Андрій (Іщак)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Андрій
Іщак Андрій.jpg
Отець Андрій Іщак
Священномученик
Блаженний
Андрій Іщак
Народився 23 вересня 1887, Миколаїв
Миколаїв, Жидачівський повіт, Станиславівське воєводство, Польська Республіка
Помер 26 червня 1941, Сихів
Львів, Українська РСР, СРСР
Шанується в Католицькій Церкві
Беатифікований 27 червня 2001 Папою Іваном Павлом II
У лику блаженний
День пам'яті 27 червня
Надгробок на могилі священника А. Іщака..jpg

Отець-доктор Андрі́й Іща́к (23 вересня 1887, Миколаїв (нині — Львівська область) — 26 червня 1941, Сихів) — блаженний Української греко-католицької церкви, мученик.

Життєпис[ред. | ред. код]

Навчався у гімназії у м. Стрий, яку закінчив у 1907 році. Богословські студії закінчував в університетах Львова та Інсбрука (раніше Єзуїтська колегія Canisianum). У 1914 році здобув ступінь доктора богослов'я в Інсбрукському університеті і був рукоположений. Під час першої світової війни був польовим душпастирем. У 1918 році став префектом Львівської Духовної семінарії. Від 1919 року перейшов на сільське душпастирство і до 1923 року перебував на парафії у Мільні. Від 1928 року викладав догматику і канонічне право у Львівській Богословській Академії. Свої професорські обов'язки поєднував із душпастирською працею у с. Сихові біля Львова, де його і застала смерть. Загинув від рук відступаючих російських військових частин 26 червня 1941 року та похований на Старосихівському цвинтарі.

Зі свідчень Івана Кульчицького:

« Як війна зачалася, то забрали священика на Персенківку, на сусідню станцію. Десь в обід забрали, потримали до вечора і відпустили. А мій батько, бо вони дуже добре відносилися один до одного, каже: «Отче, як Вас відпустили, я би Вам радив сховатися на тих пару днів, — бо то вже видно було, що німці наступають, большевики все одно втікають. — Сховайтеся — і переживемо». А священик каже: «Йване, пастух отару не залишає. І я також не можу залишити парафіян і сам сховатися». А через два дні прийшли воєнні і його з дому забрали. Там такі були зарослі, корчі, то десь від парафії було, може, пів кілометра, то там вивели його і замучили. Йому в живіт стріляли, і то так виглядало, як поколено. «

Беатифікація[ред. | ред. код]

Обряд беатифікації відбувся 27 червня 2001 року у м. Львові під час Святої Літургії у візантійському обряді за участі Івана Павла ІІ.

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Церква мучеників / Турій О. — 2. — Львів : Свічадо, 2007. — 56 с. — ISBN 978-966-561-259-9.