Виро

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Діалект Виро
võro kiil
Поширена в: Естонія
Регіон: Південна Естонія
Носії: 70 000
Класифікація: Уральська сім'я
Угро-фінські мови
Угро-Пермська гілка
Угро-волзька група
прибалтійсько-фінська підгрупа
Офіційний статус
Регулює: Вируський інститут (напівофіційно)
Коди мови
ISO 639-2 fiu
ISO 639-3 vro
Традиційна територія Вирумаа (жовтий)

Діалект Виро (виро Võro kiil, ест. Võru keel, англ. Võro language, також вируська мова, мова виро) — один із діалектів південноестонської мови або південного діалекту естонської мови.

Належить до прибалтійсько-фінської групи фінно-угорських мов. На діалекті виро говорить близько 70 тис. чоловік, в основному в південно-східній Естонії, в Вироському повіті і повіті Пилва, що історично складали регіон Вирумаа.

Його носіїв можна знайти і в Тарту, Таллінні і в інших частинах Естонії.

Соціолінгвістичні положення[ред.ред. код]

В останні роки на основі діалекту виро розвивається власний літературний стандарт і робляться спроби надати йому статус регіональної мови Естонії.

На сьогоднішній день діалект виро використовується в роботах деяких естонських сценаристів, поетів і письменників. Він викладається один раз на тиждень у 26 школах. Двічі на місяць виходить газета Ума лехт.

У 1970-1980-і роки на діалекті виро (в естономовних збірниках) публікувалася частина віршів естонського поета Пауля Хааваокса.

Лінгвістичні відмінності[ред.ред. код]

Зі структурної точки зору відмінності між виро та іншими естонськими діалектами не настільки сильні, щоб ускладнювати взаєморозуміння і самим по собі свідчити на користь статусу окремої мови для виро.

Хоча виро, зважаючи на географічне положення, найбільш далекий від літературної естонської. У діалекті виро, як і в багатьох інших фінно-угорських мовах, є гармонія голосних, яка відсутня в стандартній естонській.

Писемність[ред.ред. код]

Як і в літературній естонській, використовується писемність на латинській основі.

Відмінності полягають в такому:

  • q означає горлову змичку;
  • y означає високий звук и, ближчий до i, що відрізняє його від õ (и), присутнього також і в літературній естонській;
  • м'якість приголосних позначається або акутом над буквою, або апострофом після неї.

Приклад тексту[ред.ред. код]

Параграф № 1 Загальної декларації прав людини на діалекті виро: Kõik inemiseq sünnüseq avvo ja õiguisi poolõst ütesugumaidsis. Näile om annõt mudsu ja süämetunnistus ja nä piät ütstõõsõga vele muudu läbi käümä. Те ж саме на літературній естонській: Kõik inimesed sünnivad vabadena ja võrdsetena oma väärikuselt ja õigustelt. Neile on antud mõistus ja südametunnistus ja nende suhtumist üksteisesse peab kandma vendluse vaim.

Вікіпедія Виро[ред.ред. код]

Розділ Вікіпедії мовою виро створено в червні 2005 року [1].

На серпень 2010 року в Вікіпедії на виро було 4392 статей — 124 місце, зареєстровано 2595 користувачів, троє з яких мали статус адміністратора.

Посилання[ред.ред. код]