Беатифікація

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Беатифіка́ція (лат. beatus — блаженний і лат. facio — роблю) — у Католицькій Церкві — акт зарахування тієї або іншої особи до лику блаженних. Була визнана офіційною категорією канонічного права папою Урбаном VIII у 1653 році.

Беатифікація розглядається Церквою як «нижчий рівень», певний етап у процесі підготовки канонізації.

З VIII століття право беатифікації належить винятково Папі Римському.

Процес[ред. | ред. код]

Процес від початку беатифікації та присвоєння особі титулу «слуга Божий» до проголошення особи «святим» проходить в кілька етапів:

  1. на дієцезальному/єпархіальному рівні відкривається процес беатифікації. Особа проголошується слугою Божим/слугинею Божою, а постулятор, особа, яку спеціально призначає єпископ, збирає документи і свідчення, які можуть допомогти реконструювати життя і святість Слуги Божого. Головне завдання постулятора — перевірити «героїчність чеснот» особи.
  2. після завершення першої фази процесу, Конгрегація в справах святих видає декрет, у якому проголошує практику християнських чеснот у героїчний спосіб, або мучеництво: відтепер до особи можна вживати титул «преподобний».
  3. завершальним етапом є чудо за посередництвом «преподобного», після перевірки якого, особу проголошують «блаженним». Після другого перевіреного і потвердженого чуда, блаженний отримує титул «святий».

Документи[ред. | ред. код]

У провадженні беатифікаційними і канонізаційними процесами Католицька Церква керується апостольською конституцією «Divinus Perfectiones Magister» (проголошена 25 січня 1983 року) та інструкціями «Normae Servandae» (опублікована 7 лютого 1983 року) та «Sanctorum Mater» (опублікована 17 травня 2007 року).

Беатифікаційні процеси в РКЦвУ[ред. | ред. код]

Беатифікаційні процеси в УГКЦ[ред. | ред. код]

27 червня 2001 р. у Львові під час Святої Літургії у візантійському обряді за участі Івана Павла ІІ вперше в історії на території України відбувся обряд беатифікації 28 слуг Божих УГКЦ серед яких Миколай Чарнецький і 24 співмученики, Теодор Ромжа, Омелян Ковч і Йосафата Гордашевська.

Від 2001 року на єпархіальному рівні триває беатифікаційний процес 46-ти слуг Божих: о. Петра Мекелити і 45 співмучеників[1].

5 квітня 2009 року в Івано-Франківську на єпархіальному рівні розпочався беатифікаційний процес слуги Божого о. Єремії Ломницького, ЧСВВ[2].

11 липня 2009 року в Сокалі на єпархіальному рівні розпочався беатифікаційний процес слуги Божого о. Кирила Селецького[3].

16 липня 2015 року папа Франциск потвердив декрет Конгрегації в справах святих про проголошення «героїчності чеснот» слуги Божого митрополита Андрея Шептицького, тим самим наблизивши беатифікаційний процес до завершення. Відтепер Андрею Шептицькому присвоєно титул «преподобний»[4].

Беатифікаційні процеси в МГКЄ[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Средневековый мир в терминах, именах и названиях: словарь-справочник / Е. Д. Смирнова; Л. П. Сушкевич; В. А. Федосик. — Минск : Беларусь, 1999. — 383 с. — ISBN 985-01-0151-2. (рос.)

Посилання[ред. | ред. код]