Виро

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Діалект Виро
võro kiil
Поширена в Естонія
Регіон Південна Естонія
Носії 70 000
Писемність латинське письмо
Класифікація

Уральська сім'я

Угро-фінські мови
Угро-Пермська гілка
Угро-волзька група
прибалтійсько-фінська підгрупа
Офіційний статус
Регулює Вируський інститут (напівофіційно)
Коди мови
ISO 639-2 fiu
ISO 639-3 vro
Традиційна територія Вирумаа (жовтий)

Діалект Виро (виро võro kiil, ест. võru keel, англ. Võro language, також вируська мова, мова виро) — один із діалектів південноестонської мови або південного діалекту естонської мови.

Належить до прибалтійсько-фінської групи фінно-угорських мов. Діалектом виро говорить близько 70 тис. осіб, головно в південно-східній Естонії, у Вироському повіті й повіті Пилва, що історично складали регіон Вирумаа.

Його носіїв можна знайти і в Тарту, Таллінні та в інших частинах Естонії.

Соціолінгвістичні положення[ред. | ред. код]

В останні роки на основі діалекту виро розвивається власний літературний стандарт і роблять спроби надати йому статус регіональної мови Естонії.

На сьогоднішній день діалект виро використовують у працях деяких естонських сценаристів, поетів і письменників. Його викладають раз на тиждень у 26 школах. Двічі на місяць виходить газета Ума лехт.

У 1970-1980-і роки діалектом виро (в естономовних збірниках) публіковано частину віршів естонського поета Пауля Хааваокса.

Лінгвістичні відмінності[ред. | ред. код]

Зі структурного погляду відмінності між виро та іншими естонськими діалектами не настільки суттєві, щоб ускладнювати взаєморозуміння і це свідчить не на користь статусу окремої мови для виро.

Хоча виро, зважаючи на географічне положення, найвіддаленіший діалект від літературної естонської мови, в діалекті виро, як і в багатьох інших фінно-угорських мовах, є сингармонія голосних, котра відсутня в класичній естонській мові.

Писемність[ред. | ред. код]

Як і в літературній естонській мові, для виро використовують писемність на латинській основі.

Відмінності полягають у такому:

  • q означає горлову змичку;
  • y означає високий звук и, ближчий до i, що відрізняє його від õ (и), що присутній також і в літературній естонській мові;
  • м'якість приголосних позначають або акутом над буквою, або апострофом після неї.

Приклад тексту[ред. | ред. код]

Параграф № 1 Загальної декларації людських прав діалектом виро: Kõik inemiseq sünnüseq avvo ja õiguisi poolõst ütesugumaidsis. Näile om annõt mudsu ja süämetunnistus ja nä piät ütstõõsõga vele muudu läbi käümä. Те саме літературною естонською мовою: Kõik inimesed sünnivad vabadena ja võrdsetena oma väärikuselt ja õigustelt. Neile on antud mõistus ja südametunnistus ja nende suhtumist üksteisesse peab kandma vendluse vaim.

Вікіпедія Виро[ред. | ред. код]

Розділ Вікіпедії мовою виро створено в червні 2005 року [1].

На серпень 2010 року Вікіпедія мовою виро мала 4392 статей — 124 місце, зареєстровано 2595 користувачів, троє з них мали статус адміністратора.

Посилання[ред. | ред. код]

Вікіпедія

Вікіпедія має розділ
вироською мовою
Pääleht