Вероніка чебрецелиста

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вероніка чебрецелиста
Veronica serpyllifolia W.jpg
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Streptophyta
Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас: Еудікоти
Підклас: Айстериди
Порядок: Губоцвіті (Lamiales)
Родина: Подорожникові (Plantaginaceae)
Триба: Veroniceae
Рід: Вероніка (Veronica)
Вид: Вероніка чебрецелиста
Біноміальна назва
Veronica serpyllifolia
L.
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Veronica serpyllifolia
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Veronica serpyllifolia
EOL logo.svg EOL: 578501
IPNI: 812650-1
ITIS logo.svg ITIS: 33423
IUCN logo.svg МСОП: 19620739
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 164258

Вероніка чебрецелиста (Veronica serpyllifolia)[1] — багаторічна трав'яниста рослина, вид роду вероніка (Veronica) родини подорожникові (Plantaginaceae).

Ботанічний опис[ред. | ред. код]

Стебла висотою 10-25 (до 40) см, висхідні, повзучі або лежачі, укоріняються, голі або коротко опушені, слабкі, тонкі, гіллясті від основи.

Листки цілісні, коротко опушені або голі, блискучі, супротивні, нижні та у неквітучих пагонів з короткими черешками або сидячі, іноді зближені у прикореневу розетку, округлі або яйцеподібні, на верхівці тупі, цілокраї або по краю неясно тупозубчаті, довжиною 5-22 мм, шириною 3-10 см. Середні — розставлені, сидячі, довгасто-яйцеподібні або довгасто-ланцетні до ланцетних. Верхні — поступово переходять в довгасті приквітки.

Суцвіття — верхівкові та бічні пазушні китиці, прямостоячі, багатоквіткові, пухкі, довжиною 2-20 см, при плодах подовжені, в пазухах дрібних приквітків квітки більш менш розставлені. Чашечка з довгасто-яйцеподібними, довгастими та рівними, тупими частками; Віночок довжиною 3-4 мм, білий, блакитний або білуватий, з рожевими жилками.

Плід — коробочка, широко обернено-серцеподібна, довжиною 3,5-4 мм, шириною 4-5 мм, сплюснута, біля основи округла, на верхівці з неглибокою тупою виїмкою, залозисто-війчата. Насіння плоске, щитоподібне, овальне, довжиною близько 1 мм, численне.

Плід — коробочка, округло-еліптична, трохи стиснута, з тонкими стулками, довжиною 2-3 мм, по ширині трохи перевищує довжину, гола, з маленькою виїмкою на верхівці або без виїмки. Насіння численне, еліптичне, плоско-опукле, сплюснуте, дрібне, бородавчасте, жовтувате, облямоване.

Поширення[ред. | ред. код]

Вид поширений у Європі, Азії, у Північній та Південній Америці, Африці; в Україні майже повсюдно, рідше у степу, росте на вологих луках, лісових галявинах, посеред чагарників та біля доріг.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Veronica serpyllifolia на сайті GRIN. Архів оригіналу за 6 жовтень 2012. Процитовано 8 червень 2015. 

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]