцевий зуб дитинчати алігатора допомагає йому вибратися з яйця під час вилуплення. Природне співвідношення статей при вилупленні становить п'ять самок один самець. Самки, що вилупилися з яєць, що інкубуються при температурі 30 °C (86 °F), важать значно більше, ніж самці, що вилупилися з яєць, що інкубуються при температурі 34 °C (93 °F). Мати захищає гніздо від хижаків та допомагає маленьким алігаторам дістатися води. Вона захищатиме маленьких алігаторів близько року, якщо вони залишаться у цьому районі. Дорослі алігатори регулярно канібалізують молодих особин, хоча оцінки рівня канібалізму сильно відрізняються. У минулому, відразу після оголошення полювання на алігаторів поза законом, популяції швидко відновлювалися через скорочення кількості дорослих особин, що полюють на молодих, що підвищувало виживання молодих алігаторів.

Анатомія[ред. | ред. код]

Алігатори, як і птахи, демонструють односпрямований рух повітря через легені. У тварин з приливним диханням, таких як ссавці, повітря надходить у легені і виходить з них через розгалужені бронхи, які закінчуються в невеликих камерах, які називають альвеолами. Оскільки альвеоли є глухими кутами для потоку, вдихнене повітря має вийти назад тим самим шляхом, яким воно увійшло. Навпаки, повітря в легені алігатора здійснює круговий рух, рухаючись лише в одному напрямку через парабронхи. Повітря спочатку потрапляє у зовнішню гілку, проходить через парабронхи і виходить із легені через внутрішню гілку. Кисневий обмін відбувається у великій судинній сітці навколо парабронхів.

Алігатор має травну систему, схожу з крокодиловою, з невеликими відмінностями у морфології та активності ферментів. У алігаторів шлунок складається із двох частин, причому перша, менша частина, містить гастроліти. Вважається, що ця частина шлунка виконує ту ж саму функцію, що й шлунок деяких видів птахів, допомагаючи травленню. Гастроліти працюють над подрібненням їжі, оскільки алігатори відкушують великі шматки або заковтують дрібний видобуток. Цей процес полегшує перетравлення та засвоєння поживних речовин, коли їжа досягає другої частини шлунка. Після того як їжа алігатора перероблена, вона переходить у другу частину шлунка, що відрізняється високою кислотністю. Було відмічено, що кислотність шлунка підвищується після початку травлення. Це пов'язано зі збільшенням концентрації CO2 у крові, що виникає внаслідок право-лівого шунтування серця алігатора. Право-ліве шунтування серця у алігаторів означає, що кровоносна система буде рециркулювати кров по тілу, а не назад у легені. Рециркуляція крові приводить до підвищення концентрації CO2, і навіть зниження спорідненості до кисню. Є підстави вважати, що під час травлення збільшується приплив крові до шлунка, щоб сприяти підвищенню концентрації CO2, що допомагає збільшити виділення шлункової кислоти під час травлення. Метаболізм алігатора також збільшується після їжі вчетверо порівняно з базовою швидкістю метаболізму. Алігатор також має сильно складчасту слизову оболонку в кишечнику для подальшого сприяння всмоктування поживних речовин. Завдяки складкам збільшується площа поверхні, якою всмоктуються поживні речовини.

Алігатор також має складний мікробіом, який ще не повністю вивчений, але може бути пов'язаний як з перевагами, так і з витратами для тварини. Ці мікроорганізми можна виявити на великій площі поверхні слизових оболонок кишечника, а також по всьому травному тракті. Переваги включають покращення загального стану здоров'я та зміцнення імунної системи. Однак алігатори все ще вразливі до мікробних інфекцій, незважаючи на імунне підживлення з боку іншої мікробіоти.

Під час брумації процес травлення зазнає змін через голодування, яке більшість алігаторів зазнають у ці періоди бездіяльності. У алігаторів, які досить довго обходяться без їжі під час брумації, починається процес, званий аутофагією, коли тварина починає витрачати свої жирові запаси для підтримки ваги тіла доти, доки вона не зможе отримати достатньої кількості їжі. Крім того, в мікробному співтоваристві алігатора спостерігаються коливання рівня популяцій бактеріальних таксонів у різні сезони, що допомагає алігатору справлятися з різними темпами харчування та активності.

Як і інші крокодили, алігатори мають панцир із кісткових відростків. Шкірні кістки сильно васкуляризовані і допомагають підтримувати баланс кальцію як для нейтралізації кислот, коли тварина не може дихати під водою, так і для забезпечення кальцієм формування шкаралупи яєць.

У алігаторів м'язові плоскі хвости, які допомагають їм рухатися під час плавання.

Існує два види білих алігаторів - альбіноси та лейцисти. Цих алігаторів практично неможливо зустріти у дикій природі. Вони можуть вижити лише у неволі і є нечисленні. У Американському акваріумі у Новому Орлеані є лейцистичні алігатори, знайдені у болоті Луїзіани 1987 року.

Еволюція[ред. | ред. код]

Алігатори та каймани розділилися в Північній Америці на початку третинного або наприкінці крейдового періоду (від 53 до 65 мільйонів років тому). Китайський алігатор відокремився від американського алігатора близько 33 мільйонів років тому і, ймовірно, походить від лінії, яка перетнула Берінгів міст під час неогену. Сучасний американський алігатор добре представлений у викопних залишках плейстоцену. Повний мітохондріальний геном алігатора був секвенований у 1990-х роках. Повний геном, опублікований у 2014 році, свідчить про те, що алігатор еволюціонував набагато повільніше, ніж ссавці та птахи.

Використання людиною[ред. | ред. код]

Алігаторів розводять у комерційних цілях заради їх м'яса та шкіри, яка після дублення використовується для виготовлення багажу, сумок, взуття, ременів та інших шкіряних виробів. Алігатор також приносить економічну вигоду завдяки індустрії екотуризму. Відвідувачі можуть здійснювати екскурсії болотами, в яких водяться алігатори. Найважливішою економічною вигодою для людини може бути боротьба з койпу та ондатрами.

М'ясо алігаторів також споживається людьми.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Брем, Альфред (2008). Жизнь животных. Пресмыкающиеся. Т.2 (рос.). СПб. с. 160. ISBN 978-5-9942-0215-9. 
  2. «Пробудись!» 22 травня 1999 року, стор. 27

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]