Вікіпедія:Платні редагування

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Скорочення
ВП:ПР

Платні редагування — це редагування, за які користувач отримує гроші, послуги або інші матеріальні винагороди. Такі редагування можуть бути додаванням або вилученням вмісту з будь-якої сторінки, включно зі статтями та сторінками обговорення.

Якщо Ви отримали чи очікуєте отримання винагороди за Ваш внесок, Ви зобов'язані повідомити про цей факт, включаючи інформацію про те, хто платить за редагування, хто їх замовляє чи про іншу релевантну роль чи стосунок. Немає різниці, чи Вам заплатили напряму чи роботодавець від імені замовника. Редактори, що отримують оплату за їхній доробок чи дії у Вікіпедії, мають дотримуватися як Умов використання Фонду Вікімедіа, так і настанов та правил Української Вікіпедії.

Здійснення платних редагувань без належного повідомлення про це може стати підставою для блокування, зокрема, і довічного.

Умови використання Фонду Вікімедіа[ред. код]

Відповідно до Умов використання Фонду Вікімедіа, від усіх користувачів вимагається «розкриття свого роботодавця, замовника та належності до організації, які стосуються будь-якого внеску, за який вони отримали чи очікують отримати винагороду»[1]:

Wikimedia Foundation RGB logo with text.svg

Платні редагування без розкриття

Ці Умови використання забороняють займатися оманливими діями, включаючи введення в оману щодо належності до організацій, видавання себе за іншу людину та шахрайство. У рамках цих зобов'язань, Ви маєте розкрити свого роботодавця, замовника та належність до організацій щодо будь-якого внеску, за який Ви отримали або очікуєте отримати винагороду. Ви маєте розкрити цю інформацію хоча б одним з таких методів:

 • вказати на своїй сторінці користувача;
 • вказати на сторінці обговорення сторінки, де було зроблене платне редагування;
 • вказати в описі редагування, яке є платним.

Відповідне правило або ж політики та принципи спільнот чи Фонду Вікімедіа, такі як вирішення конфлікту інтересів, можуть додатково обмежувати платні редагування або вимагати більш детального розкриття інформації.

Що означає «роботодавець», «замовник» та «належність до організації»[ред. код]

Користувачі мають розкрити свого роботодавця, замовника та належність до організацій щодо будь-якого оплачуваного внеску.

 • Роботодавець: особа чи організація, яка платить дописувачу за його доробок у Вікіпедії, як прямо, так і через посередників. Це включає випадки, коли роботодавець найняв дописувача як працівника, залучив дописувача за допомогою контракту, оплачує внесок дописувача без контракту або за посередництва іншої організації.
 • Замовник: особа чи організація, в чиїх інтересах робляться редагування; Замовник часто є суб'єктом статті, яка редагується.
 • Належність до організації: інші зв'язки, які мають значення в цій ситуації, що включають, але не обмежуються, людей та організації, які надають текст, зображення або іншу інформацію для оплачуваного редагування. Якщо оплачуваний редактор працює підрядником, «належність до організації» також включатиме й будь-яких посередників, які мають стосунок до оплати внеску, наприклад Upwork або Fiverr.
 • Доробок: будь-який текст або файл доданий до Вікіпедії, включаючи сторінки обговорень та чернетки, а також матеріали, додані до Вікіпедії іншими користувачами на прохання оплачуваного редактора.
 • Оплата або компенсація: гроші, товари або послуги, що отримують дописувачі за свій доробок.

Наприклад, якщо компанія «Smith PR» платить дописувачу за роботу з контентом Вікіпедії про компанію «Acme Widgets», то «Smith PR» є для дописувача роботодавцем, а «Acme Widgets» є замовником. Якщо Вас найняла PR-компанія для редагування Вікіпедії, то Ви маєте розкрити і цю PR-компанію, і її замовника.[2] Часто роботодавець є одночасно замовником. Якщо компанія «Acme Widgets» платить користувачу напряму, то вона є і роботодавцем, і замовником.

Стажери також вважаються працівниками, якщо їм видають завдання або від них очікують редагування Вікіпедії як частину їхнього стажування.

Як повідомити про факт платного доробку[ред. код]

Дописувачі, які отримали або очікують на оплату свого доробку, мають розкрити свого роботодавця, замовника та належність до організацій щодо всіх своїх платних редагувань. Вони мають зробити це на своїй сторінці користувача, на сторінці обговорення статті, у якій зроблено платне редагування, або в описі редагування, яке оплачене.

