Афанасій

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Афанасій, Атанасій
грец. Ἀθανάσιος
Стать чоловіче ім'я
Значення «безсмертний»
Мова походження грецька
По батькові чол Афанасійович
По батькові жін Афанасіївна
Варіанти імені Опанас, Панас, Атанас, Атанасій
Похідні прізвища Афанасенко, Ахванасенко, Афанасієнко, Опанасенко, Панасенко, Афанасюк, Опанасюк, Панасюк, Афанасевич, Апанасевич, Панасевич, Панас
Іншими мовами:
англ. Athanasius, Athanasios
біл. Афанасій, Атанасій, Атанас, Апанас, Панас
болг. Атанас
грец. Ἀθανάσιος
ест. Athanasius
ісп. Atanasio
італ. Atanasio
кат. Atanasi
лат. Athanasius
нім. Athanasios, Athanasius
пол. Atanazy
порт. Atanásio
рос. Афанасий
рум. Atanasie, молд. Afanas
серб. Атанасије/Atanasije
угор. Atanáz
фр. Athanase
хорв. Atanasije
Пошук статей
у Вікіпедії
які починаються з імені
містять ім'я

Афана́сій, Атана́сій — християнське чоловіче ім'я грецького походження. Походить через староцерк.-слов. Аѳанасии, Атанасии від грец. Ἀθανάσιος, утвореного від прикметника грец. αθανάσιος («безсмертний»)[1]. У середньогрецькій мові літера θ вимовлялася як [θ], відсутній у слов'янських мовах, тому відповідно до різних варіантів читання відповідної старослов'янської літери ѳ виникли два варіанти читання імені.

Варіант «Афанасій» вважається канонічним церковним ім'ям (у західних областях поширеніший варіант «Атанасій»). Вживаними в Україні варіантами цього імені є Опанас і Панас, що утворилися в народному мовленні через заміну первісно невластивої слов'янським мовам фонеми /f/ на /p/ (а перший варіант, крім того, заміною початкового /a/ на /o/, як в інших грецьких іменах Олександр, Олексій, Оникій та ін.), а також Атанас.

Зменшувальні форми від «Панас» і «Опанас» — Панаско, Панасонько, Панасочко, Панасьо, Панасик, Опанаско, Опанасонько, Опанасочко, Опанасьо, Опанасик, від «Атанас» — Танасієнько, Танасієчко, Танаско, Танасьо, Танасик.

У деяких мовах це ім'я має жіночу форму Афанасія (Атанасія): грец. Αθανασία, серб. Атанасија/Atanasija, рум. Atanasia, пол. Atanazja, порт. Atanásia та інші.

Іменини[ред. | ред. код]

За православним календарем

17, 20, 26 і 31 січня, 13 і 28 лютого, 5, 7, 21 і 22 березня, 6, 15 і 30 травня, 5 і 16 червня, 3, 18 і 31 липня, 2, 6 і 20 серпня, 4, 10, 18, 22 і 25 вересня, 11 і 28 жовтня, 5, 7, 9, 10, 20 і 25 листопада, 5, 9 і 15 грудня.

За католицьким календарем

3 січня, 2 травня, 5 і 15 липня, 22 серпня[2].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Етимологічний словник української мови : в 7 т. / редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 1982. — Т. 1 : А — Г / Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні АН УРСР ; укл.: Р. В. Болдирєв та ін. — 632 с.
  2. Католические святцы А. Архів оригіналу за 24 червня 2021. Процитовано 3 квітня 2021.