Англосакси

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Англосакси
Зображення
CMNS: Англосакси у Вікісховищі

Англоса́кси — загальна назва германських племен: англів, саксів, до яких примкнули також юти, фризи та низові франки (нім. Niederfranken), що в епоху «великого переселення народів» (VVII століття н. е.), яка почалась із кінцем панування Риму в Європі, переселилися з Північної Німеччини (сьогоднішній район Шлезвіг-Гольштейну та нижньої Ельби) на Британські острови

Раніше помилково вважалося, щонесок прибульців з континенту порівняно з місцевим населенням незначний і що англосакси Британії — це германізоване кельтське населення. Посилалися при цьому на наявність там, як тоді вважалося, "кельтської" Y-гаплогрупи R1b. Однак правда полягає в тому, що Y-гаплогрупа R1b-U106 (відома також як R-S21) на рівні з I1 зустрічається в Скандинавії бронзового віку та в усіх пізніших чисто германських культурах, отже вона є чисто германським різновидом гаплогрупи R1b. Серед усіх германських країн кельтський різновид R1b було виявлено лише у Норвегії.

Простіше кажучи R1b не є лише кельтською гаплогрупою. Крім кельтського існує ще принаймні германський різновид. Населення з гаплогрупою R-L21 було витіснено населенням з гаплогрупою R-S21 з території Британії на територію Уельс і Бертань. Отже інформація про те що нібито південні німці та англійці це германізовані кельти не відповідає дійсності. Вони є потомками саме германських племен.

Після колонізації островів виникло кілька королівств, які поступово злилися в сім найбільших: Мерсію, Нортумбрію, Сх. Англію, Кент, Сассекс, Вессекс, Ессекс. Час існування цих держав має назву Гептархія. Спершу серед королівств домінувала Нортумбрія, потім Ессекс. На початку IX століття виникло об'єднання на чолі з Ессексом.

Англосакси були навернені до християнства в результаті місіонерської діяльності Святого Августина Кентерберійського.

Вторгнення норманів (вікінгів) 1066 року поклало кінець династіям англосаксонських князівств. Вони всі тепер були підкорені норманам.

Топоніми, що залишилися з тієї пори (Ессекс, Суссекс, Вессекс та Мідлсекс) є скороченням від назви цих германських племен: East-Saxon (нім. Ost-Sachsen), South-Saxon (нім. Süd-Sachsen), West-Saxon (нім. West-Sachsen) та Middle-Saxon (нім. Mitlere-Sachsen).

У наш час під назвою «англосакси» розширено розуміють усіх автохтонних жителів Англії, а також переносять поняття і на англомовне протестантське біле населення Північної Америки.

Російська державна та суспільна пропаганда «англосаксами» називає усі народи Заходу, що нібито «тисячоліттями намагаються знищити Росію». Навіть романські (Іспанія, Румунія, Італія, Македонія), скандинавські (Норвегія, Данія, Швеція) та американські (США, Канада) народи, які допомагають Україні, на думку Кремля є «англосаксонськими», що є фактично нацизмом.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]