Оплачуваним редакторам, які з якихось причин не можуть розкрити своїх роботодавців, замовників та належність до організацій, заборонено редагування Вікіпедії. Договори про нерозголошення не скасовують цієї вимоги. Не має бути конфіденційності щодо роботодавців, замовників та належності до організацій.

Не має значення чи оплачуваний редактор створює контент поза сайтом або в особистому просторі користувача, а потім інший користувач переміщує цей контент в основний простір. Від обох користувачів вимагається розкриття.

Оплачуваним дописувачам наполегливо рекомендується ставити на сторінку обговорення статті, в якій були зроблені платні редагування, шаблон {{Редагування від оплачуваного редактора}} (який додасть сторінку обговорення до спостережної категорії Категорія:Статті з платними редагуваннями), із заповненими полями для користувача, роботодавця та замовника. Для кожного набору дописувач-роботодавець-замовник треба ставити окремий шаблон. Також, оплачуваним дописувачам наполегливо рекомендується ставити на свою сторінку користувача шаблон {{Оплачуваний редактор}} (який додасть сторінку до категорії Категорія:Оплачувані редактори).

Оплачувані редактори також повинні вказувати на своїй сторінці користувача всі свої активні облікові записи на сайтах, де вони рекламують свої послуги з оплачуваного редагування Вікіпедії. Якщо рекламне оголошення на певному сайті було прибрано, пов'язані з ним посилання мають залишатися на сторінці користувача принаймні тиждень.

Дотримання прозорості допомагає спільноті Вікіпедії аналізувати та розуміти джерела та обсяги оплачуваного редагування, щоб забезпечувати відповідність правилам і настановам Вікіпедії та неупередженість оплачуваного внеску.

Вікіпедисти за посадою[ред. код]

Вікіпедисти за посадою, робота яких оплачується, повинні вказувати яка організація (БоГеМА або подібні) платить їм[2].

Адміністратори[ред. код]

Адміністратори, які роблять платні редагування, повинні виконувати ті самі вимоги щодо повідомлень про платні редагування, що й усі інші дописувачі. Їм заборонено застосовувати свої повноваження адміністратора для платних редагувань, окрім випадків, коли вони є вікіпедистами за посадою або їх роботодавцем є Фонд Вікімедіа чи його дочірня організація.

Реклама від оплачуваних редакторів[ред. код]

Оплачувані редактори не можуть рекламувати свої послуги з оплачуваних редагувань на сторінках самої Вікіпедії. Публічні оголошення про факти здійснення платних редагувань та про отримання оплати за внесок, які вимагаються Умовами використання та цим правилом, не вважаються рекламою.

Зміна правила[ред. код]

Ця політика може бути змінена двома способами:

 • Створенням альтернативної політики, яка може скасувати положення про розкриття з умов використання, і замінити її новою політикою, яка може містити посилені або послабшені умови. Обговорення щодо запропонованої альтернативної політики повинно бути ініціоване в кнайпі про політики чітко вказуючи що її тема стосується відкликання політики Фонду Вікімедіа. Підсумок обговорення має чітко відображати консенсус його учасників та відповідати процедурі прийняття правил у спільноті. Після затвердження нову політику необхідно вказати на сторінці політики щодо альтернативного розкриття інформації.
 • Здійснюючи зміни, які не прагнуть скасувати, або послабити умови використання Фонду Вікімедіа, та які відповідають практиці спільноти щодо додавання такого матеріалу, і не змінюють консенсус.

Обговорюючи зміни в політиці, розкрийте, чи вам заплатили за редагування Вікіпедії.

Повідомлення про нерозкриті платні редагування[ред. код]

Якщо Вам здається, що якийсь редактор робить нерозкриті платні редагування, Ви можете повідомити про це адміністраторів у разі якщо це не призводить до розголошення персональних даних редактора. Інакше, якщо Ваше сповіщення містить персональні дані, надішліть лист на info-ukAt sign.svgwikimedia.org. Ви також можете надіслати лист одному з чек'юзерів.

Примітки[ред. код]

 1. wmf:Terms of use#4. Refraining from Certain Activities, Фонд Вікімедіа. Умови використання були змінені 16 червня 2014 для включення цього правила, після масштабного обговорення.
 2. а б meta:Terms of use/FAQ on paid contributions without disclosure, Фонд Вікімедіа